Ana sayfa Ekipman İncelemeLensler Mikroskop Objektifi Lomo 8x 0.20

Mikroskop Objektifi Lomo 8x 0.20

tarafından Güray Dere

İlk mikroskop lensim 1970 model Rus malı Lomo 8x 0.20. Tahmin ettiğimden çok daha küçük. Lens geldiğinde RMS adaptörüm olmadığı için kağıt bantla tutturup fotoğraf makinama bağladım. İlk izlenimler çok umut verici 🙂

Agrandizör lensleri ile çıktığım 8-10X büyütmelere kıyasla çok daha keskin görüntüler veren Lomo, 0.20 numerik  diyafram değeri ile çok dar bir net alan derinliği veriyor. Çok sayıda fotoğrafı focus stacking uygulayarak birleştirmek şart.

Lomo-8x-020

Lomo 8X’i belli bir süre kullandıktan sonra fikirlerimi tekrar belirtmek istedim. Eski bir lens olduğu için bedavaya yakın fiyatlarla edinmek mümkün. Çalışma mesafesi 1cm’nin biraz altında ve bu değer 8X için bence oldukça iyi. Bu büyütmede zaten çok küçük böceklere ya da belli bir bölgeye yoğunlaşacağımız için derin focus stack çalışmaları yapmıyor olacağız.

Lensin gerçekten küçük olan boyutları aydınlatma konusunda büyük avantaj sağlıyor. Objenin önden aydınlatmasına izin veren minik yapısı ile mesafe çok yakın bile olsa rahatça çalışma imkanı buluyoruz.

Keskinlik açısından gayet tatmin edici sonuçlar veriyor. Aynı büyütmede daha keskin sonuçlar için hatırı sayılır bir ödeme yapmak gerekeceğine eminim. O yüzden bu lens hepimizi mutlu etmeye yeterli. CA renk bozulmaları rahatça görülür seviyede. Bir dezavantajımız bu. Onu da fotoğraf işleme yazılımlarıyla yeterli seviyede düzeltebiliyoruz. Endişe yaratacak bir sorun değil.

Herkese tavsiye edebileceğim bir lens. Yalnız yaş olarak eski olması yüzünden satın alırken biraz dikkat etmek gerek. Kötü durumda olabiliyorlar.

Güncelleme 01.06.2015

Lomo 8X’i geçen zaman boyunca çeşitli çalışmalarda kullandım. Fiyatı ile kıyaslandığında çok iyi işler çıkaran bir lens. Bu yazının yayınlanması ile birlikte başka arkadaşlar tarafından da alındı ve  yoğun bir şekilde kullanıyor.

Körüğe bağlı Lomo 8X
Körüğe bağlı Lomo 8X

Lensin tek dezavantajı kenarlarda bozulmaya başlayan keskinliği. Full-frame kullanımına geçtikten sonra kenar bozulmaları daha fazla kendini ele vermeye başladı. APS-C için fazla sorun yaratmıyorlar. Örnek fotoğraflarda durumu görebilirsiniz. Fakat bu durum kullanım şekline de bağlı. Lensi tam büyütme değerinde veya biraz üzerinde kullanıp dikkat edilirse full-frame gövdelerde de tatminkar sonuçlar veriyor. Bunu kuzenim Özgür Kerem Bulur’un çekimlerinden biliyorum. Lomo 8X’i benden daha iyi kullanıyor.

Bir de bu seviyede büyütmeler için hassas yan donanımlar şart. Mikrometreli ray sistemi gibi ekipmanı edinmeden önce alırsanız Lomo 8X tek başına sizi mutlu edemeyecektir.

Lomo 8x lensi kullandığım fotoğraflar

Bunlar da ilginizi çekebilir

2 yorumlar

mustafa kürtüllü 04 Ocak 2014 - 11:51

merhabalar,
Güray bey,
Kırıkkale üniversitesinde biyolojide doktora yapıyorum.Uzmanlığım omurgasız hayvanlar üzerine.
Çalıştığım canlılar 0,1 m ile 7 mm arasındaki canlılar.
Bunların daha net görüntülerini nasıl alabilirim?
Sinek portresinden detaylar vermişsiniz. ben nikon smz800 mikroskopta çalışıyom 1x ve 2x büyütme elde ediyom ancak çok detaylı olmuyor. ışık mikroskounda bu görüntüler net olurmu fotoğraflamak için.

ilginize teşekkür eder
iyi çalışmalar

Reply
guraydere 04 Ocak 2014 - 13:50

Merhaba

Mikroskop gövdesi kullanarak yüksek büyütmelerde fotoğraflama yapılabiliyor. Benim de mutlaka denemek istediğim düzeneklerden biri. Bunun için mikroskop gövdesinin üzerine fotoğraf makinası bağlanıyor ve focus stacking tekniği uygulanıyor. Yani bir örnek için 100’ün üzerinde fotoğraf çekip birleştirmelisiniz. Örneğin hareketsiz olması gerektiğini tahmin edersiniz.

SMZ800 için fotoğraf makinası bağlantısına imkan veren bir araç var: Beam-splitter component (P-IBSS2) olarak geçiyor. Görünümü de şu şekilde:
P-IBSS2

Fotoğraf için Nikon Lobophot / Alphaphot gibi mikroskopların adını daha çok duyuyorum. Trinocular sistemde olanlara daha kolay bağlantı sağlanabiliyor. Tabi lensler de çok önemli. Birçok objektif, oküler olmadan renk düzeltmesi içermiyor. Fotoğraf çekiminde objektifi oküler olmadan kullanıyoruz. Bu yüzden lens seçimi netlik ve renk üzerinde çok etkili. APO lensler en iyi sonuçları veriyor. Bunlardan benim elimde de henüz yok. Ama mükemmeli aramıyorsak çok uygun fiyatlı lens çözümleri mevcut.

Çekimlerinizden örnekler görebilirsem belki biraz daha yorum yapabilirim.

Reply

Yorum bırakın