Gönderen Konu: Sony A7II  (Okunma sayısı 26094 defa)

aykutbarazi

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
    • Flickr paylaşımlarım
Ynt: Sony A7II
« Yanıtla #15 : 06 Nisan 2015, 00:08:14 »
Sonuçlar güzel ancak ben bu kadar gren vermesine gerçekten çok şaşırdım gerçi ben işlemcisini çok beğeniyorum çoğu zaman tembellik edip jpeg çıktısı alıyorum. Çok iyi sonuçlar veriyor. Çoğu çekimlerimde Auto isoda üst limit en fazla 6400 de elimi iso tuşuna sürmeden çekim yaparım.

Ama detaylar çok güzel ben daha da iyi sonuçlar vereceğini düşünüyorum.

A7 II
Sony 28-70mm OSS f3.5-5.6 ][ Sony 70-200mm OSS f4 G ][ Sony 50mm OSS f 1.8
Canon MP-E 65mm f 2.8 macro (1x-5x)
Cosina 100mm f 3.5 macro MD
MIR 20M 20mm f3.5 M42  ][ Minolta 50mm f1.7 MD ][ Tokina 135mm f 2.8 MD ][ Aicar Auto 80-205 f4.5 MD ][ Raynox DCR 250 Super Macro Close Up filter

Yongnuo 560 III flashgun + RF 603 II trigger
Manfrotto 190XPro4 Tripod
Manfrotto 410 Junior Geared Head
Fotomate Macro Rail Slider

Güray Dere

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 06 Nisan 2015, 09:44:42 »
Sonuçlar güzel ancak ben bu kadar gren vermesine gerçekten çok şaşırdım gerçi ben işlemcisini çok beğeniyorum çoğu zaman tembellik edip jpeg çıktısı alıyorum. Çok iyi sonuçlar veriyor. Çoğu çekimlerimde Auto isoda üst limit en fazla 6400 de elimi iso tuşuna sürmeden çekim yaparım.

Jpeg'de makine kendi gren temizliği çalıştırıyor. Bu yüzden temiz fotoğraflar çıkacaktır. Ben alır almaz tüm işlemleri kapattım. Hiçbir şekilde işlenmemiş bir RAW çıktısı istiyorum. Pentax'ta da o şekilde kullanıyorum. Gren'li fotoğraflara alışığım yani...

Makineler gren temizlerken detay da temizliyor! Bunu istemiyorum. Fotoğrafları işlerken bölgesel gren temizliği yapıyorum. Asıl objeye temizlik uygulatmıyorum. Yine bu şekilde devam edeceğim.

Yani gerçek bir focus stack çalışması yaptığımda böyle noise görmeyeceksiniz :)

Bir de fotoğraflara böyle %100 boyutta bakılmıyor ya da öyle paylaşılmıyor. Mesela uyuklayan Defne fotoğrafına bakın 1600 piksel boyutta gren görebiliyor musunuz? Ben de yayınlarken 6000 piksel vermeyeceğim için gren zaten sorun olmayacak.

Gövde:Pentax K-x,Sony A7II
Diğer ekipman: Her türlü... ve sürekli değişiyor

haytaertu

• Tam Üye
  • Ertuğrul Ulusoy
    • Profili Görüntüle
    • Flickr
« Yanıtla #17 : 06 Nisan 2015, 10:55:37 »

Jpeg'de makine kendi gren temizliği çalıştırıyor. Bu yüzden temiz fotoğraflar çıkacaktır. Ben alır almaz tüm işlemleri kapattım. Hiçbir şekilde işlenmemiş bir RAW çıktısı istiyorum. Pentax'ta da o şekilde kullanıyorum. Gren'li fotoğraflara alışığım yani...

Makineler gren temizlerken detay da temizliyor! Bunu istemiyorum. Fotoğrafları işlerken bölgesel gren temizliği yapıyorum. Asıl objeye temizlik uygulatmıyorum. Yine bu şekilde devam edeceğim.

Yani gerçek bir focus stack çalışması yaptığımda böyle noise görmeyeceksiniz :)

Bir de fotoğraflara böyle %100 boyutta bakılmıyor ya da öyle paylaşılmıyor. Mesela uyuklayan Defne fotoğrafına bakın 1600 piksel boyutta gren görebiliyor musunuz? Ben de yayınlarken 6000 piksel vermeyeceğim için gren zaten sorun olmayacak.
Hocam hiç denemedim ama raw dosyalarını zerene işleyebiliyor mu. Maksimum çözünürlüğü biz mi ayarlayalım yoksa zerene ye mi bırakalım.
Pentax K-5iis + Pentax K-01
SMC Pentax-DA 15mm F4 ED AL Limited
SMC Pentax-DA 35mm F2.8 Limited Macro
SMC Pentax-DA 70mm F2.4 Limited
Nikon El-Nikkor 50 mm f/2.8N
Nikon El-Nikkor 80 mm f/5.6N
Schneider Kreuznach Componon-S 50mm f2.8
Lomo 3.7x 0.11
Lomo 8x 0.20
Manfrotto 454 Micrometric Positioning Sliding Plate
Benro A2970F Tripod
2 X Vivitar AT-22 Auto Extension Tube
Metz Mecablitz 50 AF-1
Metz Mecablitz 52 AF-1
Pentax Auto Bellows-M
Raynox DCR-250

Can Tunçer

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 06 Nisan 2015, 11:49:44 »
Zerene Raw açamıyor. Helicon'a bakmanız lazım :)
Canon 6D | Mitutoyo M Plan Apo 5x | Nikon CF Plan 10x 0.30 WD 16.5 | Lomo 3.7x | WeMacro Otomatik Ray |
https://www.flickr.com/photos/-can-/

Güray Dere

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 06 Nisan 2015, 11:54:54 »
Zerene'de RAW yok. Fakat bence RAW dosyaları Helicon'a da vermeyin. Güzelce işleyip jpeg ya da tiff'e çevirdikten sonra bu programlarda kullanın. RAW dosyaları konusunda uzman yazılıma işletmek lazım.

Çözünürlük ben her zaman makinadan ne çıktıysa öyle çalışıyorum. Bilgisayarınızı güçlü değilse küçültüp hız kazanabilirsiniz.

haytaertu

• Tam Üye
  • Ertuğrul Ulusoy
    • Profili Görüntüle
    • Flickr
« Yanıtla #20 : 06 Nisan 2015, 12:18:15 »
Zerene'de RAW yok. Fakat bence RAW dosyaları Helicon'a da vermeyin. Güzelce işleyip jpeg ya da tiff'e çevirdikten sonra bu programlarda kullanın. RAW dosyaları konusunda uzman yazılıma işletmek lazım.

Çözünürlük ben her zaman makinadan ne çıktıysa öyle çalışıyorum. Bilgisayarınızı güçlü değilse küçültüp hız kazanabilirsiniz.
16mp de zerene izin vermedi. max 10mp de yapıyor.
Lomo 3.7x 0.11
Lomo 8x 0.20
Benro A2970F Tripod
Metz Mecablitz 50 AF-1
Metz Mecablitz 52 AF-1
Pentax Auto Bellows-M
Raynox DCR-250

Güray Dere

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : 06 Nisan 2015, 13:56:19 »
Aynı sorunu Bayram da iletmişti. Ben 12MP ile uzun süredir çalışıyorum. Bilgisayarımda 16GB ram var. Aklıma bu geliyor. Yoksa boyut sınırı olmamalı!?

24MP dosyalarla henüz denemedim. Bunu bir süre sonra görmüş olacağım.

haytaertu

• Tam Üye
  • Ertuğrul Ulusoy
    • Profili Görüntüle
    • Flickr
« Yanıtla #22 : 06 Nisan 2015, 14:02:35 »
Aynı sorunu Bayram da iletmişti. Ben 12MP ile uzun süredir çalışıyorum. Bilgisayarımda 16GB ram var. Aklıma bu geliyor. Yoksa boyut sınırı olmamalı!?

24MP dosyalarla henüz denemedim. Bunu bir süre sonra görmüş olacağım.
Evet hocam galiba ram ile ilgili. bendeki laptopta ram 8gb. fazlasını da kaldırmıyor.
Lomo 3.7x 0.11
Lomo 8x 0.20
Benro A2970F Tripod
Metz Mecablitz 50 AF-1
Metz Mecablitz 52 AF-1
Pentax Auto Bellows-M
Raynox DCR-250

Arslan UÇAR

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : 06 Nisan 2015, 17:03:40 »
ps da çalışıyorsanız temp sürücünüz C olmamalı.
hdd iniz ikiye bölünmüş ise ve D de yer varsa PS özelliklerinden temp dosyasının kaydedileceği sürücüyü D seçin.
100 ün üzerinde a6000 raw dosyasını PS da sıkıntısız stacking yapıyorum. i7 laptopım ve ram 8gb...

Kuvvet

• Tam Üye
  • www.500px/kuvvet
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #24 : 06 Nisan 2015, 17:55:59 »
Ertugrul,

Intel Core 2 Quad 9550@3,8 Ghz ve 2 x 4 GB DDR2 800Mhz@950 Mhz ile 20 MP'lik dosyalari rahatlikla acabilyorum.

Ayarlardan set automatically yapinca ne olacak bir dener misin?

www.500px/kuvvet

Canon EOS 70D | Canon MP - E 65mm f/2.8 | Raynox MSN - 202 | Raynox DCR - 250 | Newport 433 Linear Stages | Mitutoyo Micrometer Series 150 | Sigma EM-140DG Ring Flash

kaya(5)

• Tam Üye
  • Reptiles - Arachnid
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #25 : 06 Nisan 2015, 23:41:55 »
Bende de 8gb var bende 40mp yazıyor orada her ne kadar memory ekranında olsak dahi ekran kartı veya işlemci ile ilgili olabilir mi acaba ?
http://www.500px.com/ssskkk55

Gövde:
Nikon D7000 - Nikon D5200

Mikroskop Lensleri:
Lomo 8x - Lomo 3.7x

Diğer Lensler:
Nikon 50mm f/1.8d
Nikon 18-105mm f/3.5-5.6G ED VR
Industar 50mm f/2.8
Industar 75mm f/4

Diğer Ekipmanlar:
Vivitar 2x TC
Pentacon M42 Bellows
Yongnuo 560II flaş
Yongnuo RF-603 flaş tetikleyici

Güray Dere

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #26 : 08 Nisan 2015, 15:08:18 »
Bugün Pentax adaptörüm geldi. A7II ile ilk kez gerçek bir makro çekim yapma imkanım oldu. Dosyaları işledikten sonra sonucu da paylaşacağım. Ama çok zorlandığımı söylemeliyim. Makineden değil, ekipman eksiğinden kaynaklandı. Macera şu şekilde sürüyor:

- Pixco marka ucuz Çin malı adaptör hem lense hem de gövdeye uydu. Hatta normal kilitleme bile yaptı! Bunu pek beklemiyordum. Genellikle sıkışıp kalıyorlar.
- Büyük hevesle Pentax körük ve Lomo 3.7X'i hazırladım. Rezalet bir köşe kararması oluştu. Görüntü ortada yuvarlak kaldı. Lensi değiştirdim
- Componon-S 50mm'yi taktım. Aynı köşe kararmasını gördüm. Ne diyafram, ne de büyütme miktarını değiştirerek gideremedim. Milim oynamadı.
- Bunun adaptörden kaynaklandığını düşünüp sinirlendim.
- Çeşitli Pentax lensleri adaptör ile denedim. Köşe kararması yapmadı! (Auto APS-C kapalı, yani sürekli full-frame). Demek ki adaptörden değil :)
- Körük-gövde arasına bağlantıyı kolaylaştırmak için koyduğum ince tüp bileziğinden şüphelendim. Sony adaptörü zaten uzun olduğu için gövde körüğe çarpmadan takıp çıkarılabiliyor. Yani bu tüpe gerek yok. Onu attım.
- Ve köşe kararması da gitti :)
- Bu sefer de görüntüde sol tarafta yarım ay gibi görüntünün yarısını kaplayan sislenme ve parlama farkettim. Işık sağdan vuruyordu, sislenme solda oluştu. Demek ki yansıma var içeride.
- Adaptörü çıkarıp inceledim. Tahmin ettiğim gibi iç yüzey berbat. Ayna gibi parlıyor.
- İç yansımayı gidermek için adaptörün içini olduğu gibi ışık tuzağı kapladım. (Kırtasiyelerde siyah kadife kağıt diye satılıyor). Tabi kağıdın ölçülerini tutturana kadar çok uğraştım. Ama oldu, hem de üreticiyi kıskandıracak kadar güzel oldu.
- Tekrar çekime geçtim. Bu hali ile sislenmeden eser kalmadı. Mesele buymuş.
- Gövdeyi ve cep telefonunu ayarladım. Deklanşör tetiklemesini telefondan yapacağım. Henüz harici tetikleyici almadım.
- Çekimi tamamladım. Fena gitmedi. Fakat bilgisayarda fotolara bakınca hepsinin JPEG ve ISO 6400 olduğunu gördüm. Çamur gibi fotoğraflar! AUTO ISO çekmiş. 6400 seçmiş.
- Ayar RAW olduğu halde ısrarla JPEG çekti. Internetten araştırdım. Ayarları RAW + JPEG yapın o zaman olur diyor. Öyle tekrar denedim. Nafile... Hala JPEG çekiyor.
- Sony'nin telefon uygulaması böyleymiş. Zorla JPEG çektiriyor. Telefonu atıp çekime deklanşöre elle basarak baştan başladım. 2sn gecikme ile artık titreşim ne kadar sönüyorsa o kadarıyla oldu. Gövdeden elle basarak focus stack çok sinir bozucu.

Nihayet çekimlere geçtim. Componon 50 ve Lomo 3.7x ile denemeler yaptım. Çok amatörce görünüyorlar. Adım boyunu hakkıyla tutturamamışım. Full-frame'de alan derinliği azalıyor olabilir mi? Öyle bir şüphem oluştu. Eski makinada elim alışmıştı. Adımlamada hata yapmıyordum. Ayrıca ISO 200'de 4sn pozlama oldu. Pencere kenarında bile olsam kağıt bardak ışığı yemiş yutmuş... Arka plana hiç bakmadım bu sefer. Enerjim kalmadı. Arkayı boş bıraktım öyle.

Bu arada Lomo 3.7X full-frame destekliyor. Bunu öğrenmiş olduk.

Bir not daha, çekim başlangıcı ile çekim sonu arasında sensör toz cennetine döndü. Körük ve adaptörler yarım saatte kum fırtınası estirmiş içeride. Neyse ki pompa ile 1-2 üfleme yeterli oldu.

aykutbarazi

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
    • Flickr paylaşımlarım
« Yanıtla #27 : 08 Nisan 2015, 15:29:51 »
Gerçekten çok iyi tecrübeler hocam sonuçları merakla bekliyorum. Remote shutter (uygulama olmayan fiziksel kablo ile bağlı olan) 2 sn gecikmeli çekim işini biraz kolaylaştırabilir belki.

Sizinle birlikte ben de deniyormuşum gibi bekliyorum hocam sonuçları.
A7 II
Sony 28-70mm OSS f3.5-5.6 ][ Sony 70-200mm OSS f4 G ][ Sony 50mm OSS f 1.8
Canon MP-E 65mm f 2.8 macro (1x-5x)
Cosina 100mm f 3.5 macro MD
MIR 20M 20mm f3.5 M42  ][ Minolta 50mm f1.7 MD ][ Tokina 135mm f 2.8 MD ][ Aicar Auto 80-205 f4.5 MD ][ Raynox DCR 250 Super Macro Close Up filter

Yongnuo 560 III flashgun + RF 603 II trigger
Manfrotto 190XPro4 Tripod
Fotomate Macro Rail Slider

Kuvvet

• Tam Üye
  • www.500px/kuvvet
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #28 : 08 Nisan 2015, 16:31:41 »
Guray Abi,

Sorunlari hallettigine sevindim ama mobil uygulama ile jpeg cekme zorunlulugu gercekten sinir bozucu insallah iler ki surumlerde bu sorun cozulur.

Acikcasi Lomo ve FF in uyumunu ben de merak ediyordum, koselerde kararma bekliyordum, hatta yazinin basinda kenarlardaki siyahlanmalardan dolayi ahhhaaaa FF'le uyumsuz demistim ama neyseki sorun baskaymis, bu sorunu cozdugune de cok sevindim :)

Artik iyi kotu bir iki ornek gormek cok iyi olur, merakla bekliyoruz :)
www.500px/kuvvet

Canon EOS 70D | Canon MP - E 65mm f/2.8 | Raynox MSN - 202 | Raynox DCR - 250 | Newport 433 Linear Stages | Mitutoyo Micrometer Series 150 | Sigma EM-140DG Ring Flash

Güray Dere

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #29 : 08 Nisan 2015, 17:25:06 »
Componon-S 50mm ile ham Zerene çıktısı şu şekilde. Photoshop'a girmedi.

Açıkçası beklediğim kadar iyi değil. Fakat sebebini kestirebiliyorum. Deklanşöre elle bastığım için bazı karelerde titreşimin etkisi çok belirgindi. Kimisi çok net, kimisi bulanık çıkmış.

Pentax K-x ile kıyaslarsam kesinlikle daha iyi.

Hemen harici tetikleyici siparişi vermem lazım