Gönderen Konu: Yeni Motorlu Makro Kurulumum  (Okunma sayısı 950 defa)

aspolat

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Yeni Motorlu Makro Kurulumum
« : 17 Mayıs 2018, 21:57:00 »
Öncelikle merhabalar...

Uzunca zamandır hem iş yoğunluğu hem de ülke ve şantiye değiştirmekten dolayı makroya ara vermek zorunda kalmıştım. Gerçi halen çok yoğun olsam da en azından yeni makro sistemimi yavaş yavaş kurmaya başladım.

Motorlu safhaya geçtiğimden beri şikayet ettiğim tek konu sistemin stabil olmaması ve böylece özellikle 10X ve üzerlerine çıktığımda salınımlardan dolayı fotoğraflarda bulanıklık ve kenarlardan ciddi kayıplar oluşmasıydı.

Bir çok arkadaşın olduğu gibi ilk motorlu sistemim WeMacro'nun makro rayıydı.

WeMacro oldukça kolay ve 10X altı çekimlerde işini mükemmele yakın iş gören bir motorlu raydı. Otomatik olması zamandan ve enerjiden o kadar çok tasarruf ettiriyordu ki aşık olmamak imkansızdı. Ancak zaman içinde daha büyük büyütmelerle gördük ki ray kısmı oldukça kararsız ve salınıma açıktı. Hatta bazı ürünlerde rulman yatakları ve şaftlarda ciddi problemler vardı ve kaliteyi çekilmez seviyelerde etkiliyordu.

Sisteminde kullanılan rayın newportlardan bildiğimiz bilyeli sisteme sahip olmaması ve Çin faktörü de birleşince ortaya sıkıntılı bir sistem çıkmaktaydı. Bilyeli sistemler oldukça stabildi ama aynı zamanda pahalı da çözümlerdi. Haklı olarak Piyasaya iyi bir fiyat performans puanıyla girmek isteyen WeMacro da tercihini bundan yana kullanmamıştı.

Arkadaşlarımızdan bazıları özellikle de Ömercan Bey bu konuda oldukça çaba gösterdiler ve bazı eklentiler ve çalışmalarla rayı ciddi şekilde stabil hale getirdiler.

Tabiki rahat durmadım (... ki bazen düşünüyorum da ben makrodan daha çok bu sistemleri kurmak geliştirmek işlerinden zevk almaya başladım) Elimdeki mikrometreli bilyeli rayla uğraşa uğraşa sonunda onu bir otomatik makro raya çevirebildim. Sonuç çok fazla tatmin ediciydi. O maceramın detaylı hikayesi burada;

http://makrodunyasi.com/forum/index.php?topic=414.0

İnsan olmanın verdiği tatminsizlik ile daha çoğunu istemeye başlayınca gördüm ki bu sistem de mükemmel değildi. WeMacro 10X lerde problem yapmaya başlarken, yeni sistemim ise 20Xlerden sonra sıkıntı çıkarmaya başlamıştı. En büyük problem yine salınımlar ve kalite kaybıydı. Güray Bey'in bir yazısı aklıma geldi. O yazıda 20X lerin öyle zor ve büyük değerler olduğundan ve en küçük olumsuzluklardan bile etkilendiğinden hatta apartman ısıtma sisteminin bile çalışmaya nasıl yansıdığından bahsettiğini hatırladım. Doğruluğunu acı tecrübeler eşliğinde öğrenmiştim.

20X lere kadar problemsiz çalıştığını sandığım ray aslında küçük büyütmelerde problemlerini absorbe ederek sonuca çok yansıtmıyordu. Ama o problemler sonuçta oradaydı ve ben 30X leri zorlayınca önüme dağ gibi dizildiler.

Hatta hatırlıyorum bir gün bir kınkanatlının gözünü 1 saat uğraşarak zar zor kadraja oturtmuş, hatta kadrajı komple gözle doldurmuş heyecanla 400 e yakın fotoğrafı çekmiş mutluluktan uçmuştum. Ancak tüm işlemlerden sonra Zerene bunları hizalamak için croplayınca , stack sonucunda gözün o güzel kadrajının mahvolduğunu kenarların salınımdan gelen hataların giderilmesi için Zerene tarafından feda edildiğini acı şekilde tecrübelenmiş oldum. Fotoğrafçılığın bu kadar zor bir alanında bu kadar büyük bir emeğin boşa çıkması insana ciddi şekilde acı vermekteydi.

Ben de başladım sistemimdeki problemleri incelemeye. Sağ olsun Ömercan Bey ile yaptığımız uzun istişareler sonucunda problemi detaylıca belirleyebildik. En büyük problem Ray ile Motorun yekpare olmaması ve ayrı ayrı çalışmalarındaydı. Yukardaki çalışmamda göreceğiniz üzere motor direk olarak raya bağlı değil arada kaliteli bir çift mafsallı kaplin ile birbirlerine bağlanmıştı. Bu kaplinin özelliği motordan gelen salınımları rayın şaftına ulaşmadan bertarafa etmekti. En azından biz öyle sanıyorduk. Hani liseden hatırlarsınız belki NŞA (normal şartlar altında) aynen öyleydi durum. Normal şartlar altında 10X lerle çalışırken herşey mükemmeldi. motorun tüm salınımı kaplin tarafından temizlenip öyle iletliyordu hareket. Ama ne zaman Normal Şartlardan uzaklaşıp 20X üzerine çıkınca görüldü ki işler öyle değilmiş.

O zaman en makul olan ray ve motorun yekpare olduğu bir kaliteli sistem kurmaktı.

Başladım araştırmaya, oradan oraya siteler arasında dolanırken farkettim ki fiyatı binlerce dolar olan tüm motion control laboratuar ekipmanları da böyle yekpareydi. Demek ki doğru yoldaydık.

İşin kötüsü bu tür ekipmanlar çok ama çok pahalıydı. Pahasından öte ayrıca bunları kontrol etmek için özel sistemler vardı. Bunlar da pahalı ve optimize edilmesi çok güçtü. Bizim ihtiyacımız olan ayarlamaları yapabilmek için çok ciddi programlama ve elektronik bilgisi gerektiriyordu ki zaten bende olmayan...

Bir gün yine Ebay'de dolanırken gözüme SURUGA SEIKI diye bir japon markası takıldı. Oldukça ucuz motion control üniteleri vardı. İnceleyince farkettim ki adamlar bu konuda ciddi şekilde tecrübeli ve büyük bir firmaydı. Zaten Japon olması bile bazen yeterli gelebiliyordu kalite açısından.

Uzunca bir süre araştırınca farkettim ki ürünleri arasında bir ayrım vardı. Bizim bilyeli olarak bildiğimiz sistemler aslında iki çeşitti. Birincisi bizim bildiğimiz Ball Bearin denilen bilyelere yaslanmış bir yatağın hareketiyle stabil hale getirilmiş raylardı. Bir de ikincisi vardı ki bunun adı Cross Roller denilen bir sitemdi. Hiç duymamıştım ve hakkında çok bilgi yoktu. Ama bazı forumlarda gördüğüm üç beş yazıyla anladım ki bu sistem bilyeli sisteme göre daha yüksek stabilite vermekteydi.

İşin komiği Suruga Seiki üzerindeki motorların ölçüleri Nema 17 tipi bizim kullandığımız step motor standardından farklıydı. Motorun oturacağı yuvalar denk düşmüyordu. Ayrıca üzerindeki motorlar özel üretim 5 fazlı step motorlardı. Bu tür 5 fazlı motorları sürmek için özel sürücü kartları gerekmekteydi ve bende yoktu.

Dolayısıyla öyle bir sistem olmalıydı ki ben oradaki orijinal motoru söküp yerine bizim bildiğimiz standartta ve WeMacro kontrolcüsüyle kontrol edebileceğimiz bir Nema 17 Step Motor takabilmeliydim. Ve şans bu ki ürün gamından cross roller özelliğine sahip olan KS serisi KS102-30 modeli nema17 standardına uymaktaydı. Ebay'de araştırınca oldukça ucuz ikinci el ürünler olduğunu gördüm. Hatta en sonunda motoru ve sürücü kartı hatta limit switcleri çalışmayan bir ürün buldum. Satıcısının satış adedi yüksek olunca muhabbete korkmadan girdim ve 150 dolar civarındaki ürünü 100 civarına satın aldım.

Bu arada Ömercan Bey’in de tavsiyeleri ile WeMacro’da kullandığımız 200 adım/devir lik motor yerine iki kat hassas olan 400 adım/devirlik bir Nema 17 standardında motor edindim.

KS102-30 modeli rayın vida adım genişliği WeMacro’nun ki ile aynı 1mm idi. Ancak motoru 2 kat hassaslaştırınca WeMacro’da elde ettiğim maksimum hassaslık olan 1 mikron’u iki katına çıkarıp 0.5 mikron yapmış oldum.

Rayın gelmesi ardından hemen montaj işine başladım. Eski motoru söküp switch ve sürücü kartlarından kurtulduktan sonra yeni motoru takmayı denedim. Ancak motor bloğu ile ray bloğu arasındaki vidalamalar birbiri üzerine bindirmeli olduğundan takması ciddi şekilde uğraştırdı. Motor bloğunun sabitlendiği her 4 dört vidayı adım adım sıkarak motoru yerine yerleştirdim. Bu arada motorun iki tarafına vida yuvalarına ulaşabilmek için ufak çentikler açmak zorunda kaldım.

Motor ve ray birleştikten sonra yeni bir zorluk olarak karşıma ray üzerindeki bağlantı noktaları çıktı. Bağlantı için çokça yuva vardı ama bunlar hep metrik ve sanırım M4 sınıfındaydı. Yani fotoğraf makinesi ya da körüğü bağlamak için gereken quick release i oraya otrutmak mümkün değildi. Çünkü release’in yuvası inch sistemindeydi. Bir miktar uğraşıdan sonra aklıma çin malı bir manuel makro kızağın üst kısmını M4 ve pul ile raya sabitleyip, Release’i ise sanki kızağa bağlarmış gibi bağlayabileceğim geldi. Biliyorum yazınca gözde canlanmıyor ama ben yine de birilerine yol gösterir diye yazmak gerksinimi duydum.

Sonuçta en sonunda hepsini yerleştirdim ve bu sefer işi garantiye almak için elimdeki en büyük büyütme olan Mitutoyo 20X i körüğü sonuna kadar açarak yaklaşık 30-35X aralığında sisteme ekledim. Önüne de çekim yapacak bir obje bulamayınca bir adet Arduino step motor sürücü kartını koydum ve küçücük bir entegre komponentinin üzerine odakladım. Komponentin üzerinde yazı olduğunu ancak o zaman  farkettim.

Yaptığım yaklaşık 300 fotoğraf civarındaki bir çekimi sequence videosu haline getirip inceledim ve gerçekten hiçbir salınım yok gibi geldi bana. Sizlerinde dikkatine sunup yanılıp yanılmadığımı görmek istedim. Sistemi henüz stabil şekilde bir masa düzeneği haline getiremedim ve ilk çekimi yerde parke üzerinde yapmak zorunda kaldım, oldukça uzun ve salınıma açık bir Çin malı numune tutucu kullanmak zorunda kaldım. Bütün bunlara rağmen sonuç bana çok iyi gibi geldi. Sizlerin fikrini merak ediyorum.

Oldukça uzun oldu yine, umarım sıkmamışımdır sizleri, ve umarım sistem kurmak isteyen arkadaşlara yardımcı olabilmişimdir. Saygılarımla...

IMG_5458 by Samil POLAT, on Flickr

IMG_5460 by Samil POLAT, on Flickr

IMG_5461 by Samil POLAT, on Flickr

IMG_5462 by Samil POLAT, on Flickr

SONY A7II
Nikon D7000
Nikon AF-S VR Micro-NIKKOR 105mm f/2.8G
Mitutoyo M Plan APO 5X
Mitutoyo M Plan APO 20X
Nikon CF Plan 10X 0.30
Nikon PB-6 bellow
Wemcaro automatic macro rail

Flickr:      https://www.flickr.com/photos/144172307@N03/
500px:     https://500px.com/aspolatt
Instagram:https://www.instagram.com/aspolatt

Can Tunçer

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ynt: Yeni Motorlu Makro Kurulumum
« Yanıtla #1 : 17 Mayıs 2018, 22:47:53 »
Video inanılma görünüyor. Yeni ray gerçekten taş gibi olmuş. Elinize sağlık :)
Canon 6D | Mitutoyo M Plan Apo 5x | Nikon CF Plan 10x 0.30 WD 16.5 | Lomo 3.7x | WeMacro Otomatik Ray |
https://www.flickr.com/photos/-can-/

BA2

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 17 Mayıs 2018, 23:57:40 »
Şamil bey çok uzun zamandır paylaşım yapmadığınız ilgimi çekmişti. Daha sonra ülke değiştirdiğinizi fark ettim ve sebebinin bu olabileceği aklıma geldi. Ve dönüşünüz gerçekten efsane oluyor :) Ellerinize sağlık. Hali hazırda hala manuel bir sistemde olduğum için WeMacro'ya bile tav olurken bu sisteminizi görünce birden doymaz hissettim kendimi, istedim böyle bir sistem. Ray harika görünüyor. Yeni fotoğraflarla tekrar sizi görmeyi heyecanla bekliyorum. :D
Bir çok ekipman var. Bir çok ekiman yolda..

muratrimed

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 18 Mayıs 2018, 01:18:41 »
Şu mübarek ramazan ayında hani olurda sıkılırsın, bunalırsın falan bağış olarak veya hediye olarak kabul edebilirim :D :D şaka bi yana kıskandım. ben hala manuel :(
1990 Çivril Ara sıra yollarda Hayat fotoğrafta, resim de, photoshop da. Fotoğraf Sanatçısı | Tasarımcı

Sony a7II | Sony SEL 50mm 2.8 (makro) | Tokina 20-35 | Minolta 50mm 2,8 (makro) | YN 460 flaş I | Pentax a bellows çift raylı körük | Lomo 3,7 + lomo 8x mikroskop lensi | M.Ö. yapımı mikrometreli ray | Q999 tripod vs. vs. daha bisürü ıvır zıvır..

Yalçın_akademi

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 18 Mayıs 2018, 10:02:22 »
Hocam Tebrikler.Gözle görülür bir sarsıntı yok.Bence harika olmuş.
Artık fotoğrafları bekleriz.
Canon 5D Mark III
Olympus OMD EM1 Mark II
YN-24EX Twin Flaş
YN-14EX Ring Flaş
Canon MP E-65mm
Canon 100mm 2.8L Macro
Canon 24-105 f4
WeMacro Kontrolcü
El Yapımı Hassas Ray
Newport 423 Linear Stage+SM25 Mikrometre
Newport 436 Linear Stage + AJS100-2 
400 Step Motor
Manfrotto 410 Junior Geared Head
Benro C-197 Carbon Fiber Multi Angle Flex Tripod

Güray Dere

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 18 Mayıs 2018, 15:09:48 »
Hem yapılan bu çalışmalar hem de paylaşım harika olmuş. Çok başarılı bir iş, tebrik ederim.

Metrik rayın bağlantı problemini Newport'un metrik bir modeliyle bizzat yaşadığım için benim gözümde gayet net canlandı :) İyi çözüm çıkmış.

Uzun zamandır gelmeyen paylaşımlar benim de dikkatimi çekmişti. Demek iş yoğunluğuyla ilgiliymiş.

Bu deneyimler keşke paraya dönüşebilse. Uluslararası ciddi satış yapabilir. Kickstarter projeleri var böyle ama bu derece profesyonel bakış açısı yok: https://www.kickstarter.com/projects/pylin/snaprail-for-focus-stacking
Gövde:Pentax K-x,Sony A7II
Diğer ekipman: Her türlü... ve sürekli değişiyor

Ömercan Çalık

• Tam Üye
  • Hadi fotoğraf çekelim!
    • Profili Görüntüle
    • Flickr
« Yanıtla #6 : 19 Mayıs 2018, 12:12:02 »
Merhabalar;

Öncelikle basit ve etkili kurulum için tebrik ediyorum.
Bildiğin üzere ben de uzunca bir süre bu tür bir sistem kullandım gerçekten vida tipi hareket mekanizmaları olan raylardan çok üstünler.
Özellikle rayın ''Cross Roller'' tipi olması yüksek büyütmeler için çok önemli, çok küçük adımlarda stabiliteleri muazzam.
Özellikle de mikrometre yerine AJS100-2 gibi yüksek TPI değerlerindeki vidalarla sürüldüklerinde inanılmaz ufak adımlar (0.125um) atabilecek hale geliyorlar.
Metrik bağlantılara sahip bir ray kullandığından senin de bahsettiğin gibi imperial bağlantıları olan parçaları bağlamak oldukça güç oluyor.
Bu konuda sana tavsiyem metrik delikleri daha büyütüp ya da yenilerini açıp bağlantıları yapman.
Bu sayede daha stabil bağlantılar elde edebilirsin.
Bunun için bir matkap ve kılavuz takımı yeterli oluyor.
Hatta imperial ölçülerde kılavuz takımları da var ama sadece 1/4''-20 standardına kılavuz bulabilirsen daha da güzel olur ebay'de satılıyor. Bildiğin gibi 1/4''-20 vida-yatak ölçüsü fotoğrafçılıkta kullanılan standart bir ölçü.

Bir diğer seçenek bu tür bağlantı problemlerinde 3d yazıcıda basılmış parçalar kullanmak. Bu da oldukça etkili bir çözüm.
Yanlız 3d yazıcıda basılmış parçaları tasarlamak için ciddi kafa yormak ve denemeler yapmak gerekiyor.
Ben Solidworks'de tasarlayıp 3d yazıcısı olan bir arkadaşıma yaptırıyorum.

Genelde hep iletişim halinde olduğumuzdan söyleyebilirim ki bu rayı geliştirdikten sonra senin yeni hedefin dikey ray olacak.
Dikey ray gerçekten çok stabil, kullanışlı, profesyonel ve şık oluyor.
Yer çekimi etkisiyle tüm salınımlar sıfırlanmış oluyor bu yüzdendir ki mikroskoplar dikey tasarlanıyor ve neredeyse tüm profesyoneller bu tip sistemler kullanıyorlar.
Şahsen ben yatay ray sistemiyle başladığıma pişman oldum dikey rayımı tamamladıktan sonra.
Ancak önceden de konuştuğumuz gibi dikey rayı tasarlamak ve tamamlamak gerçekten biraz sabır ve çokça mekanik tecrübe istiyor.
Sende de bu tecrübenin olduğunu bildiğimden yapabileceğine inanıyorum.
Hedefimiz 50X olduğu için bu sisteme geçmen şart :)

Tekrar tebrikler.
Görüşmek üzere.
Del-Tron LRS3-1 Precision Rail
(Custom Modified 1,25um Step Size)
Custom Build Vertical Macro Rig
Custom Build 4 Axis Sample Holder
WeMacro Controller
MJKZZ Stand-Alone Controller W/IR Remote
Mitutoyo M Plan APO 5X/0.14
Raynox DCR150/DCR250
Sigma UD LSA
Rodenstock APO-Rodagon 50mm f/2.8
Yongnuo YN24EX Twin Flash
Ikea Jansjö Led Lights
Canon 100D

aspolat

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 03 Şubat 2019, 21:10:14 »
Yeniden Merhabalar...

Fark ettim ki büyük bir ayıp edip yazmış olduğunuz yorumlara bir teşekkür bile etmemişim. Özürlerimi lütfen kabul ediniz. Çok teşekkür ederim her birinizin değerli yorum ve önerileri için. Bundan bir kaç sene evvel makro konusunda bir tek kelime bile dahi bilmediğimde siz değerli arkadaşların yardımı ile bugünlerde bir kaç şey öğrenebildiğimi düşünüyorum. Yeniden özürlerimi kabul ediniz ve teşekkürlerimi sunmama izin veriniz lütfen.

Özellikle bir kaç senedir meslek hayatımın acımasız yoğunluğu sebebiyle siz ve çok sevdiğim makroya pek vakit ayıramıyorum. Daha çok hızlı mecralarda (instagram gibi) bir kaç paylaşım yapabiliyorum. Ve asıl önemlisi aklımda olan bir çok fikri de üretebilmek için fırsat yaratamıyorum kendime.

Örneğin şu an sizinle paylaşacağım yeni otomatik numune tutucumu da aslında aylar aylar evvel dizayn etmeye başlamış ama bir türlü bitirmeye fırsat bulamamıştım. Şükürler olsun artık bitirebildim ve sizinle de detaylarını ufak ta olsa paylaşmak istiyorum.

Daha önce bahsettiğim gibi makronun hayatıma kattığı keyif kadar keyif aldığım diğer bir uğraş ta makro çekimler için kullanacağım ekipmanları tasarlamak ve üretmekti. Konunun ilk mesajında sizlerle paylaşmış olduğum otomatik makro rayı benim focus stacking yönteminde yaşamış olduğum zorlukların yüzde 80 ini yok etmiş, oldukça keyifli ve kaliteli sonuçlar almamı sağlamıştı. Raydan ciddi anlamda memnunum ve inanıyorum ki ileride fırsat bulur da uğraşmayı göze alabilirsem 50X ve üzeri büyütmelerde  kolayca iş yapabilecek bir potansiyele sahip olacağım.

Fakat bu sektördeki herkes bilir ki ray kadar önemli diğer bir mevzu da, çekimini yapacağımız objenin kamera önündeki konumlandırmasını sağlamaktır. Hele ki bir de panoramik çalışmalara imza atacağım derseniz vay halinize. Dakikalarca bir o yana bir bu yana kımıldatıp bir türlü ekrana ortalayamamak mı dersiniz, yoksa uğraşa uğraşa objeyi kullanılmaz hale getirmeyi mi , veyahutta öylesine uzunca vakitler ayırıp sonunda pes edip "aman canım bu tarafından çeksem ne olacak" avutmacasıyla çöpe atacağınız bir seri çekim yapmak mı dersiniz. Sırt boyun ağrılarını bonus olarak saymıyorum bile.

Böylesine bir çok kötü tecrübelere sahip olmanın vermiş olduğu yetkiye dayanarak kendime kocaman bir "Yeteeeeer!" demeyi hak gördüm.

Ve başladım kafamda kurmaya.

Otomatik bir numune tutucu yapacaktım. ilk başta çok fütüristik  bazı tasarımlarda bulunma gafletinde bulundum. Öyle tasarımlardı ki objeyi  konumlandırma, döndürme hatta utanmasam çekim bittikten sonra rötuşu bile numune tutucuya yaptıracaktım.

Baktım ki fazla zorlamanın anlamı yok, çünkü her eklenecek özellik hem yapıyı karmaşıklaştırıyor hem de hantal bir terminatör benzeri bir yapıya doğru evriliyordu. Sonunda kendimi sadece 3 eksende kontrol edilebilir ve hız ayarına sahip hassas/stabil bir ray yapmak gerektiğine ikna ettim.

ilk denemem mantık olarak işlese de seçtiğim ekipmanlardaki başarısızlığım sebebiyle sadece bir boş uğraş olarak kalmış oldu. Bu denememde 3 eksende hareket için, CD/DVD sürücülerde kullanılan küçük step motorlardan yapılmış Çin malı raylardan seçmiştim

Resimde de gördüğünüz üzre bu raylar uzunca süren uğraşlarımı heba etmeme kolayca vesile oldular. Çünkü bu motorlar yapısı gereği çok hassas değilerdi (adım sayıları çok kısıtlı) ayrıca üzerlerinde bulunan millerdeki adım aralığı çok büyüktü. Dolayısıyla hassas bir kontrol mümkün değildi. Ayrıca plastik ray kısımları da esnemeye ve kontrol kaybına sebep oluyorlardı. Sonuç olarak elimde çöp olan bir seri deneme olmuş oldu.

Tabi bütün bunların bana kattığı bir çok şey oldu. En önemlisi step motorların nasıl sürülemeyeceğini iyice öğrenmiş oldum.

Sonunda anladım ki eğer hassas bir sonuç alacak isek sağlam ekipmana ihtiyaç vardı. Böyle olunca ben de NEMA 17 standardına uygun büyük step motorlara sahip sağlam ve hassas harekete haiz raylardan aramaya başladım.

Resimde gördüğünüz raylar hem çok pahalı değildi hem de üzerlerinde bulunan bir çok kanal ve delik sayesinde birbirlerine kolayca montajlanabilirlerdi. Fazla hassas olmalarına da gerek kalmıyorlardı. Yeterince küçük ve portatiflerdi. Dolayısıyla hemen sipariş ettim.

Fakat bir sıkıntı vardı ki bu raylar yatay eksenlerde iş yapabilirlerdi ama dikey eksenlerden emin değildim. Çünkü çok stabil görünmüyorlardı. Bütün sistemin yükü altında stabilite kayıpları yaşayabilirlerdi. Böyle olunca aklıma Makro rayını yaparken boşa düşürdüğüm WeMacronun rayı geldi. Sonuç olarak sürücüsünü ve kontrol sistemini otomatik yeni rayımda kullandığım için WeMacronun rayı boştaydı. Oldukça güçlü ve stabil bir raydı. Hemen bir motor siparişi geçtim ve kendisine Z ekseninin zorluğunu göğüsleme görevini verdim.

Sonuç olarak ;

Motorized Sample Holder by Samil POLAT, on Flickr

son halini görmüş olduğunuz sistemin temel yapısını kurmuş oldum.

Peki bitti mi?!

Elbetteki hayır.

Bütün bu motorları nasıl sürecektim. Nasıl kontrol edecektim. 3 Tane motor sürücüye ihtiyacım vardı. Bende ise 2 tane vardı ve ikisi de ayrı çeşit. Mecburen 3 adet yeni sürücü sipariş etmek zorunda kaldım. Bilenler bilir, bu iki saniyede okuduğunuz cümleler aslında en az 30 gün süren sancılı Çin'den sipariş süreçlerini içermektedir :)

Sonuçta geldi ürünler ve başladım dizayna programlamaya. Ciddi şekilde zorlandım. Çünkü hem çok fazla tecrübem yoktu hem de her gelen sürücünün kendine ait kodlama ayrıntıları vardı. Aklıma gelen en mantıklı çözüm şuydu; Motorları sürücülerle sürecek ve bunları da analog joystickler yardımı ile "+" ve "-" yönlerde hızlandırıp yavaşlatabilecektim. Günlerce süren uğraşlar sonucunda ilk motorumu sürüşe hazır hale getirdim. Çocuklar gibi şen!

Ancak bir problem vardı. Motorlardan sürekli bir parazit sesi geliyordu. Sürme sırasında azalan ama bekleme konumundayken inanılmaz şekilde artan bir parazitti. Elektronik ortam gürültüsü denilen şeyden şüphelendim ve ilk olarak güç kaynağını suçladım. Tabi yeni bir sipariş süreci (bir başka 30 gün daha)

Yenisi geldi ve sonuç hüsran! Aynı durum devam etmekteydi. Bu arada ben tek motoru üçe çıkarmış yani neredeyse numune tutucuyu tam teşekküllü şekilde bağlamıştım motorlara. Ancak hüsran ki ne hüsran. 3 motorun paraziti resmen kafa ağrısı yapacak boyutlardaydı.  Öyle sesler çıkıyordu ki acaba ne zaman patlayacak yahu diye kahırlanıyordum.

İşin acemisi misali onda değilse bundadır diyerek suçu sürücü kartlara attım. Elimde 3 Adet EasyDriver sürücü kartı vardı. Bunların yerine 3 Adet TB6600 adında endüstriyel işler için yapılmış (CNC tezgahı gibi) sürücü kartlarından sipariş ettim (etti mi bir 30 daha!) (küçük iş görmediyse büyük al mantığıyla)

Tabi bu arada her kartın kendine özel kodlaması, lehimlemesi filan vardı. Hele EasyDriver gibi kartların üzerindeki o minicik pin yuvalarına tel lehimlemek tam bir belaydı. Bu arada lehim işini de öğrenmiş oldum birazcık :)

Velhasıl ürünler geldi biraz daha iyi ama hala parazit var!

Çıldıracaktım! Keşke azıcıkda olsa iyileşmeseydi belki kartları suçlamaktan erken vazgeçer vakit kaybetmezdim. Ama öyle olmadı azıcık düzelince ben de başladım başka kartların peşine düşmelere. Baktım bekleme olayı risk, piyasada bulunan kartlardan bir paket sipariş ettim topluca.

L293D'ler... L298N'ler... DRV8825'ler... A4988'ler... hatta hızımı alamadım 4in1 CNC sürücüler...

LAf iyice uzadı, sonuç olarak her birine o kadar emek verdim ve denedim günlerce. Sonuç hüsran. Parazit bir türlü kaybolmadı. 10X lere kadar etkilemesede sonrasında resmen deprem etkisi oluşturuyordu.

Anladım ki bu iş sadece sürücüyle alakalı değil. Günlerce araştırdım kafa yordum ve en son aklıma bir şey geldi.

Bir yerlerde okumuştum analog veriler aslında bir çeşit titreşimdir. Parazitte sonuçta elektronik olarak bir nevi titreşim değil miydi!

Ben ne yapıyordum! motorların hareketini kontrol etmek için joystickler kullanıyordum. Bu joystickler sadece yönü değil aynı zamanda hızıda ayarlamak için idealdi. Joystick'in başlığını durmuş olduğu yerden bir yöne doğru ne kadar yer değiştirirsem arduino karta analog olarak artan ya da azalan sürekli veri göndermekteydi. örneğin boşta ortada dururken 600 değerini gönderiyorsa ilerledikçe 650-705-800-900-....1023 gibi değişmekteydi ya da geriye doğru tam tersi 600-480-300-....0. Ben de bu artış ve azalışları kullanarak motorun yönünü ve hızını dolayısıyla da rayın hassasiyetini kontrol ediyordum. Bir taşla iki kuş sanarken kelebek etkisi misali her şeyi berbat ediyordum.

Bu analog verinin arduino üzerindeki özel portlar ile alınıp dijital veriye dönüştürülmesi bir nevi parazit oluşturuyordu sanki. Ben de bunu test etmek için joystick i sadece yön vermek için (ileri ya da geri gibi yani 600 den büyük ise ileri 600 den küçükse geri git der gibi) kullanıp. rayın hassasiyetini ise koymuş olduğum buton yada switch'lerle ayarlıyordum (switch 1 konumunda motor 400 hızla dön, 2 de 200 3 de 100 gibi ).

Ve başarmıştım. parazit öyle azalmıştı ki inanılmazdı. Artık kontrol etmek zevk veriyordu.

Bu arada benim bu konuda oldukça amatör olmamı göz ardı etmeyelim. Elbetteki analog veri ve kontrol mekanizmalarını başka yöntemlerle kullanmak (parazitsiz) mümkündür. Sonuçta profesyonel tasarlanmış sürücü sistemlerine baktığımızda (WeMacro sürücü kartı gibi-evet içini açtım ilk aldığımda :)) ) sadece sürücü kartları değil yanlarında bir çok diğer elektronik bileşenlerde bulunmakta. İşin uzmanları elbetteki bir yolu olduğunu bilecektir ama mesele zaten benim işin uzmanı olmamamda, amatör bir uğraşçıyız :)

Artık elimde bir sürü kablonun girip çıktığı kocaman bir kutu boyutlarında bir kontrol düzeneği vardı. Öyle çirkindi ki Tanrım! şu an bile hatırlıyorum. Size göstermek için resim koymak amacıyla telefonumu kurcaladım ve bir tane bile resmini bulamadım. Artık nasıl tiksindiysem...

Ama işlevseldi. Hemen denemeler yaptım. Çekimler yaptım. Zorladım da zorladım. Çok güzel çalışmaktaydı.

Fakat ben dururmuydum. Hemen kusur aramaya başladım ve çok geçmeden de buldum bir kaç tane...

Koca sistemin bir sürü kabloyla sanayi makineleri gibi kocaman bir kumandaya bağlanması hiç pratik değildi. Numuneyi yerleştirken ya da ayarlarken (sonuçta 3 eksen hareketi dışındaki döndürme ve yuvarlama hala manuel olarak yapılıyordu) koca kumandayı oraya buraya çekiştirmek bir dertti. Hatta bazen kablolar sistemi sarsabiliyordu.

Konu çok uzadı farkındayım ama deneyen olursa belki yol gösterir diye kısa kesmiyorum!

Bunu kablosuz kontrol etmeliydim. ilk başta aklıma kızılötesi kontrol geldi. Herhangi bir tv kumandasıyla bile kontrol edebilirdim. Ama işin içinden çıkamadım (sensör alıcı ve devre kurulumu kolaydı ama sürekli hareketi sağlamak için bir tuşa bastığımda gönderilen verinin tekrarlı FFFFF şeklinde olması yüzünden başarılı olamadım ve pes ettim)

Ardından bu işin tek çaresi bluetooth'tur dedim ve en az 20 gün uğraşıp işi öğrendikten sonra bir şekilde HC-06 bluetooth modülünü arduinoya bağlayıp, android telefonlar için küçük bir uygulama yazdım (MIT App Inventor ile)

Bu kısım oldukça çileli idi benim için ve uzun uzun anlatacak hikayelerim var ama kısa kesiyorum çünkü bu konuda internette bir çok bilgi bulunabiliyor denemek isteyenler için. Ayrıca ben de yardımcı olabilirim amatörce...

Sonuç olarak elimde güzel ve memnun olduğum bir otomatik numune tutucum var. 30X lere kadar test edebildim elimdeki imkanlarla ve hiç problem yaşamadım. Son olarak youtube üzerinde paylaştığım bir videosunu huzurlarınıza bırakıyorum. Buraya kadar okumayı başaran varsa şimdiden hem vakitlerini aldığım hem de baş ağrısı yaptığım için özürlerimi kabul etsinler :)

Haaa... Ben durur muyum bundan sonra! hiç sanmıyorum :)) Yeni bir şeyler ile uğraşırsam mutlaka bilgi sahibi ederim sizleri de bir şekilde... İyi çalışmalar

Arduino Code by Samil POLAT, on Flickr

Mobile App by Samil POLAT, on Flickr

SONY A7II
Nikon D7000
Nikon AF-S VR Micro-NIKKOR 105mm f/2.8G
Mitutoyo M Plan APO 5X
Mitutoyo M Plan APO 20X
Nikon CF Plan 10X 0.30
Nikon PB-6 bellow
Wemcaro automatic macro rail

Flickr:      https://www.flickr.com/photos/144172307@N03/
500px:     https://500px.com/aspolatt
Instagram:https://www.instagram.com/aspolatt

Ömercan Çalık

• Tam Üye
  • Hadi fotoğraf çekelim!
    • Profili Görüntüle
    • Flickr
« Yanıtla #8 : 03 Şubat 2019, 22:28:25 »
Mükemmel bir çalışma, tebrikler.

Daha sonra uzun yorum yazacağım :)
Del-Tron LRS3-1 Precision Rail
(Custom Modified 1,25um Step Size)
Custom Build Vertical Macro Rig
Custom Build 4 Axis Sample Holder
WeMacro Controller
MJKZZ Stand-Alone Controller W/IR Remote
Mitutoyo M Plan APO 5X/0.14
Raynox DCR150/DCR250
Sigma UD LSA
Rodenstock APO-Rodagon 50mm f/2.8
Yongnuo YN24EX Twin Flash
Ikea Jansjö Led Lights
Canon 100D

muratrimed

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 03 Şubat 2019, 23:28:11 »
Hediye kabul edilir =))

Sonuna kadar bir solukta okudum ve çoğu terimi anlamadım. Niyeyse böyle donanımsal, yazılımsal ve elektronik şeylere çok uzağım.. ama hoşuma gitti, gerçekten =) bir şeyler başarmak mükemmel bir şey.. Vee tebrikler hocam alkış smleyi yok olsa eklerdim, o zaman yeni maceralarını bekliyorum, bekliyoruz..

1990 Çivril Ara sıra yollarda Hayat fotoğrafta, resim de, photoshop da. Fotoğraf Sanatçısı | Tasarımcı

Sony a7II | Sony SEL 50mm 2.8 (makro) | Tokina 20-35 | Minolta 50mm 2,8 (makro) | YN 460 flaş I | Pentax a bellows çift raylı körük | Lomo 3,7 + lomo 8x mikroskop lensi | M.Ö. yapımı mikrometreli ray | Q999 tripod vs. vs. daha bisürü ıvır zıvır..

Güray Dere

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 06 Şubat 2019, 18:24:19 »
Üzerine kitap yazılabilir nitelikte bir çalışma olmuş. Tebrik ederim.

Aslında diğer arkadaşların paylaştıkları gibi Makro Dünyası ana site içinde bir yazı şeklinde paylaşmak lazım bunu.

Eline sağlık, çok güzel bir noktaya ulaşmış.
Gövde:Pentax K-x,Sony A7II
Diğer ekipman: Her türlü... ve sürekli değişiyor

aydinsen

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 09 Şubat 2019, 15:23:41 »
Şamil bey harikasınız. gerçekten çok güzel bir paylaşım bir nefeste okudum. çok değerli bir paylaşım...