Gönderen Konu: Sony HVL-MT24AM hakkında bazı durumlar  (Okunma sayısı 885 defa)

skysketch

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Sony HVL-MT24AM hakkında bazı durumlar
« : 21 Nisan 2020, 18:40:35 »
Merhabalar, forumu yeni keşfettim, ismim Ahmet Ali, sony 30mm2,8 hariç pek makro deneyimim olmadı, sizlerden bir konuda fikir alışverişinde bulunacaktım.
Elimde yukarıda yazdığım flash var, linkini bırakıyorum.
https://www.sony.com/electronics/interchangeable-lens-cameras-flashes-lights/hvl-mt24am
Flashı değerlendirmek istiyorum ama kolları olmadığı için şu an ring flash gibi https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-fotograf-kamera-aksesuarlar-rollin-image-ls-10-makro-cift-kol-flas-tutucu-805351924/detay bu kollarla uzatmayı düşünüyorum, xt30 kullanıcısı olduğum için flash eski model olduğundan dolayı çalışmıyor, setimi satıp ilk sony sltlere geri dönmeyi planlıyorum belki a6000 , macro olarakta sony 100mm 2,8 düşünüyorum. kullanım amacım genel anlamda böcekler olmayacak bitkiler, zeminler vs. olacak büyük çoğunluğu ama belli olmaz tabi :) sizlerin fikirlerine de danışmak istedim, sizler olsanız ne yapardınız, şimdiden teşekkürler :)

Güray Dere

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ynt: Sony HVL-MT24AM hakkında bazı durumlar
« Yanıtla #1 : 22 Nisan 2020, 12:16:20 »
Anladığım kadarıyla elde çekim yapılacak.

Elde çekimde flaş zorunlu gibi bir şey. Ama ben belli bir sisteme bağlı kalmıyorum. Böylece çok daha uygun maliyete çalışma imkanım oluyor. Sony gövde kullanıyorum ama tek bir Sony lensim yok. Hatta tek bir AF lensim yok. Adaptör ile her türlü makro lensi bağlayıp manual olarak kullanıyorum. Aynı şekilde flaşım da manual. Yongnuo ve Meike flaşları gövde üzerinde veya kablo ile uzatıp elimde tutarak istediğim açıda ve pozisyonda kullanıyorum.

Şahsi zevkime göre ring flaşlar her yönden aydınlatma yaptığı için gölgeleri siliyor ve derinlik etkisini bozuyor. Bu yüzden normal bir flaş ve geniş bir difüzör kullanarak ışığın belli bir yönden baskın gelmesini daha doğru buluyorum. Yine de fazla gölge olan bir yer varsa (ki pek olmuyor) orayı da reflektör ile besliyorum. Twin flaşlar da güzel. Pozisyon ya da güç dengesi ile oynayarak baskın aydınlatma ve dolgu aydınlatma ayarlanabilir.

Şu linke de bir göz atmanızı tavsiye ederim. Doğrudan bu konuya odaklanmasa da makronun çeşitleri ve ekipmanları hakkında genel bilgi vermiştim: 
https://makrodunyasi.com/hangi-makro-lensi-almaliyim/
Gövde:Pentax K-x,Sony A7II
Diğer ekipman: Her türlü... ve sürekli değişiyor

skysketch

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 23 Nisan 2020, 01:37:14 »
merhabalar tekrardan, yazıyı tekrar okudum :)
ben ring gibi flashım yazmışım ama şu an daha çok dediğiniz twin flashlar gibi duruyor flashlarını takınca, elimde birbiriyle uyumsuz ekipman olduğu için biraz kafam karışık, sony slt kullanırsam adaptörleri temin etmekte sıkıntı olabilir lensler için, sonye alışık olduğum için 100mm olan aklımdaydı, flash fujiye uysaydı canon mp65 olanı almayı düşünüyordum, hangisini yapacağımı pek kestiremiyorum o yüzden fikirlerinizi almak istedim, teşekkürler cevabınız için :)

skysketch

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 29 Mayıs 2020, 16:50:43 »
Merhabalar, tercihimi sony 100mm alarak yaptım, dışarıda biraz denedim zor oluyor ama idare eder, stack işini öğrenip güzel fotoğraflar çekeceğim umarım, flashı fuji makineme alacağım,askere gideceğim için dönüşte halledeceğim, tekrardan teşekkür ederim :)

6-1 by Ʌhmet Ʌli, on Flickr

6-2 by Ʌhmet Ʌli, on Flickr

6-3 by Ʌhmet Ʌli, on Flickr

6-4 by Ʌhmet Ʌli, on Flickr

6-5 by Ʌhmet Ʌli, on Flickr

Güray Dere

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 30 Mayıs 2020, 00:15:34 »
Çok övülen bir lens, güle güle kullanın.

İlk fotoğraflar da gelmiş. Tam bir bahar havası. Lensin tadını çıkarın.

Ömercan Çalık

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
    • Flickr
« Yanıtla #5 : 30 Mayıs 2020, 19:07:36 »
Merhabalar;

Neden Sony 90mm f2.8 Macro G OSS düşünmediniz?

Gelmiş geçmiş en iyi makro lensi olarak kabul ediliyor.
« Son Düzenleme: 30 Mayıs 2020, 19:10:45 Gönderen: Ömercan Çalık »
Sony A7RIII
Sony 90mm f2.8 G Macro OSS

skysketch

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 01 Haziran 2020, 14:50:39 »
Çok övülen bir lens, güle güle kullanın.

İlk fotoğraflar da gelmiş. Tam bir bahar havası. Lensin tadını çıkarın.

Teşekkür ederim iyi dilekleriniz için, daha önce 30mm olanını kullanmıştım, bu kullanım olarak baya değişik geldi bana şu an  :)

Merhabalar;

Neden Sony 90mm f2.8 Macro G OSS düşünmediniz?

Gelmiş geçmiş en iyi makro lensi olarak kabul ediliyor.
Merhabalar, makinem fujifilm, ileride eski slt gövdeme kavuştuğumda 2’li kullanım için bu lensi tercih ettim, birde 1300₺ gibi bi fiyata geldi, diğer af’li seçenekler baya pahalı şu an benim için  :)

Ömercan Çalık

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
    • Flickr
« Yanıtla #7 : 01 Haziran 2020, 20:05:41 »
Anladım.
Evet 90mm fiyat olarak yüksek ama buna değiyor ve tüm övgüleri hak ediyor.
Kullanıcısı olarak tüm Sony gövde kullanıcılarına tavsiye ederim.
Sony A7RIII

Güray Dere

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 03 Haziran 2020, 11:42:09 »
Sony 90mm lensin çok iyi bir lens olduğunu herkes söyleyecektir. Öyledir de. Ölçüm değerleri çok başarılı.

Ama içimizden belki de hiç kimse aynı kişinin çektiği iki fotoğraftan hangisinin Sony 90mm hangisinin 100mm olduğunu fotoğrafa bakarak söyleyemez. O zaman çok da bir anlamı kalmıyor. Makro lenslerin hepsi çok keskin sonuç verecektir.

Makro çekime uygun çok sayıda ucuz-pahalı lens arasından hangisini seçeceğime karar vermem hiç kolay olmuyor. Şu daha keskin o zaman hep onu alayım yanıma diyemiyorum. Ne çekeceğimiz belli olsa o zaman iş daha kolay. Tek lens olsun her şeyi iyi yapsın diye bir şey yok. Sonuçta konu, kadraj, ışığın kullanımı, fotoğrafın işlenmesi bunlar lensten daha fazla fark yaratıyor. Keyfini çıkarmaya bakmak lazım.

Tabi biz yine tartışalım hangi lens daha iyi diye :) Evet Sony 90mm çok süper bir lens. Çok da özendim ilanları görünce, tanıtımları izleyince. Ama ben de onu almak yerine çok sayıda eski agrandizör lensini almayı tercih ettim. Test etmeyi, keşfetmeyi seviyorum.

Ömercan Çalık

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
    • Flickr
« Yanıtla #9 : 04 Haziran 2020, 20:00:38 »
Abi lensi 1 saat kullansan eminim aldığın agrandizör lenslerine üzülürsün :)
Benim elimden de çok lens geçti bilirsin hala da geçiyor ama Sony 90mm bir başka, hele bir de Sony A7RIII ile bir başka.
Hem makroda çok keskin sonuçlar veriyor hem de portrede çok başarılı.

2X yukarısı için de nasip olursa Laowa 25mm alacağım elimdeki ekipmanlar satılınca, onu da çok övüyorlar.
Bu gidişle denemediğim lens makine kalmayacak zaten :)
« Son Düzenleme: 04 Haziran 2020, 20:02:53 Gönderen: Ömercan Çalık »
Sony A7RIII