Gönderen Konu: Emre Can Alagöz  (Okunma sayısı 2737 defa)

EmreCanAlagöz

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Ynt: Emre Can Alagöz
« Yanıtla #45 : 31 Ağustos 2017, 04:21:19 »
Merhabalar, Son çalışmalarımdan bir paylaşım daha yapmak istiyorum. Fotoğraf makinemin ve lensimin eksik yönlerini çözme amacıyla uzun süredir panoramik focus stacking yöntemini kullanıyorum, bu sayede fotoğraf makinesinin sınırlarını biraz daha genişletip lensimin köşe sorunlarını yok ediyorum. Bu çalışmamda da onu kullandım. Bu sefer ufak bir zıplayan örümceğin portresini 6 farklı kadrajı birleştirerek elde ettim.

Jumping Spider / Salticidae Portrait
Canon EOS 650D - Yongnuo Flash 2x (Handmade Diffuser)
10x Lens + Amscope M200 + 65mm Extension Tube
6x Panorama Total 484 Kare FS Zerene Stacker (Pmax)
Microsoft ICE, Photoshop CS5

Mert Filiz

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #46 : 31 Ağustos 2017, 12:22:39 »
Her iki fotoğrafta da renkler ve keskinlik çok iyi. Ellerinize sağlık Emre Bey.
Bu objektifler M200 ün üzerinde gelen objektifler mi? Öyle ise bence çok başarılılar. Yabancı forum sayfalarında Amscope'un 18 USD lik 4X Plan Achromatic Objective Lens with Knurled Ring objektifi ile çekilen fotoğrafları gördüm, o fiyatta bir objektif için çok iyi keskinlik veriyordu. Sizinkilier de çok başarılı. Tebrik ederim.
Nikon D800E - Mitutoyo M Plan Apo 5x - Nikon CFI Plan 10x/0.25 10.5  WD - AF-S NIKKOR 60mm Mikro f / 2.8G ED - Nikon R1 Flash - Nikon PB-6 Macro Bellow - Stackshot Macro Rail

EmreCanAlagöz

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #47 : 31 Ağustos 2017, 15:06:16 »
Teşekkür ederim Mert bey.
 Evet M200 ile birlikte gelen "NoName" lenslerden. Lensin üzerinde herhangi bir kaplama ya da optik dizaynı üzerinden bilgi verilmiyor sayısal değerler var sadece. RMS bağlantılı dümdüz lenslerden yani :) . Ben de sonuçları aldığımda açıkçası şaşırmıştım, Güray abi ile Lomo 3.7x ile karşılaştırma testi yapmıştık ve köşelerde Lomo'nun açık ara önde olduğunu gördük ama merkezde eşit bir kalitede hatta benim şahsi görüşüm olarak Amscope lensinin çok ufak bir farkla önde olduğunu hatırlıyorum. Tabi bokehlerde ufak CA vermesinde eksik yönlerinden birisi olarak gösterilebilir (stack sırasında çok büyük oranda yok oluyorlar). Amscope' un çok fazla testinin yapıldığını görmedim ancak denemeye değer olduğunu düşünüyorum.

EmreCanAlagöz

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #48 : 01 Eylül 2017, 22:05:39 »
Selamlar,

Eski bir çalışmam olan Kulağakaçan böceği fotoğrafını hiç yayınlamadığımı farkettim, o nedenle şimdiki çalışmam eskilerden bir kare. Yine panorama metodunu kullanmak zorunda kalmıştım çünkü böceğin 4x için büyük olmasından dolayı parça parça aldığım bölgeleri birleştirdim. Tabi fotoğrafın benim için güzel olmasının sebebi bir Kulağakaçan böceğini ilk kez fotoğraflarken aynı zamanda üzerinde duran maytları farketmem oldu. Gerçekten üç tanesi yanyana duruyor olmasalar çıplak gözle asla fark edemeyeceğimiz boyuttaki canlılar. Sonra bu örneği hiç bozmadan ODTÜ' de elektron mikroskobunda görüntülemiştim ilerleyen zamanlarda o görüntüleride burada paylaşırım. :)

Mites On The Dermaptera Forceps
4x Lens / Amscope M200
4x Panorama Total 220 Kare FS Zerene Stacker (Pmax-Dmap) Microsoft ICE, Photoshop CS3

Güray Dere

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #49 : 03 Eylül 2017, 00:50:28 »
Çok güzel.

Şu yaratığı hiç fotoğraflamamış olmam da can sıkıcı :)
Gövde:Pentax K-x,Sony A7II
Diğer ekipman: Her türlü... ve sürekli değişiyor

EmreCanAlagöz

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #50 : 03 Eylül 2017, 03:43:40 »
Teşekkür ederim Güray abi.

ODTÜ' ye bıraktığım için sana getiremeyeceğim bu örneği maalesef ama karşıma çıkan ilk Kulağakaçan'ı hediye edeyim sana o halde. :)

EmreCanAlagöz

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #51 : 16 Eylül 2017, 13:56:45 »
Selamlar,

son paylaşımımın arkasından bu sefer SEM ile görüntülediğimiz aynı bölgeyi sizlerle paylaşmak istedim.

SEM - Mites On The Dermaptera Forceps
ODTÜ Merkez Lab. da Son paylaştığım görüntünün "Taramalı Elektron Mikroskobu" ile aldığımız panoramik görüntü. 800x büyütmede 3 farklı bölgenin birleştirilmesiyle(panorama) oluşturduğum SB görüntüyü bilgisayar ortamında renklendirdim.

« Son Düzenleme: 09 Ekim 2017, 00:35:18 Gönderen: EmreCanAlagöz »

Ömercan Çalık

• Tam Üye
  • Hadi fotoğraf çekelim!
    • Profili Görüntüle
    • Flickr
« Yanıtla #52 : 16 Eylül 2017, 15:16:25 »
Hocam senin yüzünden evi köyü satıp bir elektron mikroskobu alasım geliyor :)
Yine çok güzel olmuş, tebrikler.
Newport 436 + AJS100-2 Actuator + DM-13 Differential Microemeter + 400 Stepper Motor
+ WeMacro Controller
(Custom Designed, 0.125um precision)
Canon MP-E 65mm f2.8 1X-5X
Lomo 3.7X/0.11
Amscope 4X/0.10
Raynox DCR150/DCR250
Yongnuo YN24EX Twin Flash
Canon 5D MKII
Canon 100D
Canon 35mm f2 IS USM
Canon 24-70 f2.8L USM
Canon 70-200 f4L IS USM

Mert Filiz

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #53 : 18 Eylül 2017, 15:25:53 »
Yok böyle bir şey. Tebrikler...
Nikon D800E - Mitutoyo M Plan Apo 5x - Nikon CFI Plan 10x/0.25 10.5  WD - AF-S NIKKOR 60mm Mikro f / 2.8G ED - Nikon R1 Flash - Nikon PB-6 Macro Bellow - Stackshot Macro Rail

EmreCanAlagöz

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #54 : 20 Eylül 2017, 14:08:48 »
Hocam senin yüzünden evi köyü satıp bir elektron mikroskobu alasım geliyor :)
Yine çok güzel olmuş, tebrikler.

Hehe :) çok teşekkürler Ömercan, ben de çok sevdim elektron mikroskobuyla çalışmayı bir kez daha çalışma fırsatım olursa bu sefer daha fazla örnek fotoğraflamayı istiyorum :)

Yok böyle bir şey. Tebrikler...

Mert bey teşekkür ederim

EmreCanAlagöz

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #55 : 29 Eylül 2017, 01:37:26 »
Merhabalar,
Bir hafta kadar önce Lomo 3.7x lens aldım Güray abiden, özellikle köşe performansı konusunda müthiş bir fark var elimdeki NoName 4x Lens ile arasında. Artık köşeleri kırpmak ya da sırf köşe performansını geliştirmek için yaptığım ekstra panorama karelere gerek kalmayacak :) yatay sistem için de harika bir lens olduğunu düşünüyorum ve ilk denememi sizlerle paylaşmak istiyorum. Yorumlarınızı bekliyorum :)

Slanted-Face Grasshopper

Eğik Yüzlü Çekirge - 'Acrida' Cinsi bir çekirgenin portresi. (Dorsal view)
Lomo3.7x Lens / Amscope M200
2x Panorama Total 96 Kare FS Zerene Stacker (Pmax) Microsoft ICE, Photoshop CS5

Güray Dere

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #56 : 29 Eylül 2017, 11:52:26 »
Lensi güle güle kullan :) O da senin elinde olduğu için mutludur :)

Çok keyifli bir kadraj çıkmış. Renkler de çok güzel, eline sağlık. Orijinal boyutta görmek isterdim.

EmreCanAlagöz

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #57 : 29 Eylül 2017, 15:26:39 »
Teşekkür ederim Güray abi :)
Senin yardımların olmasa böyle bir fotoğrafı elde edemezdim, hakkını nasıl öderim bilemiyorum...

Güray Dere

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #58 : 29 Eylül 2017, 17:11:40 »
Yok canım, sen zaten bir yolunu bulacaktın :) Eline sağlık tekrardan

EmreCanAlagöz

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #59 : 02 Kasım 2017, 00:21:12 »
Herkese selamlar,
uzun süredir fotoğraf paylaşamıyordum internet sıkıntısı yüzünden, farklı çalışmalar yapmaya başladım ancak henüz yayınlayabileceğim kaliteye ulaştığımı düşünmüyorum. Lomoyu aldığımdan beri 10x Lens üvey evlat muamelesi görüyordu biraz onunla çalışmak istedim. Substack yöntemini kullanmıyordum çok uzun süredir onu da geliştirme fırsatı çıkıyor yüksek büyütmeler sırasında. Evde bulduğum bir Carpenter Bee ile 14x civarında bir fotoğraf çektim. Hayatımda gördüğüm en siyah-beyaz canlı olan Marangoz Arı gerçekten çok özel bir yaratık her noktası ayrı estetik... Renk sapmalarını vs. tamamen yok etme adına sonradan siyah-beyaza çevirdim fotoğrafı. Eleştirilerinizi bekliyorum...  :)

Carpenter Bee / Marangoz Arı
Near an eye detail - Göz bölgesi detayı
10x Lens - Toplam 156 Kare
FS with Zerene Stacker 15xSubstack(Pmax) + Substack stacked(Pmax) , Photoshop CS5