Gönderen Konu: Uzatma Tüpleri Hakkında Yanlış Bilenenler  (Okunma sayısı 4274 defa)

Can Tunçer

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Uzatma Tüpleri Hakkında Yanlış Bilenenler
« : 10 Mart 2015, 16:28:32 »

Uzatma Tüpleri Hakkında Yanlış Bilenenler

Arkadaşlar daha çok büyütme için alınan manuel ya da otomatik uzatma tüpleri hakkında bazı yanlış bilinen gerçekler ortalarda dönüyor. Lafı fazla uzatmadan kısaca açıklarsak ilk olarak uzatma tüpleri bir telekonvertör değildir. Yani uzatma tüplerini alıp uzakları yakın edemezsiniz. Bu ürünler yakın çekim için hazırlanmıştır.

İkinci olaraksa otomatik dahi olsa otomatik uzatma tüpleriyle otomatik netleme kullanamazsınız. Nikon D5000 + Sigma 150mm F/2.8 Macro + Kenko Otomatik Uzatma tüpüyle çok nadiren otomatik netleme sağlayabildi. Uzatma tüpü ile doğa çekimlerinde size tavsiyem elinizdeki lensi en yakın netleme mesafesine getirip manuele alıp bu şekilde çalışmanız yönündedir.

Üçüncü nokta ise uzatma tüplerinin içerisinde optik element barındırmadığı için görüntü kalitesini olmusuz etkilemiyor sözüdür. Bunu başlangıçta ben de böyle görmeme rağmen yaptığım detaylı yakın çekim ve incelemelerde gördüğüm kadarıyla arada optik olmasa bile lensin sensöre göre tasarlanan optik dizilimi bozulduğu için netlik / keskinlik / detay kaydı olabiliyor.

Otomatik uzatma tüplerinin otomatik takısı diyafram değişimine (Lens ile makine arasında elekronik bağlantı sunuyor) izin verebilmesinden gelir. Tüp önüne ters lens takacak arkadaşlar kesinlikle 400 TL verip uzatma tüpü almasın. Çin işi versiyonlar güzel ışıklandırma ile fazlasıyla güzel sonuçlar veriyor. İçin de optik olmadığı için Çin malı olanlar da sorun yok. Ama yukarıda da dediğim gibi biraz çözünürlük kaybı yaşanıyor. İyi kalite isteyen bizim gibi detaycılar için de bu çok kabul edilemiyor. En azından ben edemedim ve sattım Kenko Otomatik Uzatma tüpünü :)
« Son Düzenleme: 10 Mart 2015, 21:26:03 Gönderen: CanTunçer »
Canon 6D | Mitutoyo M Plan Apo 5x | Nikon CF Plan 10x 0.30 WD 16.5 | Lomo 3.7x | WeMacro Otomatik Ray |
https://www.flickr.com/photos/-can-/

aykutbarazi

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
    • Flickr paylaşımlarım
Ynt: Uzatma Tüpleri Hakkında Yanlış Bilenenler
« Yanıtla #1 : 10 Mart 2015, 17:03:36 »
Optik elemansız olsa bile tüplerin içindeki kaplama bazen ışık yansıtabiliyor. Detay ve kalite kaybı bundan kaynaklanıyor.

Güzel bilgiler Can bey yine aklımızdaki sorulara tercüman olan bir yazı olmuş.
A7 II
Sony 28-70mm OSS f3.5-5.6 ][ Sony 70-200mm OSS f4 G ][ Sony 50mm OSS f 1.8
Canon MP-E 65mm f 2.8 macro (1x-5x)
Cosina 100mm f 3.5 macro MD
MIR 20M 20mm f3.5 M42  ][ Minolta 50mm f1.7 MD ][ Tokina 135mm f 2.8 MD ][ Aicar Auto 80-205 f4.5 MD ][ Raynox DCR 250 Super Macro Close Up filter

Yongnuo 560 III flashgun + RF 603 II trigger
Manfrotto 190XPro4 Tripod
Manfrotto 410 Junior Geared Head
Fotomate Macro Rail Slider

Güray Dere

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 10 Mart 2015, 17:21:43 »
İç yüzeyi parlak tüpler konusunda tekrar uyarmak isterim. İç yüzey kesinlikle yansıtma yapmamalı. Ucuz tüplerde buna hiç dikkat etmiyorlar.
Gövde:Pentax K-x,Sony A7II
Diğer ekipman: Her türlü... ve sürekli değişiyor

Bayram Kus

• Tam Üye
  • Haşere Mübtelâsı
    • Profili Görüntüle
    • Flickr
« Yanıtla #3 : 10 Mart 2015, 20:04:56 »
Çin malı ucuz uzatma tüpü kullanmış biri olarak söylüyorum kesinlikle uzak durulması gerekiyor. Onun yerine borusanın siyah borularından kullanırım daha iyi, en azından matlar :) Otomatik uzatma tüplerine gelince. Ben de bir adet Vivitar 62mm var. İçi kadife benzeri çok kaliteli bir kaplamayla kaplı. Fiyatı ise eBay üzerinde 72 dolar. Gayet stabil, sağlam, bayonette oynama, kayma yok. Alınabilecek en iyi ürün bence. Kenko'ya veya Türkiye'de otomatik uzatma tüpü adı altında satılan herhangi bir ürüne 400-500 lira vermek tamamen para israfı.
Sony a7 Mark II
Schneider Componon-s 50mm
Schneider Componon-s 80mm
Lomo Achromat 3.7x
Mitutoyo M Plan Apo 5x
Vivitar 62mm Otomatik Uzatma Tüpü
Newport Linear Stage 433
Jansjö Led Masa Lambası
Nikon PB-6 Körük
Sony Vario-Tessar T* FE 16-35mm f/4 Za Oss
Sony Sonnar T* FE 55mm f/1.8 Za
Jüpiter-9 MC 85mm f/2
Jüpiter-37 AM MC 135mm f/3.5

Flickr: https://www.flickr.com/photos/98212972@N02/
500px: https://500px.com/bayram_5377
Instagram: @bayram.kus

Can Tunçer

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 10 Mart 2015, 21:26:58 »
Teşekkürler arkadaşlar. Forumlar tecrübe paylaşımı için var :)
Canon 6D | Mitutoyo M Plan Apo 5x | Nikon CF Plan 10x 0.30 WD 16.5 | Lomo 3.7x | WeMacro Otomatik Ray |
https://www.flickr.com/photos/-can-/

Güray Dere

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 11 Mart 2015, 10:25:19 »
Bir örnek paylaşayım ki iyice anlaşılsın.

Geçen yıl bir arkadaş (İrfan), yeni aldığı lens ile yaptığı çekimlerden şikayet ediyordu. Ben de  test etmek için bana lens ve tüpünü göndermesini istedim. Bu ikisini kendi makinama takıp bahçede birkaç poz çekim yaptım. Çıkan sonuç şu:

Dikkat ederseniz kontrast yok. Renkler ve ışık karışmış, sanki sis var gibi. Aynı lensi hemen kendi tüpüme takıp tekrar bahçeye çıktım. Bu sefer örnek şu:

Sorunsuz bir fotoğraf. Renk, kontrast, keskinlik... Lenste sorun yok.

Lensi tekrar eski tüpe taktım ve masanın üzerine koydum. Tüpün arkasından içinin bir fotoğrafını çektim.

Tüpün içi resmen ayna. Gördüğünüz gibi tüpün iç duvarından bütün bahçenin imajı yansıyıp sensöre ışık kirliliği yaratıyor. Bu şekilde bir muayenede duvarda yansıma olmamalı. Bunun için ya kadifemsi malzemeler ya da vida yatağı gibi oluklu yüzeyler kullanıyorlar. Buna dikkat edin.

Olmadı, tüpün önüne arkasına ışık tuzağı koyun. Kadife gibi bir malzemeden kesilen halka şeklinde bir yüzey. Önü ve arkası mat siyah.

Bu alakasız bir yazı için çektiğim bir fotoğraf ama ışık tuzağı var. Sol üstteki bilezik şeklinde parçanın içine ışık tuzağı yerleştirilmiş. Oluşabilecek herhangi bir iç yansımayı böyle kesiyorum. Ters bağlı lenslerin beyaz renkli marka-model yazıları bile sensöre baktığı için iç yansıma yapar.

Aral

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 11 Mart 2015, 17:27:11 »
Yukardakilerin üstüne ben de kendi deneyimimi aktarmak iserim;

Otomatik ve çin malı bir uzatma tüpü, benim lenslerden birinin tüm elektronik fonksiyonlarını devre dışı bıraktı.
Ne otomatik netleme ne de diyafram ayarlanabiliyor.
Hatta bazı durumlarda manuel çekim esnasında bile makine hata veriyor artık bu lens ile…

Başka lensleri de aynı uzatma tüpü ile denedim sonra. Aynı sorun gerçekleşti. AF yapmadı farklı bir lens daha..

Onu erken farkettiğim için o lensim kurtuldu.

Çin malından daima uzak durmak gerek diye düşünüyorum, zorunda kalmadıkça.

ak6_aytac

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 22 Aralık 2017, 15:09:43 »
Merhaba, Viltrox için bazı yerlerde olumlu yorumlar okudum , bu uzatma için bir fikriniz varmı ?

Güray Dere

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 22 Aralık 2017, 16:41:28 »
Merhaba. Evet Viltrox kaliteli bir tüp. Fiyatı da oldukça yüksek.

Burada sorulması gereken şey "gerçekten AF ihtiyacımız var mı?".

Makro çekimde AF neredeyse hiçbir zaman kullanılmıyor. Ben AF lensleri MF moduna geçirip kullanıyorum. Focus stacking yaparken lensin kendi kafasına göre istediği yere odaklama yapmaya çalışmasını istemeyiz. AF desteği için $100 üzeri bir para vermeye değmeyebilir. Ama özellikle AF isteniyorsa o zaman başka tabi.

Güray Dere

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 22 Aralık 2017, 17:10:43 »
Tavsiye de istemişsiniz, ona göre eklenti yapayım. Benim elimde Pentax ve Olympus OM bayonet uzatma tüpleri var. Japon üretimi kaliteli sınıfa giren tüpler. Sayıca hayli fazlalar. Eğer ilgilenirseniz adaptör ile bunları kullanabilirsiniz. Ben de mesela Sony E mount üzerinde kullanıyorum aynı şekilde adaptör ile. Tüp önüne ters lens bağlamak için Pentax ters 49mm adaptör de verebilirim.

2 yıl önce açıp satılmadığı için kaldırdığım bir ilan vardı. Onu şimdi tekrar açtım. Fiyatta küçük bir artış oldu.

http://makrodunyasi.com/forum/index.php?topic=182.msg3063#msg3063

ak6_aytac

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 23 Aralık 2017, 19:46:51 »
Güray bey hızlı yanıtınız ve bilgilendirme için teşekkür ederim. Şöyle bir girizgah yaparsam derdimi daha doğru anlatırım zira makro konusu benim içinde büyük bir acemilik. Elimde canon 550d gövde ,18-55 kit lens , 50 mm 1.8 ef lens mevcut, bu sevdadan çabuk vazgecermiyim bu konuya yeteneğim varmı bilmediğimden min.maliyetle başlayıp durumumu görmem gerekli, şuan için 2 adet 52mm ve 58 mm ters bağlama adaptörü satın aldım sizin bir kaç yazınızı okuduktan sonra uzatma tüpü almam gerektiğini farkettim. Bu sebeple sadece boş tüp aradım fakat yerli sitelerde satılan boş tüplerde çin malı iken 2-3 misli para vermek bana mantıklı gelmedi aliexpress üzerinden boş tüp siparişi vermek istiyordum fakat çin malları ile ilgili oldukça olumsuz yazılar okuyunca durdurdum kendimi. Viltrox sorma sebebim burada bir iki sitede 250-300 tl arası satılan elektronik tüp firmanın aliexpress sitesi üzerindeki offical dükkanında 120 tl, açıkçası bunu almak mantıklı geldi. Öneriniz ve ekipman muhakkak çok iyidir fakat elektronik alacaksam en azından bu özelliğini kullanabileyim diye düşünüyorum. Saygılarımla.

Güray Dere

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 25 Aralık 2017, 19:08:49 »
120 tl çok iyi fiyat. Doğru düşünmüşsünüz. En mantıklı tercih bu gibi görünüyor.