Ana sayfa Ekipman İncelemeKitaplar Kitap: Beetles of Eastern North America

Kitap: Beetles of Eastern North America

tarafından Güray Dere

Böcekler içinde en kalabalık takımı oluşturan kınkanatlılar (Coleoptera) bilinen 350 bin türü barındırıyor. Hal böyle olunca onlara ayrılmış bir kitap edinmek, türleri daha geniş incelemek iyi bir fikir olabilir.

beetles_of_america_6

İngilizce “beetle” olarak adlandırılan kınkanatlılar üzerine yazılmış çok kitap var. Seçim yapmak kolay değil. İçlerinde bir tanesi, “Beetles of Estern North America” isimli kitap yüksek değerlendirme puanları ile dikkatimi çekti. Kitap esasen ülkemiz böcekleri üzerine yazılmış değil. Hatta bu sefer kıtalararası fark var. Ama dünya genelinde benzer iklimlerde türler birbirine çok benziyor. Bu durum sorun yaratmayacaktır.

Arthur V. Evans tarafından yazılan, Princeton University tarafından basılan kitap 560 sayfa. Büyük ve ağır olması hemen dikkat çekiyor. Ciltsiz karton kapak baskı olmasına rağmen 1.9kg ağırlıkla elde okunacak bir kitap değil. 1406 böcek türü, 115 aile olacak şekilde 1500 üzerinde fotoğraf barındıyor. Türlerin tanıtımı dışında sınıflandırma, anatomi, davranış, gözlem ve fotoğraflama, böcek koleksiyonu oluşturma gibi konulara değiniyor.

Kitapla ilgili olmasını isteyeceğim tek şey fotoğraf yerine illüstrasyon kullanılması olurdu. Fotoğraflar ne kadar özenli çekilmiş de olsa elde çizimin detay ve hassassiyetini yansıtmıyor. Bu söylediğim kitaba yönelik bir eleştiri değil, benim genel fikrim. Kitaptan memnunum, aradığım birkaç türü bulmamda şimdiden yardımı oldu.

Kitabı satın almak isteyenler için Amazon linkini az yukarıda veriyorum. Ben aldığımda £28.56 olmuştu. Fiyatlar değişiklik gösterebilir. Bu arada gördüğünüz gibi kitap İngilizce. Türkçe baskı malesef yok.

Kınkanatlılar üzerine başka bir kitap tanıtımı daha var: The Book of Beetles. Satın almayı düşünüyorsanız her iki tanıtımı da okuduktan sonra karar vermeniz daha kolay olacaktır.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum bırakın