Ana sayfa Stüdyo Alev tahtakurusu – Firebug

Alev tahtakurusu – Firebug

Pyrrhocoris apterus türü bu kırmızı böceği her yerde bolca görebilirsiniz.

Tohumlarla beslenen bu zararsız böcek bu sefer başını belaya sokmuş. Bahçede kediye verdiğim pilavdan kalan bir pirinç tanesine hortumunu sokmuş. Pirinç kuruyunca da orada öylece yapışıp kalmış. Bulduğumda ölmüştü. Pirinci hortumunun ucundan aldım ama fotoğrafta kalıntıları hala görünüyor.

Bu tür bulduğum böcekleri önce mikroskop lensi ile gözden geçiriyorum. Çoğu fotojenik olamayacak kadar hasar görmüş ya da kirli oluyor. Bu sefer başka birşey dikkatimi çekti. Üzerinde gezinen mite’lar vardı. Bunlar böcekten daha çok ilgimi çekti. Lomo 8X ile detaylı olarak görüntüleyebiliyordum ama sabit durmadıkları için focus stack çalışması yapamadım. Bir süre gözlemleyip böceğimize döndüm. Fotoğrafta göğüs bölgesinde gördüğünüz parlak minik nesne işte bu örümcek görünümlü mite’lardan biri.

Boy fotoğrafı almak istediğim için agrandizör lensine yöneldim. Mikroskop lensleri fazla gelirdi. İlk denediğim Rodagon WA 40mm de körüğü sonuna kadar kısmama rağmen fazla büyüttü, böceği kadraja alamadım. Nikon El-Nikkor 50mm f2.8N istediğimi verdi. Bu lensle devam ettim.

Çalışma 120 poz fotoğrafın birleştirilmesi ile oluşturuldu.