Ana sayfa Ev Yapımı Makro ray tasarımı (Versiyon 2) – Hakan Uğurlu

Makro ray tasarımı (Versiyon 2) – Hakan Uğurlu

tarafından Güray Dere

Hakan Uğurlu arkadaşımız daha önce bir ray tasarımı ile Makro Dünyası’da konuk olmuştu. Önceki tasarıma şuradan ulaşabilirsiniz: http://makrodunyasi.com/ev-yapimi-hassas-makro-ray-3-alternatif/ . Hakan tasarımını biraz daha geliştirmiş, bizimle paylaşıyor. Sözü Hakan’a bırakıyorum


Merhaba

Bundan aylar öncesinde pleksiden bir makro ray çalışması yapmıştım. Bu çalışmayı da Güray hocam yayınlamıştı. Benim pleksi makro ray hafif ucuz bir tasarım olmakla beraber mikroskop lensleriyle yapılan çalışmalarda bazı sorunlar çıkarmıştı. Bunun üzerine ben de yeni bir çalışma için arayış içerisindeyken Okan arkadaşımızın çalışmasını gördüm.

(Geçen haftalarda Okan Baş arkadaşımızın yapmış olduğu makro ray çalışmasını sanırım hepiniz biliyorsunuz. Standart makro ray çalışmalarını bir adım ileriye götürerek olaya elektronik bileşenleri de ekleyerek hassas bir makro ray yapmıştı. Hala geliştirmeye devam ediyor)

Bu tasarımda kullanılan rulman sistemleri açıkcası uzun zamanda beri ebay vs gördüğüm ama ne olduğunu bir türlü kestiremediğim parçalardı. Bu vesile ile işlevlerini de öğrenmiş oldum.

Ben Okan arkadaşımız gibi işin içine elektronik katmadan daha sade bir tasarım için kolları sıvadım. Bu iş için gerekli olan bileşenleri hem ebay de hem de TR de araştırdım. En nihayetinde Bayrampaşa/Maltepe de bulduğum bir rulmancı ebay den bile uygun fiyatlar verdi. Bu şekilde temel bileşenleri toplamaya başladım.

  • 1 ad. Mikro metre (25TL aliexpress)
  • 1 ad. Pleksi/ahşap yüzey (atıl parça)
  • 2 ad. SFC8 Krom kaplı indiksyon mili (17TL 1m. Ben 15-20cm lik parçalara böldürdüm.
  • 2 ad. SCE8 UU Lineer rulman (adet fiyatı 6 TL)
  • 2 ad. SK8 Lineer Rulman mil tutucu (adet fiyatı 3TL)
  • 2 ad. İtme yayı 8mm üzeri (özel yaptırdım 5TL)
  • 1 ad. tasarımı oturtacağımız ahşap/pleksi vb yüzey
  • Her zaman ki gibi siyah karbon folyo (dış yüzeyi kaplamak için)
  • Uygun miktarda vida ve civata
  • Pleksileri yapıştırmak için az miktarda klorofrom

İlgili linkler

http://www.sahibinden.com/ilan/is-makineleri-sanayi-sanayi-endustri-makineleri-sce-8-uu-lineer-rulman-189070076/detay/http://www.sahibinden.com/ilan/is-makineleri-sanayi-sanayi-endustri-makineleri-sfc-8-krom-kapli-indiksiyonlu-mil-189034964/detay/http://www.sahibinden.com/ilan/is-makineleri-sanayi-sanayi-endustri-makineleri-sk-8-lineer-rulman-mil-tutucu-189108100/detay/http://www.gun-yay.com/http://www.aliexpress.com/item/sales-0-6-5mm-Micrometer-hread-ZS65D-1P/783588678.html  

Geri kalanı resimlere bırakıyorum. Herkese iyi çalışmalar. –>

Güncelleme 15.09.2015

Bazı arkadaşların “makro ray yukarı-aşağı hareket edemiyor mu?” sorusuna karşılık Hakan bir çalışma daha yaparak ray için hareketli bir platform oluşturmuş. Bu güncellemeyi gösteren ve açıklayıcı olan fotoğrafları bir albüm şeklinde yazıya ekliyorum

Hakan’ı çalışmalarından dolayı tebrik ediyorum. Daha da geliştirmek ve yeni ürünler ortaya koymak için vakit bulabilmesini diliyorum.

Yukarıda tanıtımı yapılan makro raydan satın almak isterseniz, Hakan ile [email protected] mail adresi ile veya “Sipariş Üzerine El Yapımı Makro Ray” başlıklı forum sayfasından iletişime geçebilirsiniz. Ürettiği rayların tamamlanmış görüntüsünü paylaşıyorum:

ray
ray1

Bunlar da ilginizi çekebilir

2 yorumlar

Adnan Demir 09 Temmuz 2015 - 17:08

Hem basit hem de oldukca etkili bir sisteme benziyor.
Ben oldukca begendim… 🙂

Ellerinize saglik Hakan Bey…

Reply
Hakan Uğurlu 10 Temmuz 2015 - 14:23

Teşekkür ederim. Yani masrafı oldukca az ve yapımı kolay bir sistem oldu. Şimdilik 4x mikroskop lensi ile de tatminkar çekim yapmaya müsait. Bakalım 10x de neler olacak..

Reply

Yorum bırakın