Gönderen Konu: Canon EOS90D ile ilk makro denemem.  (Okunma sayısı 6499 defa)

cabay

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Canon EOS90D ile ilk makro denemem.
« : 23 Ekim 2019, 09:10:27 »
Merhaba Arkadaşlar,

Canon EOS 70D kullancısıyken artık yetersiz gelmesi sebebi ile sürekli bir arayış içerisindeydim. Ben Makro harici ornito ile de ilgili olduğumdan ikisini birlikte götürebileceğim bir crop gövde arıyordum. Hali hazırda 7D MkII ler vardı ama sensör ve teknoloji anlamında baya bir geçmişe sahip olduklarından dolayı pek elim gitmiyordu.

Derken 90D anons edildi. 32Mp sensör, 10fps seri çekim daha başarılı bir iso performansı filan denildiğinden hemen gidip aldım.

Imaj kalitesi ciddi anlamda muazzam olup seri çekimde 32 mp lik fotoları bile çatır çatır kaydedip buffer sıkıntısına girmiyor. Bu anlamda tam olarak istediğimi bulmuş oldum gibi. Örnek birkaç foto ekliyorum.

Canon 90D Canon 100mm Raynox DCR 250
Atmaca güvesi / macroglossum stellatarum by Celal Abay, on Flickr
Canon EOS 90D EF400mm f5.6
Lesser Whitethroat / Sylvia curruca by Celal Abay, on Flickr
« Son Düzenleme: 23 Ekim 2019, 09:13:32 Gönderen: cabay »

Güray Dere

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ynt: Canon EOS90D ile ilk makro denemem.
« Yanıtla #1 : 24 Ekim 2019, 09:58:06 »
Tekrar güle güle kullanın :)

Fotoğraf dünyasında çok sert bir rekabet var. Hem kendi içlerinde hem de cep telefonlarıyla. Telefon ile DSLR gövde kıyaslamak çok saçma olsa da sadece günlük anı fotoğrafı oluşturmaya meraklı eski kompakt makine kullanıcıları artık çoğu zaman sadece telefon ile çekim yapıyorlar. Öyle ki bana çektiğim fotoğraflar için "Hangi telefon ile çektiniz?" diye soran bile var. Beklenti o seviyede.

Ben bir sonraki devrimi lens tarafında bekliyorum. Klasik lens yerine tek katman incecik lensler konuşulmaya başlandı. Her bir piksel için ayrı odaklama yapan mikro lenslerden oluşan bir düzlem gibi düşünebiliriz. İster 20mm ister 600mm olsun lens boyu değişmiyor. Neredeyse pencere camı kalınlığında. Tek sıkıntı piksel sayısı... O sabit oluyor. Gövde ile uyumlu olması lazım. Neyse o günlere daha bayağı bir var.
Gövde:Pentax K-x,Sony A7II
Diğer ekipman: Her türlü... ve sürekli değişiyor