Gönderen Konu: Croplu gövdelerde minimum netleme mesafesi  (Okunma sayısı 177 defa)

the mule

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Croplu gövdelerde minimum netleme mesafesi
« : 08 Ağustos 2017, 08:11:47 »
Merhabalar, bridge bir makine kullandığımdan makro çözümünü raynoxlarda buldum. Fakat, Dcr-250 kullandığımda yaklaşık 11cm'den çekim yapmak zorunda kaldığından böceklerin çoğunun rahatsız olduğunu ve sahneyi kaçırdığımı görüyorum. Sormak istediğim, 100mm macro lens 1:1 netleme mesafesi 30cm ise 1,6x croplu makinada bu değer 45-50cm ye çıkabilir mi? Lensin 160mm davranacağını varsayıyorum

Güray Dere

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ynt: Croplu gövdelerde minimum netleme mesafesi
« Yanıtla #1 : 08 Ağustos 2017, 08:56:15 »
Merhaba,

Hayır malesef öyle olmuyor. Lensin davranışında bir fark olmayacak. Lens yine 100mm olup aynı optik özelliklerle çalışır. Değişen tek şey full-frame bir gövdede alacağımız geniş görüntünün ortasından bir crop yapılarak verilmesi.

Apsc sensör küçük olunca görüntünün tamamını alamıyor. Lensin odaklandığı görüntü sensörden daha büyük oluyor. Biz sadece ortada kalan sensörün boyutu kadar kısmını görüyoruz.

Bunun tek çaresi çalışma mesafesi daha uzun olan yeni bir lens kullanmak. Mesela dediğiniz gibi gerçek bir 180mm makro lens...
Gövde:Pentax K-x,Sony A7II
Diğer ekipman: Her türlü... ve sürekli değişiyor

Güray Dere

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 08 Ağustos 2017, 13:38:19 »
Şunu da eklemem lazım, teleconverter kullanarak büyütmeyi arttırmak mümkün.

Örneğin 1X büyütmeye ayarlanmış bir makro lensin arkasına 2X teleconverter eklersek büyütme 2 katına çıkar yani 2X olur ve çalışma mesafesi değişmez. Ama keskinlik bir miktar azalacaktır.
Gövde:Pentax K-x,Sony A7II
Diğer ekipman: Her türlü... ve sürekli değişiyor

BA2

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 08 Ağustos 2017, 21:47:07 »
Merhabalar,
Güray Beyin dediklerine katılıyorum ve ek olarak şu söyleyebilirim, uzatma tüpü kullandığımızda netleme mesafemiz kısalıyor buradan anlıyoruz ki netleme mesafesi lensin sensöre olan uzaklığıyla alakalı oluyor.... :)
Bir çok ekipman var. Bir çok ekiman yolda..