Gönderen Konu: Mert Filiz  (Okunma sayısı 3749 defa)

mehmetali505

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Ynt: Mert Filiz
« Yanıtla #105 : 10 Aralık 2017, 19:27:00 »
Mert Bey güzel çekim olmuş.Tebrikler. :)
Sony A7 II
Lomo 3.7x
Lomo 8x
Rodagon 50mm 2.8 Agrandizör Lens
Wemacro Ray
Carl zeiss 50mm 1.8
Hoya 28mm 2.8
Jüpiter A37 135mm f.3.5

Mert Filiz

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #106 : 10 Aralık 2017, 19:39:20 »
Mehmet Ali Bey çok teşekkür ederim.
Nikon D800E - Mitutoyo M Plan Apo 5x - Nikon CFI Plan 10x/0.25 10.5  WD - AF-S NIKKOR 60mm Mikro f / 2.8G ED - Nikon R1 Flash - Nikon PB-6 Macro Bellow - Stackshot Macro Rail

Güray Dere

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #107 : 13 Aralık 2017, 18:46:18 »
Tertemiz bir çalışma olmuş. Renkler canlı ve doğal. Eline sağlık.
Gövde:Pentax K-x,Sony A7II
Diğer ekipman: Her türlü... ve sürekli değişiyor

Mert Filiz

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #108 : 14 Aralık 2017, 07:50:11 »
Çok teşekkür ederim üstadım...
Nikon D800E - Mitutoyo M Plan Apo 5x - Nikon CFI Plan 10x/0.25 10.5  WD - AF-S NIKKOR 60mm Mikro f / 2.8G ED - Nikon R1 Flash - Nikon PB-6 Macro Bellow - Stackshot Macro Rail

Mert Filiz

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #109 : 31 Aralık 2017, 00:11:27 »

Hoverfly
by Mert Filiz, on Flickr

Mert Filiz

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #110 : 04 Ocak 2018, 09:26:21 »

Hoverfly 2
by Mert Filiz, on Flickr

Güray Dere

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #111 : 04 Ocak 2018, 15:34:00 »
Güzel bir açı olmuş. Kanat bağlantıları vs. bolca detay vermiş.

Mert Filiz

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #112 : 07 Ocak 2018, 19:50:54 »
Ben de sonunda eski püskü bir tavuskuşu tüyü bulabildim. Ancak bu kadar oldu...

Güray Dere

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #113 : 08 Ocak 2018, 14:15:43 »
Çok şık bir foto olmuş. Şu tüyden ben de bulursam yatıracağım masaya :)

Mert Filiz

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #114 : 08 Ocak 2018, 14:34:36 »
Çok teşekkür ederim Güray Bey.

Yalnız mümkünse taze bir tane edinmeye çalışın. Bunun gibi yıllanmış eski püskü olanlar çok yorucu oluyor.

muratrimed

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #115 : 10 Ocak 2018, 00:11:14 »
Öncelikle Mert hocam, gerçekten harika çalışma.Tebrikler =) Ben de Can hocamın çektiği tavus kuşu tüylerinden ilham alarak bulunduğum ilçe de bir arkadaşımın düğün salonunun bahçesinde tavus kuşu olduğu aklıma geldi ve telefon edip elinde varsa bana bir kaç tane vermesini istedim, arkadaşım da sağ olsun beni kırmadı ve bakacağını söyledi. bir kaç saat sonra beni aradı gel al, senin tüyler hazır demişti. Maşallah boy boy ayırmış bana 5-6 tane hemen o akşam çekime başladım ve neyi yanlış yaptım bilmiyorum.Mikroskop lensi ile çektiklerim de ışık çok fazla patlıyor.. ışıksız çekiyorum olmuyor. yumuşatıyorum olmuyor. pleksi, kağıt vs. ne koyduysam olmadı. Normal çekimde bir şey yok renkler, ışık falan tam istediğim gibi ama zerene stacker da  fotoğrafları birleştirdiğim de renkler birbirine karışıyor aydınlık yerler de ışık patlamaları oluyor. Denemeler hala devam ediyor. acaba siz de böyle bir durumla karşılaştınız mı?
1990 Çivril Ara sıra yollarda Hayat fotoğrafta, resim de, photoshop da. Fotoğraf Sanatçısı | Tasarımcı

Sony a99 | Tokina 20-35 | Minolta 35-105 | Minolta 50mm 2,8 | Minolta 70-210 | Tamron 90mm 2,8 | raynox msn 202 | YN 460 flaş | Pentax a bellows çift raylı körük | Lomo 3,7 + lomo 8x mikroskop lensi | mikrometreli ray | Q999 tripod vs. vs. daha bisürü ıvır zıvır..

Mert Filiz

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #116 : 10 Ocak 2018, 20:26:10 »
Murat Hocam değerli yorumlarınız için çok teşekkür ederim. Ben de tavuskuşu tüyünü çekerken gerçekten bir hayli zorlandım. Nerdeyse 7-8 defa değişik ışık ve büyütmelerde deneme yaptım. Işık patlamaları, dumanlı alanlar hep problem oldu. Sonunda bir tane içime sinen bir çekim yapabildim ve onu da sizlerle paylaştım. Şöyle ki;
Ben Nikon D800e ve Nikon R1 flaş ve Stackshot ile çekim yapıyorum. Nikon'un perdesi sağolsun kasap satırı gibi açılıp kapandığından netlik konusunda sürekli ışıkta flaşta olduğu kadar iyi performans alamadım hiç. Araştırmalarımın neticesinde flaşı rearsync modunda kullanmaya  ve çekimleri de karanlık ortamda yapmaya başladım (2sn pozlama ile).  Bu şekilde sensör perde titreşimini görmez oldu ve bana göre diğer modlara nazaran çok daha etkili sonuçlar elde edebildim.
Tavuskuşu tüyünü de bu yöntemle çektim. Ancak bendeki tüy bir abimden ödünç aldığım ve senelerce evinde süs diye bir vazo içerisinde kullandığı, bir hayli kötü durumda renkleri bile uzaktan belli olmayan bir tüydü. İlk çekimlerde sadece flaş diüzörü kullandım başka yumuşatıcı kullanmadım ancak ne kadar patlama gücünü düşük tutsam da ışık patlama ve anomalilerini önleyemedim. Bir de tüyün bir kısmı önde bir kısmı biraz daha geride kaldığında Zerenstacker'da birleştirdiğimde dumanlı alanlar da oluşmaya başladı. Sonunda tavuskuşu tüyünün daha homojen girinti çıkıntıya sahip aynı zamanda da birden fazla rengi de içeren bir bölümünü bulmayı başardım. Bunu çekerken de kullanmış olduğum 2 adet jansö aydınlatmanın (aydınlatma kapalı) spirallerine havlu kağıt mandalladım. Sağlı sollu havlu kağıtlar ile obje arasında yaklaşık 15 cm, yine havlu kağıtlar ile diffüzörlü flaş arasında da yaklaşık 10-15 cm mesafe bıraktım. Işık kaynağı difüzör malzemeye ne kadar yakın olursa obje üzerinde hotspot belirginliği doğru orantılı olarak artıyor. O yüzden mesfaeyi açtım ve flaş gücünü de 1/5'e getirerek son çekimi yaptım. Sonuçlar biraz karanlıktı ancak camera raw ile elimden geldiği kadar düzeltmeye çalıştım. Sonuç bu oldu. Ama gerçekten uğraştıran bir obje. Bu çekimlerden sonra Can Hocam'ın emeklerine bir kez daha saygı duydum.
Bu arada sürçülisan ettiysem affola...