Gönderen Konu: Nikon D5000 "Flash is in TTL mode " hatası ve çözümü  (Okunma sayısı 1868 defa)

Can Tunçer

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Zamanında makro için ters bağlama yaparken Nikon D5000 ile yaşadığım "Flash is in TTL mode. Choose another setting or use a CPU lens" hatası ve çözümü;

Nikon D5000'e Nikon 50mm F/1.8D lensi ters bağladığımız zaman ekranda şöyle bir hata beliriyor: " Flash is in TTL mode. Choose another setting or use a CPU lens " Bu hata mesajı ya flaşınızı manuel moda getirin ya da elektronik bağlantısı olan bir lens kullanın diyor ve çekim yapılmasını engelliyor. Ee ama biz ters bağlı iken dahili flaşı kullanarak çekim yapmak istiyoruz şimdi ne yapacağız ?

Nikon makineler TTL ışık ölçümü için elektronik bağlatılı bir lense ihtiyaç duyuyorlar. Bu olmayınca da bahsi geçen hatayı veriyorlar. Lensi ters bağladığınız zaman makine elektronik bağlantı olmamasında dolayı ışık ölçümünü yapamıyor. Bunu aşmak için makinenin dahili flaşını manuel moda almak gerekiyor. Bunu Nikon D5000 üzerindeki "Custom Setting" menüsü altından "e1 Flash cntrl for built-in flash " seçeneği ile aşabiliyoruz. Burada iki tane seçenek çıkıyor karşımıza; "TTL " ve "Manuel". Buradan "Manuel " seçeneğini seçersek ekrandaki uyarı kalkıyor ve bu şekilde 50mm F/1.8D lens ile normal olarak flaşlı çekim yapılabiliyor. Bize ise sadece flaşın gücünü manuel olarak ayarlamak kalıyor.

Üstte anlattığım şekilde dahili flaş sorunu çözülüyor ancak tepe flaş gibi (Kullandığım model o zaman Nissin Di622 Mark 2 modeliydi) daha kuvvetli bir çözüm kullanmak gerektiğinde tekrar ayn haya karşımıza çıkıyor. Makine yine aynı hatayı veriyor ve flaş kullanımı engelliyor. Bu durumda tepe flaş gibi Nissin Di622 Mark 2'yi de manuel moda aldım ancak gene sorun çözülmedi. Farklı marka olduğu için sanıyorum Nikon D5000 flaşın manuel moda geçtiğini algılayamadı ve çekimi engellemeye devam etti. Buradaki çözümüm ise biraz şans eseri oldu. İlginç olarak Nissin'i makinenin flaş yuvasına tam olarak oturtmadığım zaman yani flaş ile flaş yuvası arasındaki ufak tırnaklardan bir tanesi boşa çıktığı zaman ekrandaki hata kayboluyor ve Nissin manuel olarak makineyle senkron bir şekilde patlayabiliyor. Büyük ihtimalle TTL tırnağı boşa çıktığı için sorun çözüldü ancak gene de tam olarak emin değilim. En azından bu şekilde çekim yapabildim :)

Not: Nissin Di622Mark 2 flaşı tavsiye etmiyorum. Hem malzeme kalitesi hem de bana çıkarttığı trafo yanığı sonrası gözümden düştü. Yongnuo YN-560 III çok daha iyi, sorunsuz ve ucuz bir flaş düşünenlere ......
Canon 6D | Mitutoyo M Plan Apo 5x | Nikon CF Plan 10x 0.30 WD 16.5 | Lomo 3.7x | WeMacro Otomatik Ray |
https://www.flickr.com/photos/-can-/

Güray Dere

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ynt: Nikon D5000 "Flash is in TTL mode " hatası ve çözümü
« Yanıtla #1 : 08 Mart 2015, 20:13:56 »
Nikoncu arkadaşlar için çok değerli bilgiler olmuş

Resimleri nedense bende göstermedi. Linki alıp boş bir pencereye yapıştırırsam imaj geliyor ama burada göremiyorum. Sizde de öyle mi?
Gövde:Pentax K-x,Sony A7II
Diğer ekipman: Her türlü... ve sürekli değişiyor

Can Tunçer

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ynt: Nikon D5000 "Flash is in TTL mode " hatası ve çözümü
« Yanıtla #2 : 08 Mart 2015, 20:30:06 »
Ben de çıkıyor ama neden öyle oldu acaba
Canon 6D | Mitutoyo M Plan Apo 5x | Nikon CF Plan 10x 0.30 WD 16.5 | Lomo 3.7x | WeMacro Otomatik Ray |
https://www.flickr.com/photos/-can-/