Gönderen Konu: Yeni Motorlu Makro Kurulumum  (Okunma sayısı 154 defa)

aspolat

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Yeni Motorlu Makro Kurulumum
« : 17 Mayıs 2018, 21:57:00 »
Öncelikle merhabalar...

Uzunca zamandır hem iş yoğunluğu hem de ülke ve şantiye değiştirmekten dolayı makroya ara vermek zorunda kalmıştım. Gerçi halen çok yoğun olsam da en azından yeni makro sistemimi yavaş yavaş kurmaya başladım.

Motorlu safhaya geçtiğimden beri şikayet ettiğim tek konu sistemin stabil olmaması ve böylece özellikle 10X ve üzerlerine çıktığımda salınımlardan dolayı fotoğraflarda bulanıklık ve kenarlardan ciddi kayıplar oluşmasıydı.

Bir çok arkadaşın olduğu gibi ilk motorlu sistemim WeMacro'nun makro rayıydı.

WeMacro oldukça kolay ve 10X altı çekimlerde işini mükemmele yakın iş gören bir motorlu raydı. Otomatik olması zamandan ve enerjiden o kadar çok tasarruf ettiriyordu ki aşık olmamak imkansızdı. Ancak zaman içinde daha büyük büyütmelerle gördük ki ray kısmı oldukça kararsız ve salınıma açıktı. Hatta bazı ürünlerde rulman yatakları ve şaftlarda ciddi problemler vardı ve kaliteyi çekilmez seviyelerde etkiliyordu.

Sisteminde kullanılan rayın newportlardan bildiğimiz bilyeli sisteme sahip olmaması ve Çin faktörü de birleşince ortaya sıkıntılı bir sistem çıkmaktaydı. Bilyeli sistemler oldukça stabildi ama aynı zamanda pahalı da çözümlerdi. Haklı olarak Piyasaya iyi bir fiyat performans puanıyla girmek isteyen WeMacro da tercihini bundan yana kullanmamıştı.

Arkadaşlarımızdan bazıları özellikle de Ömercan Bey bu konuda oldukça çaba gösterdiler ve bazı eklentiler ve çalışmalarla rayı ciddi şekilde stabil hale getirdiler.

Tabiki rahat durmadım (... ki bazen düşünüyorum da ben makrodan daha çok bu sistemleri kurmak geliştirmek işlerinden zevk almaya başladım) Elimdeki mikrometreli bilyeli rayla uğraşa uğraşa sonunda onu bir otomatik makro raya çevirebildim. Sonuç çok fazla tatmin ediciydi. O maceramın detaylı hikayesi burada;

http://makrodunyasi.com/forum/index.php?topic=414.0

İnsan olmanın verdiği tatminsizlik ile daha çoğunu istemeye başlayınca gördüm ki bu sistem de mükemmel değildi. WeMacro 10X lerde problem yapmaya başlarken, yeni sistemim ise 20Xlerden sonra sıkıntı çıkarmaya başlamıştı. En büyük problem yine salınımlar ve kalite kaybıydı. Güray Bey'in bir yazısı aklıma geldi. O yazıda 20X lerin öyle zor ve büyük değerler olduğundan ve en küçük olumsuzluklardan bile etkilendiğinden hatta apartman ısıtma sisteminin bile çalışmaya nasıl yansıdığından bahsettiğini hatırladım. Doğruluğunu acı tecrübeler eşliğinde öğrenmiştim.

20X lere kadar problemsiz çalıştığını sandığım ray aslında küçük büyütmelerde problemlerini absorbe ederek sonuca çok yansıtmıyordu. Ama o problemler sonuçta oradaydı ve ben 30X leri zorlayınca önüme dağ gibi dizildiler.

Hatta hatırlıyorum bir gün bir kınkanatlının gözünü 1 saat uğraşarak zar zor kadraja oturtmuş, hatta kadrajı komple gözle doldurmuş heyecanla 400 e yakın fotoğrafı çekmiş mutluluktan uçmuştum. Ancak tüm işlemlerden sonra Zerene bunları hizalamak için croplayınca , stack sonucunda gözün o güzel kadrajının mahvolduğunu kenarların salınımdan gelen hataların giderilmesi için Zerene tarafından feda edildiğini acı şekilde tecrübelenmiş oldum. Fotoğrafçılığın bu kadar zor bir alanında bu kadar büyük bir emeğin boşa çıkması insana ciddi şekilde acı vermekteydi.

Ben de başladım sistemimdeki problemleri incelemeye. Sağ olsun Ömercan Bey ile yaptığımız uzun istişareler sonucunda problemi detaylıca belirleyebildik. En büyük problem Ray ile Motorun yekpare olmaması ve ayrı ayrı çalışmalarındaydı. Yukardaki çalışmamda göreceğiniz üzere motor direk olarak raya bağlı değil arada kaliteli bir çift mafsallı kaplin ile birbirlerine bağlanmıştı. Bu kaplinin özelliği motordan gelen salınımları rayın şaftına ulaşmadan bertarafa etmekti. En azından biz öyle sanıyorduk. Hani liseden hatırlarsınız belki NŞA (normal şartlar altında) aynen öyleydi durum. Normal şartlar altında 10X lerle çalışırken herşey mükemmeldi. motorun tüm salınımı kaplin tarafından temizlenip öyle iletliyordu hareket. Ama ne zaman Normal Şartlardan uzaklaşıp 20X üzerine çıkınca görüldü ki işler öyle değilmiş.

O zaman en makul olan ray ve motorun yekpare olduğu bir kaliteli sistem kurmaktı.

Başladım araştırmaya, oradan oraya siteler arasında dolanırken farkettim ki fiyatı binlerce dolar olan tüm motion control laboratuar ekipmanları da böyle yekpareydi. Demek ki doğru yoldaydık.

İşin kötüsü bu tür ekipmanlar çok ama çok pahalıydı. Pahasından öte ayrıca bunları kontrol etmek için özel sistemler vardı. Bunlar da pahalı ve optimize edilmesi çok güçtü. Bizim ihtiyacımız olan ayarlamaları yapabilmek için çok ciddi programlama ve elektronik bilgisi gerektiriyordu ki zaten bende olmayan...

Bir gün yine Ebay'de dolanırken gözüme SURUGA SEIKI diye bir japon markası takıldı. Oldukça ucuz motion control üniteleri vardı. İnceleyince farkettim ki adamlar bu konuda ciddi şekilde tecrübeli ve büyük bir firmaydı. Zaten Japon olması bile bazen yeterli gelebiliyordu kalite açısından.

Uzunca bir süre araştırınca farkettim ki ürünleri arasında bir ayrım vardı. Bizim bilyeli olarak bildiğimiz sistemler aslında iki çeşitti. Birincisi bizim bildiğimiz Ball Bearin denilen bilyelere yaslanmış bir yatağın hareketiyle stabil hale getirilmiş raylardı. Bir de ikincisi vardı ki bunun adı Cross Roller denilen bir sitemdi. Hiç duymamıştım ve hakkında çok bilgi yoktu. Ama bazı forumlarda gördüğüm üç beş yazıyla anladım ki bu sistem bilyeli sisteme göre daha yüksek stabilite vermekteydi.

İşin komiği Suruga Seiki üzerindeki motorların ölçüleri Nema 17 tipi bizim kullandığımız step motor standardından farklıydı. Motorun oturacağı yuvalar denk düşmüyordu. Ayrıca üzerindeki motorlar özel üretim 5 fazlı step motorlardı. Bu tür 5 fazlı motorları sürmek için özel sürücü kartları gerekmekteydi ve bende yoktu.

Dolayısıyla öyle bir sistem olmalıydı ki ben oradaki orijinal motoru söküp yerine bizim bildiğimiz standartta ve WeMacro kontrolcüsüyle kontrol edebileceğimiz bir Nema 17 Step Motor takabilmeliydim. Ve şans bu ki ürün gamından cross roller özelliğine sahip olan KS serisi KS102-30 modeli nema17 standardına uymaktaydı. Ebay'de araştırınca oldukça ucuz ikinci el ürünler olduğunu gördüm. Hatta en sonunda motoru ve sürücü kartı hatta limit switcleri çalışmayan bir ürün buldum. Satıcısının satış adedi yüksek olunca muhabbete korkmadan girdim ve 150 dolar civarındaki ürünü 100 civarına satın aldım.

Bu arada Ömercan Bey’in de tavsiyeleri ile WeMacro’da kullandığımız 200 adım/devir lik motor yerine iki kat hassas olan 400 adım/devirlik bir Nema 17 standardında motor edindim.

KS102-30 modeli rayın vida adım genişliği WeMacro’nun ki ile aynı 1mm idi. Ancak motoru 2 kat hassaslaştırınca WeMacro’da elde ettiğim maksimum hassaslık olan 1 mikron’u iki katına çıkarıp 0.5 mikron yapmış oldum.

Rayın gelmesi ardından hemen montaj işine başladım. Eski motoru söküp switch ve sürücü kartlarından kurtulduktan sonra yeni motoru takmayı denedim. Ancak motor bloğu ile ray bloğu arasındaki vidalamalar birbiri üzerine bindirmeli olduğundan takması ciddi şekilde uğraştırdı. Motor bloğunun sabitlendiği her 4 dört vidayı adım adım sıkarak motoru yerine yerleştirdim. Bu arada motorun iki tarafına vida yuvalarına ulaşabilmek için ufak çentikler açmak zorunda kaldım.

Motor ve ray birleştikten sonra yeni bir zorluk olarak karşıma ray üzerindeki bağlantı noktaları çıktı. Bağlantı için çokça yuva vardı ama bunlar hep metrik ve sanırım M4 sınıfındaydı. Yani fotoğraf makinesi ya da körüğü bağlamak için gereken quick release i oraya otrutmak mümkün değildi. Çünkü release’in yuvası inch sistemindeydi. Bir miktar uğraşıdan sonra aklıma çin malı bir manuel makro kızağın üst kısmını M4 ve pul ile raya sabitleyip, Release’i ise sanki kızağa bağlarmış gibi bağlayabileceğim geldi. Biliyorum yazınca gözde canlanmıyor ama ben yine de birilerine yol gösterir diye yazmak gerksinimi duydum.

Sonuçta en sonunda hepsini yerleştirdim ve bu sefer işi garantiye almak için elimdeki en büyük büyütme olan Mitutoyo 20X i körüğü sonuna kadar açarak yaklaşık 30-35X aralığında sisteme ekledim. Önüne de çekim yapacak bir obje bulamayınca bir adet Arduino step motor sürücü kartını koydum ve küçücük bir entegre komponentinin üzerine odakladım. Komponentin üzerinde yazı olduğunu ancak o zaman  farkettim.

Yaptığım yaklaşık 300 fotoğraf civarındaki bir çekimi sequence videosu haline getirip inceledim ve gerçekten hiçbir salınım yok gibi geldi bana. Sizlerinde dikkatine sunup yanılıp yanılmadığımı görmek istedim. Sistemi henüz stabil şekilde bir masa düzeneği haline getiremedim ve ilk çekimi yerde parke üzerinde yapmak zorunda kaldım, oldukça uzun ve salınıma açık bir Çin malı numune tutucu kullanmak zorunda kaldım. Bütün bunlara rağmen sonuç bana çok iyi gibi geldi. Sizlerin fikrini merak ediyorum.

Oldukça uzun oldu yine, umarım sıkmamışımdır sizleri, ve umarım sistem kurmak isteyen arkadaşlara yardımcı olabilmişimdir. Saygılarımla...

IMG_5458 by Samil POLAT, on Flickr

IMG_5460 by Samil POLAT, on Flickr

IMG_5461 by Samil POLAT, on Flickr

IMG_5462 by Samil POLAT, on Flickr

SONY A7II
Nikon D7000
Nikon AF-S VR Micro-NIKKOR 105mm f/2.8G
Mitutoyo M Plan APO 5X
Mitutoyo M Plan APO 20X
Nikon CF Plan 10X 0.30
Nikon PB-6 bellow
Wemcaro automatic macro rail

Flickr:      https://www.flickr.com/photos/144172307@N03/
500px:     https://500px.com/aspolatt
Instagram:https://www.instagram.com/aspolatt

Can Tunçer

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ynt: Yeni Motorlu Makro Kurulumum
« Yanıtla #1 : 17 Mayıs 2018, 22:47:53 »
Video inanılma görünüyor. Yeni ray gerçekten taş gibi olmuş. Elinize sağlık :)
Canon 6D | Mitutoyo M Plan Apo 5x | Nikon CF Plan 10x 0.30 WD 16.5 | Lomo 3.7x | WeMacro Otomatik Ray |
https://www.flickr.com/photos/-can-/

BA2

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 17 Mayıs 2018, 23:57:40 »
Şamil bey çok uzun zamandır paylaşım yapmadığınız ilgimi çekmişti. Daha sonra ülke değiştirdiğinizi fark ettim ve sebebinin bu olabileceği aklıma geldi. Ve dönüşünüz gerçekten efsane oluyor :) Ellerinize sağlık. Hali hazırda hala manuel bir sistemde olduğum için WeMacro'ya bile tav olurken bu sisteminizi görünce birden doymaz hissettim kendimi, istedim böyle bir sistem. Ray harika görünüyor. Yeni fotoğraflarla tekrar sizi görmeyi heyecanla bekliyorum. :D
Bir çok ekipman var. Bir çok ekiman yolda..

muratrimed

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 18 Mayıs 2018, 01:18:41 »
Şu mübarek ramazan ayında hani olurda sıkılırsın, bunalırsın falan bağış olarak veya hediye olarak kabul edebilirim :D :D şaka bi yana kıskandım. ben hala manuel :(
1990 Çivril Ara sıra yollarda Hayat fotoğrafta, resim de, photoshop da. Fotoğraf Sanatçısı | Tasarımcı

Sony a99 | Tokina 20-35 | Minolta 35-105 | Minolta 50mm 2,8 | Minolta 70-210 | Tamron 90mm 2,8 | raynox msn 202 | YN 460 flaş | Pentax a bellows çift raylı körük | Lomo 3,7 + lomo 8x mikroskop lensi | mikrometreli ray | Q999 tripod vs. vs. daha bisürü ıvır zıvır..

mehmetali505

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 18 Mayıs 2018, 10:02:22 »
Hocam Tebrikler.Gözle görülür bir sarsıntı yok.Bence harika olmuş.
Artık fotoğrafları bekleriz.
Sony A7 II
Lomo 3.7x
Lomo 8x
Rodagon 50mm 2.8 Agrandizör Lens
Wemacro Ray
Carl zeiss 50mm 1.8
Hoya 28mm 2.8
Jüpiter A37 135mm f.3.5

Güray Dere

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 18 Mayıs 2018, 15:09:48 »
Hem yapılan bu çalışmalar hem de paylaşım harika olmuş. Çok başarılı bir iş, tebrik ederim.

Metrik rayın bağlantı problemini Newport'un metrik bir modeliyle bizzat yaşadığım için benim gözümde gayet net canlandı :) İyi çözüm çıkmış.

Uzun zamandır gelmeyen paylaşımlar benim de dikkatimi çekmişti. Demek iş yoğunluğuyla ilgiliymiş.

Bu deneyimler keşke paraya dönüşebilse. Uluslararası ciddi satış yapabilir. Kickstarter projeleri var böyle ama bu derece profesyonel bakış açısı yok: https://www.kickstarter.com/projects/pylin/snaprail-for-focus-stacking
Gövde:Pentax K-x,Sony A7II
Diğer ekipman: Her türlü... ve sürekli değişiyor

Ömercan Çalık

• Tam Üye
  • Hadi fotoğraf çekelim!
    • Profili Görüntüle
    • Flickr
« Yanıtla #6 : 19 Mayıs 2018, 12:12:02 »
Merhabalar;

Öncelikle basit ve etkili kurulum için tebrik ediyorum.
Bildiğin üzere ben de uzunca bir süre bu tür bir sistem kullandım gerçekten vida tipi hareket mekanizmaları olan raylardan çok üstünler.
Özellikle rayın ''Cross Roller'' tipi olması yüksek büyütmeler için çok önemli, çok küçük adımlarda stabiliteleri muazzam.
Özellikle de mikrometre yerine AJS100-2 gibi yüksek TPI değerlerindeki vidalarla sürüldüklerinde inanılmaz ufak adımlar (0.125um) atabilecek hale geliyorlar.
Metrik bağlantılara sahip bir ray kullandığından senin de bahsettiğin gibi imperial bağlantıları olan parçaları bağlamak oldukça güç oluyor.
Bu konuda sana tavsiyem metrik delikleri daha büyütüp ya da yenilerini açıp bağlantıları yapman.
Bu sayede daha stabil bağlantılar elde edebilirsin.
Bunun için bir matkap ve kılavuz takımı yeterli oluyor.
Hatta imperial ölçülerde kılavuz takımları da var ama sadece 1/4''-20 standardına kılavuz bulabilirsen daha da güzel olur ebay'de satılıyor. Bildiğin gibi 1/4''-20 vida-yatak ölçüsü fotoğrafçılıkta kullanılan standart bir ölçü.

Bir diğer seçenek bu tür bağlantı problemlerinde 3d yazıcıda basılmış parçalar kullanmak. Bu da oldukça etkili bir çözüm.
Yanlız 3d yazıcıda basılmış parçaları tasarlamak için ciddi kafa yormak ve denemeler yapmak gerekiyor.
Ben Solidworks'de tasarlayıp 3d yazıcısı olan bir arkadaşıma yaptırıyorum.

Genelde hep iletişim halinde olduğumuzdan söyleyebilirim ki bu rayı geliştirdikten sonra senin yeni hedefin dikey ray olacak.
Dikey ray gerçekten çok stabil, kullanışlı, profesyonel ve şık oluyor.
Yer çekimi etkisiyle tüm salınımlar sıfırlanmış oluyor bu yüzdendir ki mikroskoplar dikey tasarlanıyor ve neredeyse tüm profesyoneller bu tip sistemler kullanıyorlar.
Şahsen ben yatay ray sistemiyle başladığıma pişman oldum dikey rayımı tamamladıktan sonra.
Ancak önceden de konuştuğumuz gibi dikey rayı tasarlamak ve tamamlamak gerçekten biraz sabır ve çokça mekanik tecrübe istiyor.
Sende de bu tecrübenin olduğunu bildiğimden yapabileceğine inanıyorum.
Hedefimiz 50X olduğu için bu sisteme geçmen şart :)

Tekrar tebrikler.
Görüşmek üzere.
Newport 436 + AJS100-2 Actuator + DM-13 Differential Micrometer + 400 Stepper Motor
+ WeMacro Controller
(Custom Designed, 0.125um precision)
Mitutoyo M Plan APO 5X/0.14
Raynox DCR150/DCR250
Sigma UD LSA
Yongnuo YN24EX Twin Flash
Canon 100D
Canon 35mm f2 IS USM