Ana sayfa Kısa Kısa 10X yüksek büyütme düzeneği

10X yüksek büyütme düzeneği

tarafından Güray Dere

Kış mevsimi börtü böcek çekilip açık havada çekim zorlaşınca ev ortamında yüksek büyütme çalışmak makro fotoğraf hevesini tatmin ediyor.

Flaş ve led lamba çekimde objeye çok daha yakın oluyorlar. Led lamba hem ek ışık kaynağı hem de netlemede yardımcı ışık olarak kullanılıyor.

Pinpon topu diffuser ışığın keskinliğini dağıtıp çepeçevre aydınlatma sağlıyor. “Helping hand” denen kıskaçları çiçek/böcek tutmak, aynı zamanda renkli arka planlar oluşturmak için kullanıyorum. Körüğün altında Newport 423 mikrometreli kaydırma rayı var. Bulması en zor parça bu oldu. Bu sayede milimetrenin yüzde biri hassasiyetinde kaydırma ve netleme yapılabiliyor.

Pinpon topunun içinde Lomo 8X 0.20 mikroskop lensi saklı. Bu da Asahi mikroskop adaptörü ile körüğe bağlı.

Sağda Rodagon 28mm f4 ve Nikon El-Nikkor 50mm f2.8N lensleri makro uzatma tüpü ve Vivitar Macro Focusing Teleconverter 2X üzerinde ters bağlı. Bunları 0.5X – 4X aralığında büyütmeler için kullanıyorum

Bunlar da ilginizi çekebilir

2 yorumlar

bayram 27 Haziran 2013 - 12:34

Daha çok yolumuz var 🙂 Bu düzenek beni korkutuyor ama işi bilenin elinde basit kaldığına şüphem yok. 10 yıldır fotoğrafçılıkla ilgileniyorum mikroskop lensi, agrandizör lens vb terimleri yeni öğrendim. Meğer yerimizde saymışız. En azından bir şey bilmediğimi öğrendim o da bir şeydir 😀

Reply
admin 27 Haziran 2013 - 14:30

Korkmanıza gerek yok 🙂 Makroda yapboz gibi herşey üstüste eklenebiliyor. Sadece büyütme arttıkça bazı ek yatırımlar gerek. Hassas kaydırma düzeneği gibi. Bunlar varsa çok eğlenceli ve basittir.

Reply

Yorum bırakın