Makro Dünyası Forum

Ekipmanlar => Fotoğraf makineleri => Konuyu başlatan: Güray Dere - 10 Aralık 2015, 13:39:03

Başlık: Sensör temizliğinde basınçlı spreylere dikkat
Gönderen: Güray Dere - 10 Aralık 2015, 13:39:03
Geçenlerde kuzenim Kerem'in başına gelen bir durumu paylaşmak istedim.

Sensör tozlanması hepimizin birlikte yaşaması gereken bir şey biliyorsunuz. Arada bir hava pompası ile üfleyerek çözemediğim bir toz sorunum olmadı. Şanslıymışım.

Kerem inatçı bir tozu pompa ile yerinden sökemeyince bu iş için üretilmiş basınçlı hava spreylerinden almış. Birkaç deneme ile etkili bir üfleme olduğunu görüp sensöre uygulamış ve inatçı toz uçup gitmiş. Tam o sırada başka bir toz parçası süzülerek sensöre inince hazır elinde sprey varken tekrar basmış. Fakat bu sefer gaz halindeki hava ile birlikte sıvılaşmış hava püskürmüş ve sensör ıslanıvermiş. Sıvılar artık basınç altında olmadığı için hızla buharlaşmış ama o etki ile sensör üzerinde kocaman beyaz lekeler bırakmış!

Basınçlı spreyler kullanılmadan önce bir süre sabit bekletilmeliymiş. 24 saat bekletilmiş sprey bile buna yol açmış.

Ve makine başlangıçta hiç gerek yokken artık mecburen profesyonel sensör temizliğine girdi. Yıkandı, yağlandı tertemiz oldu.

Bu duruma dikkat diyorum.
Başlık: Ynt: Sensör temizliğinde basınçlı spreylere dikkat
Gönderen: Bayram Kus - 10 Aralık 2015, 15:24:52
Ben de basınçlı hava spreyi kullanmıştım. Ama işe yaramamıştı. Çünkü sensördeki toz değil yağ damlasıydı. Islak temizleme çubuklarından satın alıp o şekilde temizlemiştim. Basınçlı hava spreylerinin içinde sıkıştırılmış nitrojen var. Eğer sıkarken şişeyi sallarsak, nitrojen yoğunlaşarak çıkıyor. Hatta uzun süre sıkarsak, şişeyi soğuktan tutamayacak hale getirebiliriz. Sallanmadan püskürtme uyarısı vardı benim kullandığım üründe, onun için dikkat etmiştim.