Gönderen Konu: Newport 423 ve 433 Gövde Bağlantıları Hakkında  (Okunma sayısı 6266 defa)

Aral

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar selamlar,

Birçoğumuz sistemlerimizde hassas ray olarak newport'u kullanıyoruz, bazılarımız da ürünü satın alacaklar arasında.

Peki Newport'lar ile gövde bağlantılarını nasıl yapıyoruz?

Bu noktada herkes kendi çözümlerini üretmiş anladığım kadarıyla.

Arca swiss kullanan da var, vida ile tutturan da. Yahut tamamen farklı çözümü olan da.

Ben ilk etapta arca swiss clamp ile gövde bağlantısını sağlayayım istedim.
Bunun için sipariş ettiğim clampin vidaları arasındaki açıklık, newport'unkilerle eşleşmedi. Fotoğrafta sipariş ettiğim clamp görülüyor.

Burda da standart olan var. 

Aslında standart bir ürünmüş gibi görüntüsü bendekinin.
Fakat değil. 3 vida deliğinin arasındaki açıklık 2inch=5,08cm olmalı ki newport'a uysun. Benim sipariş ettiğim ise 1,57inch=4cm.
Yani elimde bir clamp kaldı boş olarak.

Eğer bağlantıyı clamp ile yapacaksanız, buna dikkat edin derim.
Alınacak clamp'in uçlardaki vida deliklerinin birbirlerine olan uzaklığı, merkezlerinden ölçtüğümüzde 5,08cm ya da 2inch olmalı.

Öteki türlü ya tek vida ya da biraz oynak 2 vida kullanmak zorunda kalabiliriz.

Clamp gelmeden önce benim yaptığım gibi. Fotoğrafta newport 433 ile gövde arasındaki bağlantıyı yapmak için kullandığım iki tarafı da erkek olan vida görülüyor.
Hala da bunu kullanıyorum.

Fakat olması gereken bağlantı türü bu değil kafamdaki. Bunun stabilizasyon kalitesini düşürdüğünü hissediyorum.
Bağlantıda en az 2 vida, onlar da hizalı olmalı bence. Yani clamp emanet gibi bağlı durmamalı.

Bunun için bir çözüm arayışına girdim ve karşıma Hejnar Photo'nun bu iş için özel olarak ürettiği şu iki ürün çıktı. Fotoğaflarını yükleyemedim çünkü siteleri buna müsade etmiyor. Linklerini gönderiyorum.

Bu 423 için olanı;

http://www.hejnarphotostore.com/product-p/n423.htm

Bu 433 için olan;

http://www.hejnarphotostore.com/product-p/n433.htm

433 olanın siparişini verdim, yaklaşık bir hafta oldu. Beklemedeyim.

Özellikle yüksek büyütmelerde stabilizasyon sorunları oluşuyor. Bunun bağlantı noktalarından da kaynaklandığını düşündüğümden bu tip bir ürüne yöneldim. Bu ürünle birlikte umuyorum tüm şüphelerim ortadan kalkacak.
Deneyimlerimi daha sonra paylaşacağım ürün ile ilgili.

Siz herhangi bir sorun yaşadığınız mı bunlara benzer? Bağlantı çözümleriniz nelerdir?

Aral

Kuvvet

• Tam Üye
  • www.500px/kuvvet
    • Profili Görüntüle
Ynt: Newport 423 ve 433 Gövde Bağlantıları Hakkında
« Yanıtla #1 : 26 Mart 2015, 13:59:07 »
Aksam eve gidince benim setupi sokup tozunu aldiktan sonra yeniden montaj asamasinda birkac fotograf cekip gondereyim.
Belki yardimci olabilir.
www.500px/kuvvet

Canon EOS 70D | Canon MP - E 65mm f/2.8 | Raynox MSN - 202 | Raynox DCR - 250 | Newport 433 Linear Stages | Mitutoyo Micrometer Series 150 | Sigma EM-140DG Ring Flash

Bayram Kus

• Tam Üye
  • Haşere Mübtelâsı
    • Profili Görüntüle
    • Flickr
« Yanıtla #2 : 28 Mart 2015, 09:56:01 »
Bende Newport'un 433 modeli var. eBay üzerinden aldığım Arca swiss ile makineye bağlarım diye düşünüp çok da araştırmadan bir tane satın aldım. Elime ulaştığında Newport'un tam ortasında düzgün bir şekilde bağlayamacağımı fark ettim. Çünkü Arca Swiss'in tek bir modeli yok, bazı modellerde plate yuvasını gevşetip sıkmaya yarayan kol uzun. Benimkinde ise fotoğrafta görüldüğü gibi kısaydı. Kolun çevirme kısmı Arca Swiss'in kendisinden daha geniş olduğu için Newport'un üzerine bir tarafı oturmuyordu. Ben de çevirme kolu dışarıda kalacak çekilde en kenara bağladım. Çok problem olmuyor, sadece asimetri bozukluğu var :) Vida yuvaları bende tam oturuyor, o konuda sıkıntım yok...

Sony a7 Mark II
Schneider Componon-s 50mm
Schneider Componon-s 80mm
Lomo Achromat 3.7x
Mitutoyo M Plan Apo 5x
Vivitar 62mm Otomatik Uzatma Tüpü
Newport Linear Stage 433
Jansjö Led Masa Lambası
Nikon PB-6 Körük
Sony Vario-Tessar T* FE 16-35mm f/4 Za Oss
Sony Sonnar T* FE 55mm f/1.8 Za
Jüpiter-9 MC 85mm f/2
Jüpiter-37 AM MC 135mm f/3.5

Flickr: https://www.flickr.com/photos/98212972@N02/
500px: https://500px.com/bayram_5377
Instagram: @bayram.kus

Aral

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 28 Mart 2015, 11:18:32 »
Bende Newport'un 433 modeli var. eBay üzerinden aldığım Arca swiss ile makineye bağlarım diye düşünüp çok da araştırmadan bir tane satın aldım. Elime ulaştığında Newport'un tam ortasında düzgün bir şekilde bağlayamacağımı fark ettim. Çünkü Arca Swiss'in tek bir modeli yok, bazı modellerde plate yuvasını gevşetip sıkmaya yarayan kol uzun. Benimkinde ise fotoğrafta görüldüğü gibi kısaydı. Kolun çevirme kısmı Arca Swiss'in kendisinden daha geniş olduğu için Newport'un üzerine bir tarafı oturmuyordu. Ben de çevirme kolu dışarıda kalacak çekilde en kenara bağladım. Çok problem olmuyor, sadece asimetri bozukluğu var :) Vida yuvaları bende tam oturuyor, o konuda sıkıntım yok…

Yani seninki de şans eseri gelmiş doğru vida aralıklarıyla, doğru anlıyorsam…
Ben de arca swiss'leri standart zannettiğim için balıklama verdim siparişi. 10mm - 20mm - 30mm gibi standartlara sahip olduğunu düşündüm fotoğraflarından.

Bu konuda dikkat etmek gerekiyor. 3 vida deliği arasındaki uzunluğun, vida deliklerinin merkezlerinden ölçüldüğünde 5,08 cm olması şart . Ya da 2 inch.

Senin bağlantı sağlam duruyor, yalnız bahsettiğim emanet durumu oluşmuş burda da.
Belki stabilizasyonda bir problem yaratmayacak, (11-12x üstünde denemek lazım) ama benim kafam bu biçimde rahat etmiyor.

Newport'un tam merkezine oturacak biçimde, ağırlığı dengeleyebilecek en az 2 vida ve bu vidalar da yan yana olmayacak şekilde yani ortadaki vida deliği boş kalacak şekilde konumlanmalı.

Belki işgüzarlık gibi gelebilir. Ama ben bu biçimde rahat edeceğim. :)

Bayram Kus

• Tam Üye
  • Haşere Mübtelâsı
    • Profili Görüntüle
    • Flickr
« Yanıtla #4 : 28 Mart 2015, 11:25:24 »
Bende Newport'un 433 modeli var. eBay üzerinden aldığım Arca swiss ile makineye bağlarım diye düşünüp çok da araştırmadan bir tane satın aldım. Elime ulaştığında Newport'un tam ortasında düzgün bir şekilde bağlayamacağımı fark ettim. Çünkü Arca Swiss'in tek bir modeli yok, bazı modellerde plate yuvasını gevşetip sıkmaya yarayan kol uzun. Benimkinde ise fotoğrafta görüldüğü gibi kısaydı. Kolun çevirme kısmı Arca Swiss'in kendisinden daha geniş olduğu için Newport'un üzerine bir tarafı oturmuyordu. Ben de çevirme kolu dışarıda kalacak çekilde en kenara bağladım. Çok problem olmuyor, sadece asimetri bozukluğu var :) Vida yuvaları bende tam oturuyor, o konuda sıkıntım yok…

Ben de arca swiss'leri standart zannettiğim için balıklama verdim siparişi. 10mm - 20mm - 30mm gibi standartlara sahip olduğunu düşündüm fotoğraflarından.

Bu konuda dikkat etmek gerekiyor. 3 vida deliği arasındaki uzunluğun, vida deliklerinin merkezlerinden ölçüldüğünde 5,08 cm olması şart . Ya da 2 inch.

Senin bağlantı sağlam duruyor, yalnız bahsettiğim emanet durumu oluşmuş burda da.
Belki stabilizasyonda bir problem yaratmayacak, (11-12x üstünde denemek lazım) ama benim kafam bu biçimde rahat etmiyor.

Newport'un tam merkezine oturacak biçimde, ağırlığı dengeleyebilecek en az 2 vida ve bu vidalar da yan yana olmayacak şekilde yani ortadaki vida deliği boş kalacak şekilde konumlanmalı.

İlkde ben de çok rahatsız olmuştum. 45 dolar para veriyorsun ama istediğin gibi olmuyor bir türlü. Zamanla alıştım. Gayet sağlam, stabilizasyon sorunu yok. 8x'e kadar denedim. Bariz bir sorun çıkmadı. Artık rahatsız olmuyorum :)
Sony a7 Mark II
Lomo Achromat 3.7x
Mitutoyo M Plan Apo 5x
Newport Linear Stage 433
Jansjö Led Masa Lambası
Nikon PB-6 Körük
Jüpiter-9 MC 85mm f/2

Aral

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 28 Mart 2015, 11:39:15 »

İlkde ben de çok rahatsız olmuştum. 45 dolar para veriyorsun ama istediğin gibi olmuyor bir türlü. Zamanla alıştım. Gayet sağlam, stabilizasyon sorunu yok. 8x'e kadar denedim. Bariz bir sorun çıkmadı. Artık rahatsız olmuyorum :)

Senin bağlantı zaten epey sağlam duruyor, nazar değimesin :)

Burda benim çıkaracağım tek problem , "neden merkezde ya da merkeze yakın değil bu bağlantı noktası" olurdu.
Ama senin için hiç problem yok anladığım kadarıyla.

11 - 12x lerde bi denemek isterdim senin ekipmanı çünkü biliyorum ki sende de rus körük var ve bildiğim kadarıyla tripod kullanıyorsun. Yani bendekine çok benzer bir sisteme sahipsin. (Bu arada bende de rus körük var ve düzgün çalışmadığını düşündüğüm ekipmanlarımdan biri de rus körük.)

Bu yüzden bir deneme yapmak isterdim dedim 11-12x lerde.

Bayram Kus

• Tam Üye
  • Haşere Mübtelâsı
    • Profili Görüntüle
    • Flickr
« Yanıtla #6 : 28 Mart 2015, 16:18:26 »
Evet maalesef acemilikle araştırmadan aldığım diğer bir ekipmanım da rus körük. Aynı körüğe sahibiz. Ben tripotu dikey kadraj için kullanıyorum. Yatay kadrajda newportu (dolayısıyla ekipmanı) masa üzerine koyuyorum, sürekli ışıkla uzun pozlama yaptığım için daha stabil oluyor. Şimdiki kafam olsa Nikon PB-6 körük alırdım paraya kıyıp. Rus körük çok kullanışsız sinir bozuyor. Yakın yerlerde yaşıyor olsaydık denerdik ekipmanları ben rize'de yaşıyorum. 11-12x büyütmede de çok sorun olacağını sanmıyorum. Poz aralarında titreşim geçsin diye baya bekliyorum ben, çekim aşaması çok uğraştırıyor onun için ama sonuçları da fena olmuyor.
« Son Düzenleme: 28 Mart 2015, 16:22:48 Gönderen: Bayram Kus »
Sony a7 Mark II
Lomo Achromat 3.7x
Mitutoyo M Plan Apo 5x
Newport Linear Stage 433
Jansjö Led Masa Lambası
Nikon PB-6 Körük
Jüpiter-9 MC 85mm f/2

Güray Dere

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 28 Mart 2015, 19:20:46 »
Bayram senin arca swiss de benimkinden. Sunwayfoto çok kaliteli bir marka. Bunda 2 delik iyi oturuyor, 3. vida biraz sıkışıyor. 2 vida tutuyorsa zaten taş gibi sağlam oluyor. Benim içim bu konuda çok rahat. 20X'e bile çıkarım. Yeter ki gövde titremesin.

Bu arada sağlamlık istiyorsanız körükler yerine Olympus 65-116 ciddi anlamda düşünün derim. Olay odur bence. Yatay-dikey kadraj döndürme de körüğe göre çok daha hızlı.

Gövde:Pentax K-x,Sony A7II
Diğer ekipman: Her türlü... ve sürekli değişiyor

Aral

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 28 Mart 2015, 20:15:38 »
Bayram senin arca swiss de benimkinden. Sunwayfoto çok kaliteli bir marka. Bunda 2 delik iyi oturuyor, 3. vida biraz sıkışıyor. 2 vida tutuyorsa zaten taş gibi sağlam oluyor. Benim içim bu konuda çok rahat. 20X'e bile çıkarım. Yeter ki gövde titremesin.

Bu arada sağlamlık istiyorsanız körükler yerine Olympus 65-116 ciddi anlamda düşünün derim. Olay odur bence. Yatay-dikey kadraj döndürme de körüğe göre çok daha hızlı.

Olympus benim listemde , kesin alacağım ürünlerden biri.

Ben biraz pimpirikliyim sanırım, bir yandan da 12x üstüne çıktığımda oluşan hatalar da var ama.. Bakalım bu yeni ürünle birlikte şikayetler geçecek mi? Çünkü sizdeki gibi 2 değil, tek vida ile bağlı benim newport ekipmanlara.

Gövde titreşimi konusu açılmışken , shutter speed'in artması gövde titreşimini absorbe etmede işe yarar mı ?

Aral

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 28 Mart 2015, 20:17:44 »
Evet maalesef acemilikle araştırmadan aldığım diğer bir ekipmanım da rus körük. Aynı körüğe sahibiz. Ben tripotu dikey kadraj için kullanıyorum. Yatay kadrajda newportu (dolayısıyla ekipmanı) masa üzerine koyuyorum, sürekli ışıkla uzun pozlama yaptığım için daha stabil oluyor. Şimdiki kafam olsa Nikon PB-6 körük alırdım paraya kıyıp. Rus körük çok kullanışsız sinir bozuyor. Yakın yerlerde yaşıyor olsaydık denerdik ekipmanları ben rize'de yaşıyorum. 11-12x büyütmede de çok sorun olacağını sanmıyorum. Poz aralarında titreşim geçsin diye baya bekliyorum ben, çekim aşaması çok uğraştırıyor onun için ama sonuçları da fena olmuyor.

Rus körük ilk etapta çok cazip gelmişti bana.. Hani bir yargı vardır, bilmem sizlerde de var mı; eski rus yapımı mallar sağlam olur diye.
Ben de güvendim aldım, ama yeterli değilmiş..

İnsanın tecrübe etmesi gerekiyor anlamak için :D

Güray Dere

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 28 Mart 2015, 21:48:06 »
Gövde titreşimi konusu açılmışken , shutter speed'in artması gövde titreşimini absorbe etmede işe yarar mı ?

Shutter speed yardımı olur ama bir yere kadar. 10X'lerde her zaman sorun olacağını düşünüyorum. Tek çare elektronik perde.

Bayram Kus

• Tam Üye
  • Haşere Mübtelâsı
    • Profili Görüntüle
    • Flickr
« Yanıtla #11 : 29 Mart 2015, 12:14:34 »
Güray Abi Olympus muhteşem de Nikon'a bağlamak problem... Sony alırsam o zaman olympus da şart olacak :)
Sony a7 Mark II
Lomo Achromat 3.7x
Mitutoyo M Plan Apo 5x
Newport Linear Stage 433
Jansjö Led Masa Lambası
Nikon PB-6 Körük
Jüpiter-9 MC 85mm f/2

Güray Dere

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 29 Mart 2015, 12:46:32 »
Güray Abi Olympus muhteşem de Nikon'a bağlamak problem... Sony alırsam o zaman olympus da şart olacak :)

Niye sorun olsun ki Bayram, al böyle birşey bağla:

http://www.ebay.co.uk/itm/Olympus-OM-mount-lens-to-Nikon-F-mount-adapter-D90-D300S-D800-D3200-D5200-D7100-/281625714421

Bayram Kus

• Tam Üye
  • Haşere Mübtelâsı
    • Profili Görüntüle
    • Flickr
« Yanıtla #13 : 29 Mart 2015, 13:54:08 »

Niye sorun olsun ki Bayram, al böyle birşey bağla:

http://www.ebay.co.uk/itm/Olympus-OM-mount-lens-to-Nikon-F-mount-adapter-D90-D300S-D800-D3200-D5200-D7100-/281625714421

Abi daha önce konuşmuştuk sanki hatta senin evde de konuştuk diye hatırlıyorum. Bağlamanın zor olduğundan bahsetmiştik sanki :) Ben de hiç araştırmadım bile. O zaman senin eBay'de kaliteli ürün bulma noktasındaki yeteneğinden yardım istiyorum :) 65-116 alırsam körük derdinden bir nebze kurtulurum. Sanırım mpe'ye de pek gerek kalmaz.

http://www.ebay.co.uk/itm/MINT-OLYMPUS-Macro-Extension-Tube-65-116mm-Close-Up-for-OM-Zuiko-80mm-135mm-/121433311628?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item1c45fd498c

Pahalıymış :) Ama temiz görünüyor.
« Son Düzenleme: 29 Mart 2015, 13:56:58 Gönderen: Bayram Kus »
Sony a7 Mark II
Lomo Achromat 3.7x
Mitutoyo M Plan Apo 5x
Newport Linear Stage 433
Jansjö Led Masa Lambası
Nikon PB-6 Körük
Jüpiter-9 MC 85mm f/2

Güray Dere

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 29 Mart 2015, 18:28:59 »
Bayram, bu arada az önceki paylaşımda gönderdiğim adaptörü geri alıyorum.

Dikkat! Olympus tüp ile uyumlu değilmiş. Açıklama kısımlarını okumadan göndermişim

Senin linkteki de evet çok temiz ama çok pahalı. Ben $116'ya bulabilmiştim. Ve çok temiz... Bu tarz denk getirme olayları her zaman açık arttırma ile oluyor. Nerede kapanacağı belli olmuyor.