Gönderen Konu: Makine Tavsiyesi  (Okunma sayısı 592 defa)

BulutAlev

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Makine Tavsiyesi
« : 06 Mayıs 2020, 18:38:49 »
Merhaba,

Elimdeki mevcut cihazım (Canon Eos 200D) beni tatmin etmemeye başladı. Yeni bir gövde arayışına giriştim. Çoğu makrocu arkadaşta Canon 70D görüyorum. Özel bir sebebi var mıdır? Bir de makro çekimlerde full frame gövdelere gereksinim olmadığı yönünde tavsiyeler alıyorum. Sizlerin tavsiyeleri nelerdir? Canon'a çok alıştım ve başka bir model almayı düşünmüyorum desem yalan olmaz. Bütçem aşağı yukarı 5000-6000 TL civarı. Malum stack çalışmaları yaptığımız için shutter sayılarımız cihazlarımızda çok çabuk artıyor. Bu sebeple düşük shuttler sayısına sahip ikinci el bir cihaz da düşünülebilir bu durumda.

Değerli geri dönüşleriniz için şimdiden teşekkürler.

Ömercan Çalık

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
    • Flickr
Ynt: Makine Tavsiyesi
« Yanıtla #1 : 07 Mayıs 2020, 11:20:44 »
Merhaba;

1) 200D'nin sizi tatmin etmeyen özellikleri nelerdir?
2) Yeni alacağınız kameradan beklentileriniz nelerdir?

Bunları açıklarsanız daha kolay yardımcı olabiliriz.

Bir de macro için FF'ye gerek yok tavsiyesini veren kimdir ve makro ile gerçekten uğraşıyor mu merak ettim doğrusu.
« Son Düzenleme: 07 Mayıs 2020, 11:23:52 Gönderen: Ömercan Çalık »
Sony A7RIII
Sony 90mm f2.8 G Macro OSS

Güray Dere

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 07 Mayıs 2020, 11:52:09 »
Merhaba,

Bir FF kullanıcısı olarak FF'ten vazgeçmeyeceğimi söylemek isterim. FF gövdeler ışık hassasiyeti ve detay toplama açısından çok iyiler. ISO performansları daha iyi. Fark yaratıyorlar. Ayrıca makro dışında genel fotoğrafçılıkta lenslerin karakterlerini daha iyi yansıtıp geniş açıda daha geniş çekim imkanı veriyorlar.

Dezavantajları da var elbette, büyütme miktarı daha düşük kalıyor. Ama öyle detay varken kimin umurunda!

2. dezavantajı da iyi seviyede bir lens kullanmıyorsak köşe parformanslarının zayıf olması. Lenslerin en zayıf bölgesi köşeler. Lens seçimine biraz dikkat etmek gerekiyor. Yine bazı lensler (çoğu mikroskop lensi) FF desteklemiyor. Köşeler kararabilir. Yani lens seçerken 2 kez dikkat etmek gerek.

Croplu gövde düşüneceksem bu Olympus OMD serisi olurdu (FF'in yanına destek olarak 2. gövde) Makro konusunda büyük yetenekleri var. Focus bracketing'i yıllardır uyguluyorlar. Gövde üzerindeki titreşim engelleme özelliği de türünün en iyisi.
Gövde:Pentax K-x,Sony A7II
Diğer ekipman: Her türlü... ve sürekli değişiyor

BulutAlev

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 07 Mayıs 2020, 16:21:02 »
Merhaba;

1) 200D'nin sizi tatmin etmeyen özellikleri nelerdir?
2) Yeni alacağınız kameradan beklentileriniz nelerdir?

Bunları açıklarsanız daha kolay yardımcı olabiliriz.

Bir de macro için FF'ye gerek yok tavsiyesini veren kimdir ve makro ile gerçekten uğraşıyor mu merak ettim doğrusu.

1) Sensörünün kalitesi tatmin etmiyor 200D'nin.
2) Full Frame kameraların sensör kalitesinin daha iyi olduğunu okuyorum. Bu sebeple tercihim bu yönde olacak gibi.

BulutAlev

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 07 Mayıs 2020, 16:22:11 »
Merhaba,

Bir FF kullanıcısı olarak FF'ten vazgeçmeyeceğimi söylemek isterim. FF gövdeler ışık hassasiyeti ve detay toplama açısından çok iyiler. ISO performansları daha iyi. Fark yaratıyorlar. Ayrıca makro dışında genel fotoğrafçılıkta lenslerin karakterlerini daha iyi yansıtıp geniş açıda daha geniş çekim imkanı veriyorlar.

Dezavantajları da var elbette, büyütme miktarı daha düşük kalıyor. Ama öyle detay varken kimin umurunda!

2. dezavantajı da iyi seviyede bir lens kullanmıyorsak köşe parformanslarının zayıf olması. Lenslerin en zayıf bölgesi köşeler. Lens seçimine biraz dikkat etmek gerekiyor. Yine bazı lensler (çoğu mikroskop lensi) FF desteklemiyor. Köşeler kararabilir. Yani lens seçerken 2 kez dikkat etmek gerek.

Croplu gövde düşüneceksem bu Olympus OMD serisi olurdu (FF'in yanına destek olarak 2. gövde) Makro konusunda büyük yetenekleri var. Focus bracketing'i yıllardır uyguluyorlar. Gövde üzerindeki titreşim engelleme özelliği de türünün en iyisi.

Olympus'ların focus bracketing özelliği gerçekten çekici bir özellik. Onları da hesaba katabilirim.