Ana sayfa Ekipman İncelemeKitaplar Kitap: The Book of Beetles

Kitap: The Book of Beetles

tarafından Güray Dere
book_of_beetles_1

Entomoloji (böcek bilim) üzerine kitapların tanıtımına bu sefer “The Book of Beetles A Life-Sized Guide to Six Hundred of Nature’s Gems” isimli kitap ile devam ediyoruz. Bir önceki yazıda tanıtılan Beetles of Eastern North America” isimli kitap ile aynı konuyu, kınkanatlı böcekleri işleyen bu kitap diğeriyle rekabet ediyor gibi görünse de kapsam biraz farklı olmuş.

The Book of Beetles
The Book of Beetles

Bu kitap da diğer çoğu gibi malesef sadece İngilizce olarak yayında. Patrice Bouchard, Arthur V. Evans, Maria Lourdes Chamorro, ve Yves Bousquet şeklinde kalabalık bir yazar katkısıyla oluşturulan kitap 193mm x 278mm ölçüleriyle büyük boyutlara sahip. Kalın ciltli baskıya 656 sayfayı ekleyince 2150 gr bir ağırlık ortaya çıkıyor.

Neyse ki bu boyutların hakkını kesinlikle veriyor. Kitap tam bir görsel şölen. Girişte böcekler ve kınkanatlılar üzerine kısa bilgilendirmelerden sonra tüm dünyadan seçilmiş 600 tane böceğin tanıtımına yer veriliyor. Her birine bir sayfa ayrılmış. Dünya haritası üzerinde yaşadıkları bölge işaretlenmiş. Bir tane büyük detay fotoğraf ve bir de gerçek boyutuna ölçeklenmiş fotoğraf koyulmuş.

Haritanın yanında etiket olarak verilen cins, tür, yaşam alanı, beslenme gibi özet bilgiler ilk bakışta temel özellikleri yansıtıyor.

book_of_beetles_2

Kitap kendini belli bir bölge ile sınırlamadığı için 600 böcek ile Coleoptera (kınkanatlılar) takımının dünya genelinde çeşitliliğini yansıtmaya çalışmış. Makro severler için büyüleyici diyeceğim türlere yer vermiş. Çoğunun ülkemizde bulunmuyor oluşu beni üzse de en azından buradan seyretme imkanı bulmuş oluyoruz. Özellikle metalik yeşil, kırmızı renkleriyle mücevher parlaklığına sahip olanlar çok etkileyici.

Gerçek boyutunun verilmiş olması da çok bilgilendirici olmuş. Bazen çok ayrıntılı ve heybetli görünen bir türün birkaç milimetre olduğunu, bazen de gerçek boyutu ile büyük fotoğrafın aynı ölçüde olup sayfadan taştığını görmek şaşırtıcı oluyor.

Diğer kitap ile kıyaslarsam, fotoğrafladığımız türü bulma bakımından pek faydası olmuyor. Çünkü bunların çoğunu fotoğraflayacak kadar şanslı değiliz. Ama çeşitliliği tanımak ve görsel keyif almak açısından harika bir kitap. Ortaokul çağlarındayken arayıp da bulamadığım hazinelerden biri diyebilirim.

Kitap eBay üzerinden kolayca bulunup alınabilir. Ben posta ile birlikte £23.90 maliyet ile aldım. Bunu hak ettiğini rahatlıkla söyleyebilirim. Amazon üzerinden satın alma linkini az yukarıda veriyorum. Kitabın bir baskısı daha var. Kapağı dışında bir fark olduğunu sanmıyorum. Her ikisi de 2014 sonunda baskılmış.

The Book of Beetles, entomoloji kitaplarım arasında şimdilik en iri yapılı olan
The Book of Beetles, Makro Dünyası’nda tanıtılan entomoloji kitapları arasında şimdilik en iri yapılı olan

Bunlar da ilginizi çekebilir

Yorum bırakın