Ana sayfa Ekipman İncelemeKitaplar Kitap: Bugs Up Close

Kitap: Bugs Up Close

tarafından Güray Dere

Bugs_Up_Close_kapakJohn Hallmén’i bilmeyen makro sever olmaz. Bilmiyorsanız hemen öğrenelim.

Aslında bir liste vermek lazım. Hepsini takip etmenizi öneririm. Dünya çapında makro fotoğrafçılar dersek akla çok sayıda isim gelecektir: John Hallmén, Thomas Shahan, Cristian Arghius, André De Kesel, Nikola Rahmé, Jesper Lassen, Siegfried Tremel, Maxwel Rocha vs. şeklinde uzar gider. Bunlar genellikle birbirini arkadaş listesine ekleyip takip eden isimler olduğu için bir ucundan başlayınca diğerlerine de ulaşmak zor olmuyor. Flickr üzerinden bu isimleri aratırsanız ufkunuzu açacak muhteşem fotoğraflara ulaşabilirsiniz.

Ama içlerinde John Hallmén’in bende yeri ayrıdır. Kendi blog sitesinden olsun, Flickr profilinden olsun son derece paylaşımcı ve öğretici tarzı ile geniş bir kitleye çok şey katmıştır. Hatta bu konuda en çok şey öğrendiğim kişidir kendisi. Aynı şekilde Hallmen blog açıp makroyu anlatıyorsa ben de anlatmalıyım dedirten kişidir. Blog sitesi http://makrofokus.se/blogg/ İsveççe olmasına rağmen Google Translate mükemmel bir şekilde İngilizce’ye çeviriyor. İngilizce sorunu olmayanlar bu şekilde takip edebilir.

Flickr profili ise https://www.flickr.com/photos/johnhallmen/ Burada da her fotoğrafın altında eğitici nitelikli açıklamalar yer alıyor. Bilginize sunulur.

Bugs_Up_Close_1

Bugs_Up_Close_2

Geçen yıl İsveççe olarak kendi ülkesinde yayınladığı kitabı Kryp’i gördüğümde keşke İngilizce olsaydı diye içimden geçirmiştim. Ve nihayet kitabın İngilizce olarak Bugs Up Close adıyla yayınlandığını duyar duymaz siparişini verdim. Böylece nefis fotoğrafları bir arada basılı olarak inceleme şansı bulacaktım. Bu arada önceden belirteyim. Kitaptaki fotoğrafların belki tamamı Flickr üzerinde yayınlanıyor. Yani onları zaten bilgisayardan görme şansınız var. Ama kitapta biyolog Lars-Åke Janzon tarafından kaleme alınan, fotoğraflanan türe ait bilgiler, böceğin ölçeklenmiş gerçek boyutu gibi güzellikler de yer alıyor.

Bugs_Up_Close_3

24.8 x 28.6 cm ölçüleri ve sert ciltli baskısıyla 1.5kg ağırlığında büyük bir kitap. Fotoğraflar alabildiğine büyük basılmış ve baskı kalitesi de oldukça iyi. Detayları görmekte hiç zorlanmıyoruz. Hallmen adı geçince de detaydan bol birşey yok. İnsan gerçekten özeniyor.

Bugs_Up_Close_4

Maliyete gelince, diğerleri ile kıyaslarsam kitabı €35 gibi biraz fazlaca bir fiyata edinebildim. Bunun €12’si postaya gitti. Normalde posta bu kadar yüksek olmuyor.

Bugs_Up_Close_6

Kitabı gösteren fotoğraflar çok iyi olmadı. Üstümdeki gribal haller ve elde çekim ile bu sefer bu kadarı oldu. Ve kitaba çocuklar da bayılıyor. Benim gibi Hallmen hayranı olan kızım  gelen paketi benden önce açıp kitabı kaptı. Hemen üzerinde çalışmaya, çizimler yapmaya başladı. Siz de alırsanız pişman olmazsınız, tavsiye edilir.

Defne-John-Hallmen-Bugs-Up-Close

Defne de kitabı en az benim kadar sevdi 🙂

Bunlar da ilginizi çekebilir

4 yorumlar

ibrahim aydoğdu 20 Ocak 2015 - 23:55

Teşekkürler. Her yönüyle mükemmel paylaşım.

Reply
guraydere 21 Ocak 2015 - 01:11

Beğendiğinize sevindim. Kış mevsiminde çekim yapamayınca bunlarla uğraşmak keyifli oluyor.

Reply
Bayram 22 Ocak 2015 - 22:22

Darısı başına abi 🙂 Edineceğim en kısa sürede…

Reply
özgür 20 Şubat 2015 - 03:43

Defne hanımın minik parmaklarını ısırabilirmiyim? 🙂

Reply

Yorum bırakın