Gönderen Konu: Makroya başlangıç  (Okunma sayısı 99 defa)

erdem06

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Makroya başlangıç
« : 09 Ocak 2018, 15:40:11 »
       Merhaba arkadaşlar makroya karşı her zaman meraklıydım  şimdi bir adım atmak istiyorum.Ama nasıl başlayayım karar veremedim.Şuan elimde canon 760d canon 50mm 1.8 ve canon 10-18 lenslerim var.Biraz araştırdığım kadarıyla sabır gerektiren birşey macro çekimler.Sabırlıyımdır o yönden sıkıntı yok :)
       Sizlere sorum nasıl başlamalıyım.1'e 1 büyüten bir makro lens alarak mı yoksa daha makul çözümlerlemi başlasam ters bağlantı vb. 

muratrimed

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Ynt: Makroya başlangıç
« Yanıtla #1 : 10 Ocak 2018, 00:32:40 »
Öncelikle aramıza hoş geldin =)
Yanlışım varsa veya eksik bilgiler söylersem sitede ki hocalarımız doğru olanları zaten anlatacaktır. Ortalama olarak bende bir buçuk yıldır falan makro ile uğraşıyorum, Forum da paylaşım kategorisinde benim konuma bir bak. baştan sona bu süreci anlatan bir yazı yazdım.
Kendi fikrim olarak bana göre temin etmen gerekenlerden en önemlisi mikrometreli ray. Bu çok önemli çünkü evde fokus stacking için en uygunu ve bu işin olmazsa olmazlarından birisidir kendileri.. 1/1 makro lensler tabiki ters bağlantı yöntemlerine göre daha net ve olumlu diye biliyorum.Çünkü ne kadar fazla cam o kadar çok görüntü,keskinlik ve netlik kaybı..  Bence çevrende 50mm veya 90mm fark etmeksizin makro lensi olan birinden rica et al kullan veya imkanın varsa kendi bütçene göre bir makro lens al. şu an havalar soğudu kış mevsimine girdik falan dolayısıyla etrafta fazla börtü böcek yok. ki illa makro çekmek için böceklere ihtiyaç da yok.kalem ucu, kuş tüyü, şeker tanesi gibi bi sürü seçenek var.. Yine bence mikroskop lensi + körük falan gibi bi sisteme geçmeden önce mikrometreli ray ile fokus stacking yapmayı dene. sadeleştirmek gerekirse, alman gerekenler 1-mikrometreli ray 2- 1.1 oranına sahip makro lens. (3- Tripodun vardır diye tahmin ediyorum, yoksa da tripod da lazım..) gerisi zaten gelir.Haydi kolay gelsin =)
1990 Çivril Ara sıra yollarda Hayat fotoğrafta, resim de, photoshop da. Fotoğraf Sanatçısı | Tasarımcı

Sony a99 | Tokina 20-35 | Minolta 35-105 | Minolta 50mm 2,8 | Minolta 70-210 | Tamron 90mm 2,8 | raynox msn 202 | YN 460 flaş | Pentax a bellows çift raylı körük | Lomo 3,7 + lomo 8x mikroskop lensi | mikrometreli ray | Q999 tripod vs. vs. daha bisürü ıvır zıvır..

erdem06

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 10 Ocak 2018, 09:25:13 »
Hoşbulduk hocam :)
Öncelikle cevabınız için teşekkürler ray olayını araştıracağım.Forumdada ray yapan bir arkadaş var sanırım.Onunlada bir iletişim kurayım.Makro lenside aynı zamanda portre lensi olarakta kullanırım diye istiyorum.Çevremde bir arkadaştan canon 100mm alıp kullanacağım bir süre ona göre karar vermeyi düşünüyorum.Malum bu makro işi biraz ince iş çok yatırım yapıp sonradan pişmanda olmak istemiyorum :D

Güray Dere

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 10 Ocak 2018, 13:30:25 »
Merhaba,

Maliyet olarak en ucuz çözüm eldeki lensleri ters bağlamak. Canon 50mm otomatik diyafram olduğu için ters bağlamada diyafram ayarı sorunlu olabilir. Sadece tüp ve adaptör maliyeti olur. Ama kolay değildir. Vizör biraz karanlık görünür. Zorluklara bir giriş yaptırdığı için tecrübe de olur.

Murat'ın dediklerine katılıyorum. Giriş kısmını yapıp biraz daha ciddi düşünen birisi ray konusuna ekstra önem vermeli. Sistemin çatısını oluşturan bir parça. Lensten daha önemli.

http://makrodunyasi.com/hangi-makro-lensi-almaliyim/

Yazısına göz atmadıysanız aydınlatıcı olabilir. Ya da daha çok kafa karıştırabilir :)
Gövde:Pentax K-x,Sony A7II
Diğer ekipman: Her türlü... ve sürekli değişiyor

erdem06

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 10 Ocak 2018, 16:19:18 »
Teşekkürler Güray hocam yazılarınızı okuyup değerlendireceğim.Sizlerden daha çok şey öğrenmem gerekiyor gibi  :)