Gönderen Konu: Sony A9  (Okunma sayısı 1286 defa)

Yalçın_akademi

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Sony A9
« : 10 Mayıs 2017, 11:43:54 »
Şenelfoto.com dan alıntıdır.
Yeni Sony A9 ve Yeni İstifli CMOS Sensör
Yazar Ali Şenel - 19 Nisan 20172

Sony bugün yeni Full Frame aynasız fotoğraf makinesi modeli olan A9 modelini duyurdu. Bu model tamamen yeni olan ve bildiklerimizden farklı bir teknolojisi bulunan 24.2MP İstifli CMOS sensör ile geliyor. Bu sensör sayesinde 20 fps çekim hızını olanaklı kılıyor. Yeni işlemci, yeni sensör ile birleşince eskisine nazaran 60 kat daha hızlı ve doğru AF hesaplaması yapabiliyor. Bu kadarı bile fotoğrafçıları heyecanlandırmaya yeterken Sony A9 da kulağa çok hoş gelen başka birçok özellik daha var.

Yeni Sony A9 ve yeni istifli CMOS sensör sayesinde günümüz fotoğrafçıları daha hızlı olmayı başarabilecekler. Hatta Sony, A9 ile o kadar iddialı çıktı ki rakiplerini ciddi ciddi zorlayacağını rahatlıkla söyleyebilirim. 693 netleme noktası ve bu noktaların vizörün %93’ünü doldurduğunu söylesem ne demek istediğimi biraz daha anlatabilirim sanıyorum.

Şimdi lafı uzatmadan aşağıya özelliklerini kısaca sıralayayım…

24.2 MP İstifli CMOS Sensör
693 AF noktası
1/32.000 perde hızı
5 yönlü gövdeye entegre titreşim önleme sistemi
20fps saniyede çekim hızı
Deklanşör kararmasız 60 kat AE/AF çekim hesaplaması
100-51.200 Iso değeri (50-204.800) genişleyebilir
Çift SD kart yuvası
4K video (sensör kırpması olmadan)
Full HD video da 120fps çekim hızı
Sıkıştırılmamış 14 bit RAW dosya
362 JPEG, 241RAW tampon belleği
ABD fiyatı 4.500$ (Türkiyede’de aynı fiyata almak mümkün)
Özelliklerinden de görüldüğü gibi A9 gerçekten fotoğrafçılık anlamında önemli bir sıçrama yapmış bulunuyor. Sony bu pazarda ne kadar da ısrarcı olduğunu tekrar hatırlattı. Sony geçtiğimiz günlerde ABD de Full frame pazarında en çok satan ikinci marka olduğunu duyurmuştu. Sony pazarda Nikon’un önüne geçerek Canon’dan sonra 2. sıraya yükselmiş bulunuyor. Tabi ki bu dünya geneli durum değil, sadece ABD deki Full Frame pazarı için söz konusu. Ama bu durum bile Sony’nin pazardaki ilerlemesini anlamak adına önemli bir ipucu.

Sony A9 ise yep yeni bir hamlenin başlangıcı olarak karşımıza çıkıyor. A7R II ve A7s II nin başarısı zaten biliniyor. Yeni A9 ve onu takip edecek A9 serisi veya A7 Mark 3 serileri rekabeti iyice kızıştıracaktır. Bunu bekleyip göreceğiz.

Sony A9 da bulunan özelliklere Canon ve Nikon cephesinden kısa vadede sağlam bir cevap geleceğini düşünmüyorum. Canon 5DsR ve Nikon D810 modelleri Sony A7 Mark 2 serisi ile bir ölçüde rekabet edebildi ancak bu yeni sensörle ve bu özelliklerle rekabet etmek hiçte kolay olmayacak. Aynasız gövde olarak bu zaten çok zor. Diğer taraftan hali hazırda bir çok fotoğrafçı DSLR gövdeler ve lensler ile kendisine parasal anlamda ciddi rakamlara varan bir ekipman seti kurmuş bulunuyor. Bu nedenle aynasız bir gövde için bu setlerden vazgeçmek kolay değil elbette. Ancak Sony bu şekilde devam ederse işler değişebilir. Bunu zaman gösterecek…

Sony FE 100-400mm f/4.5-5.6 GM OSS G Master Lens

Sony bugün A9 gövde ile birlikte FE 100-400mm f/4.5-5.6 GM OSS G Master lensi de duyurdu. Bu lens ile birlikte Sony E lenslerdeki tele açığındaki bir boşluğu doldurulmuş oldu. Lensin boyutları kullanım açısından oldukça ideal. Türkiye fiyatı belli olmasa da ABD ile aynı fiyata satıldığı için 2.500$ fiyat etiketinden bahsedebilirim.

Sony’nin en sıkıntılı tarafı bence bu lens fiyatları. Gövdeler bir şekilde alınabilir ama tam bir set oluşturmak için 2-3 lens daha almaya kalktığınızda çok ciddi bedeller ödemek zorundasınız. Hele G Master lenslerin fiyatları çok daha yüksek.
Sony A7 II
Lomo 3.7x
Lomo 8x
Rodagon 50mm 2.8 Agrandizör Lens
Wemacro Ray
Carl zeiss 50mm 1.8
Hoya 28mm 2.8
Jüpiter A37 135mm f.3.5

Güray Dere

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ynt: Sony A9
« Yanıtla #1 : 10 Mayıs 2017, 12:43:22 »
A9 bir süredir merakla beklediğimiz bir gövdeydi. Her ne kadar cep yaksa da teknolojinin geldiği ve gideceği noktaları göstermesi açısından tüm diğer rakiplerine gaz verecek bir model oldu.

Benim için şu noktalar kayda değer:

- 20 FPS hız demek elde çekim focus stacking imkanı demek. Deklanşörü basılı tutarak yavaşça objeye yaklaşmak 1-2sn içinde ihtiyaç duyulacak tüm kareleri sağlayacaktır. Tabi ışık her zamanki gibi önemli. ISO performansı 3200'lerde yeterli kalitede sonuç veriyorsa elde çekim doğal ışıklı focus stack yapılabilecek demektir. Olmadı bir sonraki modelde bu mesele aşılacak.

- Tam elektronik shutter ile mekanik perde kapatılabiliyor. Bu da bir taşla üç kuş demek.

1. Titreşimden tamamen kurtuluyoruz. Seri çekim aralarında titreşim dursun diye bekleme yapmamız gerekmiyor. Tam sessiz ortamda tam sessiz çalışabileceğiz.

2. Arabanın kilometresi gibi shutter saydığımız günler sona eriyor. Makine artık çekim yaptıkça eskimeyecek. Yüzlerce kare çektiğimiz focus stack çalışmalarını bol bol yapma imkanımız var. Benim mesela perde arızasından bir kez servise gitmişliğim var.

3. Mekanik ayna/perde hız kaybı demek. A9 ile 1/32000 gibi çok hızlı çekimler mümkün. Havada kurşun yakalamak isteyenlere...

.....

Lens konusunda benim fikrim ise yazıda verilenin tam tersi.

"Sony’nin en sıkıntılı tarafı bence bu lens fiyatları. Gövdeler bir şekilde alınabilir ama tam bir set oluşturmak için 2-3 lens daha almaya kalktığınızda çok ciddi bedeller ödemek zorundasınız."

"Diğer taraftan hali hazırda bir çok fotoğrafçı DSLR gövdeler ve lensler ile kendisine parasal anlamda ciddi rakamlara varan bir ekipman seti kurmuş bulunuyor. Bu nedenle aynasız bir gövde için bu setlerden vazgeçmek kolay değil elbette."

cümlelerini kuran bir kişi bence aynasız gövdeleri hiç anlamamış demektir.

Aynasız makineler gelmiş geçmiş en fazla lens çeşitliliğine sahip gövdeler. Tüm markaların lenslerini kullanma imkanımız var. Özellikle manual kullanım sevenler için muhteşem yeteneklerle donatılmış gövdeler bunlar. Elimde tek bir Sony E Mount lens yok. Ama 50'nin üzerinde Pentax K, Nikon F/AIS, Canon EF/FD, Minolta MD, Olympus OM, Konica AR, M42, M39 bayonetler ve adı sanı olmayan, hatta bayoneti bile olmayan projeksiyon lensleri gibi lensler var. Hepsini paşa paşa kullanıyorum. Sonsuza da odaklıyorum, makro seviyesine de :) Hatta yeni adaptörlerle lens manual olsa bile tüm lenslere AF yaptırmak bile mümkün oluyor.

G Master'lar pahalı evet. Ama onlar da teknolojinin zirvesinde. 50+ MP gövdem olsa hedefim bu lensler olur yine. Özellikle son çıkan 100-400'ün gerçek arazi sonuçlarını görmek için sabırsızlanıyorum. A9 olmaz ama 100-400'ü hedeflemeyi düşünebilirim.

Gövde:Pentax K-x,Sony A7II
Diğer ekipman: Her türlü... ve sürekli değişiyor

Yalçın_akademi

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 10 Mayıs 2017, 12:56:44 »
Güray Bey değerli eleştiri ve yorumlarınızdan dolayı teşekkürler.
Sony A7 II
Lomo 3.7x
Lomo 8x
Wemacro Ray
Carl zeiss 50mm 1.8
Hoya 28mm 2.8
Jüpiter A37 135mm f.3.5

Güray Dere

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 10 Mayıs 2017, 14:38:03 »
Konuyu açtığınız için ben teşekkür ederim :)

Fotoğraf dünyasındaki gelişmeleri burada tartışıp yorumlamak güzel bir fikir. Forumda konu başlığı açmışız ama sahipsiz kalmış :)
Gövde:Pentax K-x,Sony A7II
Diğer ekipman: Her türlü... ve sürekli değişiyor

cabay

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 15 Mayıs 2017, 13:43:35 »
Sanıyorum benim gidişat da aynasız bir Sony ile görünüyor.  :) Bir arkadaşımızda aynı şeylerden bahsetti, eski Canon kullanıcısı olup A7 sahibi olan ve bir adaptör kullanarak bütün lenslerini bütün özellikleri ile kullanabildiğinden bahsetti. Bira zda iddalı olarak bu makine ile daha rahat kullanıyorum, AF si Canon makinemden daha hızlı dedi.

Sonuç : Birilerinin aklına karpuz kabuğu düştü :D

Yalçın_akademi

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 15 Mayıs 2017, 15:02:14 »
Merhaba.Öncelikle Ben de sony a7 mark 2 kullanıcısı olarak o bahsettiğiniz otomatik adaptörlerden aldım.Ancak verim çok çok düşük.Netleme hızı olsun diyafram ayarlama konusu olsun çok sıkıntılı.Tabii benim kullandığım adaptör 500 600 liralık bir adaptördü.Sanırım bu sebeple verim alamadım.
Benim bildiğim kadarıyla Metabones adaptorler bu iş için en iyileri.Fiyatları 2500 TL civarı sanırım.Onun dışında sigma nın bir ürünü var ama ben onun hakkında bir yoruma rastlamadım.
Ben şu an elimdeki canon nikon m42 vb lensleri rahatlıkla manuel adaptör( KF) yardımıyla A7 m2 de kullanıyorum ve çok memnunum.Hele bir carl zeiss 50mm 1.8 lenim var ki mükemmel portreler çekililebiliyor. ;D
Selam ve saygılarımla.
« Son Düzenleme: 15 Mayıs 2017, 15:08:14 Gönderen: mehmetali505 »
Sony A7 II
Lomo 3.7x
Lomo 8x
Wemacro Ray
Carl zeiss 50mm 1.8
Hoya 28mm 2.8
Jüpiter A37 135mm f.3.5