Gönderen Konu: Şu anda kullandığınız gövde hakkında ne düşünüyorsunuz?  (Okunma sayısı 9504 defa)

Arslan UÇAR

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
beni en çok çileden çıkaran Aykut hocam, bu adaptörleri gözü kapalı öven ve her lensi istisnasız kullanırsınız diyen o çok bilmiş arkadaşlarımız.
kim olduğunu biliyorsun sen o arkadaşın isim vermiyorum.
MPE65 ile benim kullandığım adaptörü kullandı 1-2 günde olsa. ama bana bu tür problemlerden bahsetmedi.
sadece sony gövde aşkını haykırmak olunca bazı arkadaşlarımızın amacı, maalesef ben ve benim gibi çoğu arkadaşımız ciddi maddi yaralar alabiliyor.

bende sony  gövdeleri çok seviyorum. özellikle focus peaking çok yararlı, beni delirten noktalar ise bambaşka.

sony gövdelerde her lensi adaptörle kullanabiliyorsunuz lafını görünce duyunca kendimi tutamıyorum.

elektronik adaptörde yaşadığım sıkıntı (mpe65 ve 100mm canon makro lens ile) 10 çekimden sonra diyadramın sıfırlanması ve ayarlanmaması. makineyi kapatıp açmakta yetmiyor. adaptörü komple sistemden çıkarıp tekrar takmanız gerekiyor.
bunuda unutmadan ekleyeyim...

Aral

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
beni en çok çileden çıkaran Aykut hocam, bu adaptörleri gözü kapalı öven ve her lensi istisnasız kullanırsınız diyen o çok bilmiş arkadaşlarımız.
kim olduğunu biliyorsun sen o arkadaşın isim vermiyorum.
MPE65 ile benim kullandığım adaptörü kullandı 1-2 günde olsa. ama bana bu tür problemlerden bahsetmedi.
sadece sony gövde aşkını haykırmak olunca bazı arkadaşlarımızın amacı, maalesef ben ve benim gibi çoğu arkadaşımız ciddi maddi yaralar alabiliyor.

bende sony  gövdeleri çok seviyorum. özellikle focus peaking çok yararlı, beni delirten noktalar ise bambaşka.

sony gövdelerde her lensi adaptörle kullanabiliyorsunuz lafını görünce duyunca kendimi tutamıyorum.

elektronik adaptörde yaşadığım sıkıntı (mpe65 ve 100mm canon makro lens ile) 10 çekimden sonra diyadramın sıfırlanması ve ayarlanmaması. makineyi kapatıp açmakta yetmiyor. adaptörü komple sistemden çıkarıp tekrar takmanız gerekiyor.
bunuda unutmadan ekleyeyim...

Bunlar çok değerli veriler karar vermede. Boşa gidecek bir sürü para demek…

Kuzenim 5D markII ve MPE kullanıyordu. Gövde olarak A7'ye geçti. Her iki gövde elinde ama A7'yi daha çok seviyor. Benim de hedefim A7II. Piyasadaki herşey ile en yüksek seviyede uyumu bu gövde ile yakalayacağımı düşünüyorum.

Peki kuzeniniz memnun mu a7ii'den ? Bu tip uyum problemleri yaşamış mı ?

aykutbarazi

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
    • Flickr paylaşımlarım
Arslanı çok iyi anlıyorum ancak Güray beyle de uzun zamandır konuşuyoruz mailler ile kuzeni de A7 den memnun mesela. İyi örnekler de yok değil. Sistemin kendine ait yerel bir makro lensi olsa minolta 3x gibi zaten bunları konuşuyor olmazdık. Bu tür deneyimleri sık sık karşılaştıkça paylaşacağım. Karar verecek arkadaşlara mutlaka yardımı dokunacaktır.

A7 II den genel anlamda çok memnunum benim amacım A7II ile doğada MPE65mm yi efektif şekilde kullanabilmek. Eğer yapamazsam evin içinde studyo tarzı sabit bir yer oluşturup a7 II ile MPE lensi kullanarak studyo çekimleri yapmak.

aşama aşama setup anlatmak istiyorum kısmet artık.
A7 II
Sony 28-70mm OSS f3.5-5.6 ][ Sony 70-200mm OSS f4 G ][ Sony 50mm OSS f 1.8
Canon MP-E 65mm f 2.8 macro (1x-5x)
Cosina 100mm f 3.5 macro MD
MIR 20M 20mm f3.5 M42  ][ Minolta 50mm f1.7 MD ][ Tokina 135mm f 2.8 MD ][ Aicar Auto 80-205 f4.5 MD ][ Raynox DCR 250 Super Macro Close Up filter

Yongnuo 560 III flashgun + RF 603 II trigger
Manfrotto 190XPro4 Tripod
Manfrotto 410 Junior Geared Head
Fotomate Macro Rail Slider

Arslan UÇAR

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Aykut hocam bi buluşsak güzel denemeler çıkarırız eminim

Güray Dere

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bu arada ben iyi ifade edemedim galiba. A7 ve 5DII'yi yarıştırmak gibi bir niyetim yok. Her ikisi de çok iyi gövdeler.

Canon lens en iyi Canon gövde ile çalışacaktır buna hiç şüphe yok. Kuzen'in durumuna gelirsek o da MPE'sini henüz A7'ye bağlayamadı. Metabones adaptörü aylar sonra eline geçebildi. Onu da yanlış göndermişler. Geri yolladı. Şimdi tekrar adaptör bekleme derdinde. Şanslı ki Canon gövdesi de var. MPE'yi onunla kullanıyor, acelesi yok.

Bi alabilsem şu gövdeyi de atıp tutmak yerine tecrübelerimi aktarsam değil mi :)

Gövde:Pentax K-x,Sony A7II
Diğer ekipman: Her türlü... ve sürekli değişiyor

Aral

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Bu arada ben iyi ifade edemedim galiba. A7 ve 5DII'yi yarıştırmak gibi bir niyetim yok. Her ikisi de çok iyi gövdeler.

Hocam, neye dayanarak bu gövdeleri yarıştırdığımızı düşündünüz?  :)
Burada herhangi bir yarış söz konusu değil; seçim söz konusu olan.

Biz makro severler için, hangisi daha uygundur diye araştırma yapmaktayız.
Elbette iki gövde de kendine göre artılara-eksilere sahip; olmak zorunda...
Bu artıların ne kadarı makroya uygun ya da eksiler bizden neler götürüyor? Bunları bilmek lazım.
1600 Dolar gibi fiyatlar, herkesin anında verebileceği rakamlar değil diye düşünüyorum. (En azından ben veremem.)

Buradaki esas sorun, bizim ihtiyaçlarımızı gerçekten karşılayacak olanı bulmak, öyle değil mi?

Hem a7ii hem de 5dmarkii kullanıcılarını , üstelik Türk kullanıcıları, aynı platformda görünce(bilirsiniz, iki makine arasında epey süredir kararsızım) bildiğim, bilmediğim ne varsa sormak istedim.

Canon 40D kullanıcısıyım; makro için, hatta fotoğraf çekmek için herhangi bir avantajı yok bu gövdenin. Daha çok spor müsabakaları için, daha hızlı çekimler için yapılmış bir gövde. (shutter speed 8000, tek avantajı bu... :/ )
Değiştirmek istiyorum, fakat 40D'yi alırken yaptığım hataya da düşmek istemiyorum. Bu, parayı sokağa atmaktan farksız olurdu. (ki deneyimlemiş olan, sokağa parasını atmış olduğunu düşünen arkadaşlarımız var forumda.)

Deneyimlerinizden yararlanmak istiyorum paramı boşa harcamamak için.
Burada da en uygun seçim(studyo içi kullanacağımdan sıklıkla) 5dmarkii gibi görünüyor; deneyimlere dayanarak.

Markası modeli ne olursa olsun, daha iyi alternatifler varsa bilmek isterim.

Bi alabilsem şu gövdeyi de atıp tutmak yerine tecrübelerimi aktarsam değil mi :)

Evet, sabırsızlıkla beklemedeyim :D

Dediğim gibi, a7ii eğer iyi sonuçlar verirse, sonuçtan kasıt iyi fotoğraflar değil (elbette iyi olacaklardır), makro için uygun ise, stüdyo içinde 5dmarkii'yi kullanıp, a7ii yi de hem günlük kullanım(makro dışı fotoğraflar) için hem de doğal ışık altında makro çekimi için almayı düşünüyorum.

aykutbarazi

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
    • Flickr paylaşımlarım

Canon lens en iyi Canon gövde ile çalışacaktır buna hiç şüphe yok. Kuzen'in durumuna gelirsek o da MPE'sini henüz A7'ye bağlayamadı. Metabones adaptörü aylar sonra eline geçebildi. Onu da yanlış göndermişler. Geri yolladı. Şimdi tekrar adaptör bekleme derdinde. Şanslı ki Canon gövdesi de var. MPE'yi onunla kullanıyor, acelesi yok.

Güray hocam bence yarıştırmak değil herkes tecrübelerini paylaşıyor ki bence en güzeli de bu. Kerem beyin olmadı dediği adaptör hangisi acaba Metabnoes M3 mü M4 mü? Bunu biraz açarsak çok iyi olacak çünkü metabones adaptör şu anda MPE-65 için tek seçenek onu da elersek zaten canon gövde ve MPE65 ile devam etmek gerekecek. Bu yüzden bunu lütfen bizimle paylaşın. Bir derleme yapmak istiyorum bu adaptörlerle ilgili yine her zamanki gibi zaman bulamıyorum.

Bir de şunu ekleyeyim gövde olarak düşünürsek sadece 5x makro çekecekseniz Canon alın MPE-65 ile sorun kalmaz sizin için. Ancak gövdenin avantajlarına baktığımızda makroda çok avantaj sağladığını görüyoruz. Focus peaking özelliği bile stacking için bulunmaz fırsat. Yani hem makro hem diğer çekimler hem de hafif bir gövde arıyorsanız bence A7 2 FF gövdelerde şu an en iyisi.
« Son Düzenleme: 07 Mart 2015, 07:12:22 Gönderen: aykutbarazi »
A7 II
MIR 20M 20mm f3.5 M42  ][ Minolta 50mm f1.7 MD ][ Tokina 135mm f 2.8 MD ][ Aicar Auto 80-205 f4.5 MD ][ Raynox DCR 250 Super Macro Close Up filter

aykutbarazi

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
    • Flickr paylaşımlarım
Aykut hocam bi buluşsak güzel denemeler çıkarırız eminim

Çok iyi olur Arslan senin tecrübelerini paylaşmak uygulamak çok iyi olacaktır kesinlikle.
A7 II

Güray Dere

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Güray hocam bence yarıştırmak değil herkes tecrübelerini paylaşıyor ki bence en güzeli de bu. Kerem beyin olmadı dediği adaptör hangisi acaba Metabnoes M3 mü M4 mü? Bunu biraz açarsak çok iyi olacak çünkü metabones adaptör şu anda MPE-65 için tek seçenek onu da elersek zaten canon gövde ve MPE65 ile devam etmek gerekecek. Bu yüzden bunu lütfen bizimle paylaşın. Bir derleme yapmak istiyorum bu adaptörlerle ilgili yine her zamanki gibi zaman bulamıyorum.

Arkadaşlar kusura bakmayın bu ara fazlasıyla yorgun ve uykusuz olduğum için ne dediğimi bazen ben de bilmiyorum. Yarıştırmak doğru bir ifade olmamış haklısınız. Ben kendim de aynı pozisyondayım. Gövde değiştirmek istiyorum ve bana en fazla kolaylık sağlayacak makineyi arıyorum.

Kerem Matabones M4 sipariş etmişti ama yanlışlıkla M3 göndermişler. Bu yüzden kullanmadan geri gönderdi. M3 ile yaşadığı bir sorun olduğundan değil. M4 ve M3 arasında benim bildiğim fark şu. Yeni modelde iç yansımaları azaltmak için özel bir kaplama kullanmışlar. Ayrıca full-frame desteğini geliştirmek, köşe kararmalarını azaltmak için içi daha geniş bir yapıya geçmişler. Yani tasarımı biraz daha iyi.
Gövde:Pentax K-x,Sony A7II
Diğer ekipman: Her türlü... ve sürekli değişiyor