Gönderen Konu: Nikon P900 ile makro cekimlerinde odaklanma sorunu  (Okunma sayısı 285 defa)

vlknklc

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Nikon P900 ile makro cekimlerinde odaklanma sorunu
« : 12 Ağustos 2017, 15:55:55 »
Arkadaslar oncelikle iyi gunler diliyorum,bu benim forumdaki ilk sorum olacak :)forumda  paylasilmis makro fotograflari gordukce sizlere bunlardan ne kadar etkilendigimi ve bunun gercek bir sanat oldugu belirtmek istiyorum,ozellikle o kucuk  nesnelerdeki renkler,geometrik duzen ve simetrileri gordukce acickasi mest oluyorum.

Bunlardan etkilenerek Fotografcilik dunyasinda kendimi iki alanda gelistirmek istiyorum birincisi makro fotografcilik ikincisi doga fotografciligi, uzun sure arastirmalarindan sonra kendi butceme uygun olarak bu iki alandada kullanabilecegimi dusundugum Nikon Coolpix P900 ve Raynox DCR-250 satin aldim,su anda maddi olarak anca bu kadarlik bir butce ayirabildim.

Cekimlerle ilgili olarak da sizlerden eger mumkunse bir konuda yardim almak istiyorum ve eminim ki yasadigim bu sorun benim bu isteki acemiligimden ve bilgisizligimden kaynaklaniyor :(
Nikon Coolpix P900+ Raynox DCR-250 ile makro Manual modunda veya scene modunun icindeki makro modunda , autofocus'u kapatip  manual focus kullanarak cekim yapmaya calisiyorum, cekim yapmaya calistigim nesneler kameranin lcd ekraninda mukemmel bir sekilde ve detayli olarak goruluyor tam bir makro lens'deki goruntu gibi olmasada bayagi iyi sonuclar elde ediyorum , fakat deklansore bastigimda makine sanki makro cekim modundan tamamen cikarak normal bir fotograf gibi cekim yapiyor , nesneden uzaklasiyor bu olay video cekimlerindede ayni sekilde ortaya cikiyor, cok ugrasip cok guzel detaylari yakalayip guzel bir makro fotograf elde edecegim derken fotografta ve makinenin ekraninda nesneden uzaklasmis normal bir fotografla karsilasiyorum.

Sizce sorun nereden kaynaklaniyor olabilir acaba nerede yanlis birsey yapiyorum veya eksik bir bilgim var, beni aydinlatabilirseniz cok sevinirim.
Emekleriniz icin tekrar tesekkur ediyorum.
Saygilarimla

Can Tunçer

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ynt: Nikon P900 ile makro cekimlerinde odaklanma sorunu
« Yanıtla #1 : 12 Ağustos 2017, 16:46:09 »
Öncelikle aramıza hoşgeldiniz :)

Makro modunu kapatıp denediniz mi hiç?
Canon 6D | Mitutoyo M Plan Apo 5x | Nikon CF Plan 10x 0.30 WD 16.5 | Lomo 3.7x | WeMacro Otomatik Ray |
https://www.flickr.com/photos/-can-/

vlknklc

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 13 Ağustos 2017, 02:11:12 »
Hosbulduk Can Bey :)

Makro modundan cikarak deneme yaptim fakat bu kezde nesne istedigim gibi yakinlasamadim nesnenin detaylari ekranda tam gorunmuyorum, yaniliyorsam beni lutfen duzeltin
makroda manual focus kullandigimda 3 mod cikiyor x1-x2-x4 gibi ben daha fazla yakinlasmak icin X1'i seciyorum ve x1 Sectimde ekranin ust kisminda mercek icinde M gorunuyor ,ben  ekran o goruntudeyken fotografi cekmek istiyorum ama sanirim onu fotograflamak mumkun degil, internette Nikon Coolpix P610 ile focuslama yapilmis bir video buldum ve menuler neredeyse tamamen ayni, yasadigim sorunu bu videonun 5.25 ile 6.10 dakikalari arasindada gorebilirsiniz Can Bey,
https://www.youtube.com/watch?v=V9PyERR9NMc , bu arada sizi donanimhaber'den bir makro hikayesini takip ettim, cok basarili olmus :)
Iyi geceler

Güray Dere

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 14 Ağustos 2017, 16:40:49 »
Merhaba,

Benim anladığım kadarıyla makine burada görüntüyü büyüterek odakladığımız yeri daha kolay görmemizi sağlıyor. Aynı şey benim kullandığım Sony A7II gövdede de var.

Büyütülmüş bu görüntü lens tarafından değil gövdeden resize edilerek büyütüldüğü için bunu fotoğraf olarak kaydetmek malesef mümkün değil. Aslında anlamlı da değil. Çektiğiniz bir fotoğrafın içinden bir bölümünü Photoshop ile resize yaparak 5 kat büyütürseniz tam olarak burada yapılan şey olacak. Yani  oradaki detay miktarı artmayacak sadece aynı görüntü daha yakından gösterilecek.
Gövde:Pentax K-x,Sony A7II
Diğer ekipman: Her türlü... ve sürekli değişiyor

muratrimed

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 15 Ağustos 2017, 00:00:46 »
Hoşgeldiniz, nikon p900 hiç bilmediğim model ve  raynox dcr 250 değil de, raynox msn 202 ile istediğiniz olmasa bile istediğinize yakın bir sonuç alabilirsiniz belki... ama kalite konusunda bir şey diyemem, çünkü bilmiyorum.. ve bir ara Güray hocamın dediği bir laf aklıma geldi şimdi =) "ne kadar cam o kadar görüntü kaybı."
Linkde ki video da bahsedilen olay sanırım bildiğim kadarıyla, konu, model artık ne çekiyorsak net mi değil mi diye kullanıcıya görüntüyü yakınlaştırarak bir önizleme gösteriyor gibi geldi bana.
Kolay gelsin ve ışığınız bol olsun =)
1990 Çivril Ara sıra yollarda Hayat fotoğrafta, resim de, photoshop da. Fotoğraf Sanatçısı | Tasarımcı

Sony a99 | Tokina 20-35 | Minolta 35-105 | Minolta 50mm 2,8 | Minolta 70-210 | Tamron 90mm 2,8 | raynox msn 202 | YN 460 flaş | Pentax a bellows çift raylı körük | Lomo 3,7 + lomo 8x mikroskop lensi | mikrometreli ray | Q999 tripod vs. vs. daha bisürü ıvır zıvır..

vlknklc

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 15 Ağustos 2017, 01:32:27 »
Güray Bey dediginiz gibi makine burada goruntuyu buyutuyor,X2 standart yakinlastirmada cok iyi sonuclar aldim cok yakinda burada paylasiyor olacagimiz, Murat Bey hosbulduk :) bir arkadasim raynox msn 202 kullaniyor ve cok memnun, ilk firsatta onuda denemeyi dusunuyorum, ikinize tesekkur ediyorum isiginiz bol olsun :)