Gönderen Konu: Sony A7II  (Okunma sayısı 27769 defa)

Güray Dere

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Sony A7II
« : 03 Nisan 2015, 14:26:13 »

Evet, nihayet makineme kavuştum. Bundan sonra Sony A7ii kullanıcısıyım inşallah. Makineyi ilk test fotoğrafım yukarıdaki gibi oldu... Çalışıyor! :)

Fotoğraflar makineden çıktığı gibi. Müdahale etmedim.

Bir süre daha makro amaçlı kullanamayacağım. Elimde sadece kuzenden aldığım Konica AR adaptörü var. 50mm ve 40mm Konica Hexanon lenslerimi kullanabiliyorum. Diğerlerini takabilmek için türlü çeşit adaptör siparişi verdim. Bu gidişle her bayonet için adaptör alacağım. Bu duruma da bayılıyorum. Onların Çin'den gelmesi uzun sürecek. Fakat ilk izlenimlerimi yazabilirim.

Alır almaz firmware güncellemesini yaptım. 1.20 versiyon çıkmış, onu kurdum.

İlk söyleyeceğim şey makinenin kullanımı çok kolay.

Makineyi P moduna aldım, orada öyle bırakabilirim. Görüntü sensörden geldiği için yapmam gereken tek şey pozlama telafisi vermek ve sonucu anında görmek. Işık patladı, karanlık çıktı endişeyi yok. Tek atışta onikiden. Pozlama telafisini de ayrı bir tekerlek kontrolü olarak vermişler. Harika olmuş. Çekim için eski alışkanlık vizör kullanmaya devam ediyorum.

Vizör elektronik olduğunu hissettirmiyor, gayet net. Gördüğüm ile çektiğim bire bir aynı oluyor. Aydınlık mı çıkacak, karanlık mı.. Ya da beyaz dengesi nasıldır endişesi yok. Ne görüyorsam o. En garip gelen ise bokeh halkalarını vizörden görmek oldu. Optik vizör böyle olmuyordu. Şimdi çektiğim fotoğrafa bakar gibiyim.

Manual lensler için iki tür yardımcı var. Biri netlediğimiz yeri boyama yaparak yanlış focus yapmamızı engelliyor. Buna bayılıyorum. Eski makinada çektiğim portrelerin yarıdan fazlası çöp oluyordu. Diğer yardımcı da görüntüyü zoom'lama şeklinde çalışıyor. Nereye netlediğimizi daha iyi görebiliyoruz (bunu henüz denemedim).

ISO performansı süper değil. ISO 500'de grenler belirgin. ISO'ya çok ihtiyacım olmaz diye düşünüyorum. Dert değil.

Ergonomi açısından bir sıkıntı görmedim. Elleri büyük olanlar makineyi küçük bulmuş. Ben rahat ettim.

Titreşim engelleyici sistemi (IBIS) henüz yorumlayamıyorum. Tele lenslerimi denedikten sonra belli olacak.

Şarj olayından hoşlanmadım. Harici bir şarj aleti almadan olmaz bu iş. Her seferinde makineyi şarja takmak mantık dışı.

Diğer sevmediğim şey tek bir USB port ile çok şeyin yapılması. Şarjı da buraya bağlıyoruz, uzaktan kumandayı da... Bu port 2-3 sene dayanmaz gibi geldi bana. Tabi göreceğiz.

Bir endişem de açık havada ne kadar dayanıklı olacak. Pentax taş gibi. Kar altına gömüp çıkarıp çekime devam ediyorlar. Sony biraz narin olabilir... Bilemiyorum. Gözüm gibi bakacağım (ki gözüm sayılır) o ayrı :)

Başka birçok fonksiyonunu bilmiyorum, zamanla öğreneceğiz.

Gövde:Pentax K-x,Sony A7II
Diğer ekipman: Her türlü... ve sürekli değişiyor

Can Tunçer

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ynt: Sony A7II
« Yanıtla #1 : 03 Nisan 2015, 14:31:10 »
Hayırlı olsun Güray kazasız belasız kullanmanız dileğiyle. Elektronik vizör kullanımı dediğiniz gibi oldukça garip bir duygu. Bu bokeh muhabbetini ben de Fujifilm X-T1 ile yaşamıştı. Optiğe alışınca bir garip geliyor :)
Canon 6D | Mitutoyo M Plan Apo 5x | Nikon CF Plan 10x 0.30 WD 16.5 | Lomo 3.7x | WeMacro Otomatik Ray |
https://www.flickr.com/photos/-can-/

Arslan UÇAR

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 03 Nisan 2015, 15:47:56 »
hayırlı olsun diyelim.
elektronik vizör sony nin en sevdiğim hatta tek sevdiğim özelliği. focus peaking çok yararlı oluyor özellikle kelebek makroları için 1:1'de
harici şarj aleti ve yedek pil muhakkak almalısınız. Deniz hocada her türlü yedek pil ve şarj cihazı mevcut. duracell piller özellikle çok beğenildi alfa kulüpte.

Güray Dere

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 03 Nisan 2015, 16:08:09 »
Teşekkür ederim herkese.

harici şarj aleti ve yedek pil muhakkak almalısınız. Deniz hocada her türlü yedek pil ve şarj cihazı mevcut. duracell piller özellikle çok beğenildi alfa kulüpte.

Alfa klüp adresi nedir? Biraz karıştırmamda büyük fayda olacak.

Aral

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 03 Nisan 2015, 16:20:35 »
Hocam hayırlı uğurlu olsun. Makro fotoğrafları da , kullanıma ilgin bilgileri de sabırsızlıkla bekliyoruz.

Can Tunçer

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 03 Nisan 2015, 17:54:01 »
Teşekkür ederim herkese.

Alfa klüp adresi nedir? Biraz karıştırmamda büyük fayda olacak.

http://forum.alfakulup.com/viewforum.php?f=70
Canon 6D | Mitutoyo M Plan Apo 5x | Nikon CF Plan 10x 0.30 WD 16.5 | Lomo 3.7x | WeMacro Otomatik Ray |
https://www.flickr.com/photos/-can-/

Güray Dere

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 03 Nisan 2015, 18:45:31 »
Teşekkür ettim. Hemen üye oldum

kaya(5)

• Tam Üye
  • Reptiles - Arachnid
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 03 Nisan 2015, 20:58:52 »
Hayırlı olsun abicim güle güle kullan daha da net kareler çekmen dileğiyle :)
http://www.500px.com/ssskkk55

Gövde:
Nikon D7000 - Nikon D5200

Mikroskop Lensleri:
Lomo 8x - Lomo 3.7x

Diğer Lensler:
Nikon 50mm f/1.8d
Nikon 18-105mm f/3.5-5.6G ED VR
Industar 50mm f/2.8
Industar 75mm f/4

Diğer Ekipmanlar:
Vivitar 2x TC
Pentacon M42 Bellows
Yongnuo 560II flaş
Yongnuo RF-603 flaş tetikleyici

ümit_76

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 04 Nisan 2015, 01:50:03 »
hayirli olsun güle güle kullanin :)
Nikon D7200
Schneider Kreuznach Componon - S 2,8 / 50
lomo 8x 0,20
Carl Zeiss Jena
6,3/0,16 160/- POL
lomo 3.5x
lomo 3.7x
markasiz 4x mikroskop lensi
Tamron 90mm makro lens
Soligor uzatma tüpü 11mm 18mm 36mm
Raynox DCR 250
OWIS Serie LT 60 mikro metre

aykutbarazi

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
    • Flickr paylaşımlarım
« Yanıtla #9 : 04 Nisan 2015, 12:00:45 »
Güray bey hayırlı olsun artık sen de bir alfacı oldun. Alfakulüpe daha önce seni davet etmiştim hatırlarsın belki orada da bir çok paylaşım var A7 ve A7MII ile. Bence en az 2 pil gerekiyor pili çok çabuk yiyor ama şunu da söyleyebilirim pilleri çok çabuk şarj oluyor. Harici şarj aleti ile sonyler 1-2 saatte full dolu oluyorlar.

ISOda şöyle bir ayar var Auto ISO da alt üst sınır belirleyebiliyorsunuz böylece min 50 max 640 seçiyorum hep tertemiz çıkıyor. Üstünü çok az ışıklı durumlarda kurtarmak için yapıyorum.

IBIS deklanşöre yarı bastığınızda aktif oluyor hemen görüntüde fark edersiniz etkisini. Manuellerde dediğim gibi biraz tecrübe gerekiyor özellikle macro lenslerde.

Sonyler çok narin görünür hocam ama dayanıklılar aslında. Tabi kara sokun çıkarın demiyorum ama yağmurlu havada ıslandı sildim tekrar kullandım hiçbir sorun yaşamadım.

Tecrübelerinizi merakla bekliyorum.
A7 II
Sony 28-70mm OSS f3.5-5.6 ][ Sony 70-200mm OSS f4 G ][ Sony 50mm OSS f 1.8
Canon MP-E 65mm f 2.8 macro (1x-5x)
Cosina 100mm f 3.5 macro MD
MIR 20M 20mm f3.5 M42  ][ Minolta 50mm f1.7 MD ][ Tokina 135mm f 2.8 MD ][ Aicar Auto 80-205 f4.5 MD ][ Raynox DCR 250 Super Macro Close Up filter

Yongnuo 560 III flashgun + RF 603 II trigger
Manfrotto 190XPro4 Tripod
Manfrotto 410 Junior Geared Head
Fotomate Macro Rail Slider

Güray Dere

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 05 Nisan 2015, 15:06:44 »
Adaptörleri beklerken sabır taşı olmaya başladım. Testleri Konica Hexanon 40mm lens ile devam ettiriyorum.

RAW dosyalar 24MB yer tutuyor. Burada ilginç bir durum var. Normalde ışık ve detay durumuna göre dosya boyutunun değişmesi gerekirdi. Ama neredeyse hiç değişmiyor. Sony tuhaf, kayıplı bir RAW formatı üretmiş. Kayıp nasıl bir kayıp bilmiyorum ama RAW tanımına ters bir durum var.  14bit RAW yerine 11 + kayıplı sıkıştırılmış 7bit diye tanımlanan karışık bir format.

Raw Digger isimli bir program yapmışlar. Bu kayıplardan etkilenen sorunlu bölgeleri gösteren bir yazılım. Linki şurada: http://diglloyd.com/blog/2013/20131202_3-RawDigger.html

Tabi bu konuştuklarım teorik konular. Millet jpeg kaydedip geçiyor, o zaman direk 8 bite mahkum oluyorlar. Bu sıkıştırmanın pratikte pek bi önemi olmamalı.

Bugünkü örnek fotolar şöyle:
Ev içi çekim, 1/60

1/2000

1/2000

Hexanon 40 elimdeki en muhteşem lens değil. Toplanan detay bana sorarsanız Pentax K-x'e göre çok daha iyi. Bir tek gren biraz dikkat çekiyor. ISO 400'de çekildi bunlar. RAW çekimde gövde gren temizliği yapmıyor. Normalde ben Photoshop altında yapıyorum bu işi. Burada el sürmedim. Camera RAW basit ışık ayarları dışında keskinlik vs gibi birşey yok.

Seri çekim hızını çok beğendim. Yine 6 yıllık Pentax ile kıyaslayarak söylüyorum, bana makineli tüfek gibi geldi.

kaya(5)

• Tam Üye
  • Reptiles - Arachnid
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 05 Nisan 2015, 16:25:45 »
Makro konusundaki testlerini en az senin kadar heyecanla bekliyorum abi :) fotoğraflar gayet güzel görünüyor tek gözüme çarpan bu kadar düşük iso'daki gren sorunu :/
http://www.500px.com/ssskkk55

Gövde:
Nikon D7000 - Nikon D5200

Mikroskop Lensleri:
Lomo 8x - Lomo 3.7x

Diğer Lensler:
Nikon 50mm f/1.8d
Nikon 18-105mm f/3.5-5.6G ED VR
Industar 50mm f/2.8
Industar 75mm f/4

Diğer Ekipmanlar:
Vivitar 2x TC
Pentacon M42 Bellows
Yongnuo 560II flaş
Yongnuo RF-603 flaş tetikleyici

Bayram Kus

• Tam Üye
  • Haşere Mübtelâsı
    • Profili Görüntüle
    • Flickr
« Yanıtla #12 : 05 Nisan 2015, 16:33:01 »
Abi hayırlı uğurlu olsun :) Adaptörler bir an önce gelir inşallah...
Sony a7 Mark II
Schneider Componon-s 50mm
Schneider Componon-s 80mm
Lomo Achromat 3.7x
Mitutoyo M Plan Apo 5x
Vivitar 62mm Otomatik Uzatma Tüpü
Newport Linear Stage 433
Jansjö Led Masa Lambası
Nikon PB-6 Körük
Sony Vario-Tessar T* FE 16-35mm f/4 Za Oss
Sony Sonnar T* FE 55mm f/1.8 Za
Jüpiter-9 MC 85mm f/2
Jüpiter-37 AM MC 135mm f/3.5

Flickr: https://www.flickr.com/photos/98212972@N02/
500px: https://500px.com/bayram_5377
Instagram: @bayram.kus

Güray Dere

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 05 Nisan 2015, 21:13:44 »
Gren konusundaki şüphelerden sonra daha sert bir test yapmaya karar verdim. Konica Hexanon 50mm önüne Raynox'u takıp makineyi ISO 3200'e aldım. Ekte 2 tane crop veriyorum.

İlki %30 gibi bir crop, diğeri daha küçük bir parça %20 falan olabilir.

Ben tatmin olduğumu söyleyebilirim. ISO 3200 hala kullanılabilir seviyede. Renkler yerli yerinde. Detay dersen detay da var. Varsın grenli olsun. O halledilir.

Bayram Kus

• Tam Üye
  • Haşere Mübtelâsı
    • Profili Görüntüle
    • Flickr
« Yanıtla #14 : 05 Nisan 2015, 21:44:15 »
Gerçekten gren olduğu halde detaylar korunmuş. Çiçek fotoğrafında bokehte kalan kısımda gren çok etkili ama detay kısımlarında iyi sonuç vermiş...
Sony a7 Mark II
Schneider Componon-s 50mm
Schneider Componon-s 80mm
Lomo Achromat 3.7x
Mitutoyo M Plan Apo 5x
Vivitar 62mm Otomatik Uzatma Tüpü
Newport Linear Stage 433
Jansjö Led Masa Lambası
Nikon PB-6 Körük
Sony Vario-Tessar T* FE 16-35mm f/4 Za Oss
Sony Sonnar T* FE 55mm f/1.8 Za
Jüpiter-9 MC 85mm f/2