Ana sayfa Makro Çekim Teknikleri Makro lensim yok diyorsanız günlük lenslerin yakın çekimde kullanımı

Makro lensim yok diyorsanız günlük lenslerin yakın çekimde kullanımı

tarafından Güray Dere

Fotoğraf makinamız var, makro fotoğraf çekmek istiyoruz.

Nereden başlayacağız? Harcama yapmadan elimizdeki ekipman ile birşeyler yapamaz mıyız? Yoksa 1:1 makro lens satın almamız şart mı?

Aslında hiçbir harcama yapmadan yepyeni bir alana geçmek pek mümkün değil. Ama en düşük maliyet ile makro dünyasının kapısını aralamak pekala mümkün. Pek çoğumuzun elinde çeşitli odak seviyelerinde lensler mevcut. Ama bunların çoğunun en yakın netleme mesafeleri makro çekim seviyesinden oldukça uzak. Yarım metre kadar uzaktan çekim yaparak istediğimiz detayı alamıyoruz. Hatta o mesafeden görüntülemek istediğimiz minik nesnenin ne olduğunu bile anlayamayabiliriz.

Bu yazıda kompakt dijital ya da SLR makinamız ile üzerlerinde bulunan lensleri yakın çekimde nasıl kullanabiliriz ona bakalım.

Yeşil weevil makro fotoğraf örneği

Yapacağımız şey elimizdeki lensleri daha yakına odaklamaya zorlamak. Birkaç çeşit donanım kullanarak bunu yapabiliriz. Lensimizi tasarlandığı çalışma mesafelesinin ötesine zorladığımız için sonsuza netleme imkanını kaybedeceğiz. Önemli değil, amacımız yakına netlemek.  Yöntemlerimizi şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Close-up filtreler
  • Tüp – körük – helicoid kullanımı
  • Ters bağlantı
  • Lens üzerine ters bağlantı

SLR makinalarda bu dördünü ayrı ayrı ya da birlikte kullanabiliriz. Elimizdeki lens çeşitliliğini de düşünürsek deneyebileceğimiz hayli yüksek sayıda olasılık var.  İçlerinde tatmin edici sonuçlar verecek yöntemler çıkacaktır. Bazıları da çok zorlama olabilir. Ben daha çok kendi denediğim şekliyle anlatıyor olacağım.

Close-up filtre

Raynox DCR 250 close up filtre
Raynox DCR-250 adaptörü ile birlikte

Close-up filtreleri öne almamın sebebi bunların geniş bir kullanım alanı olması. Elimizde ister SLR, ister kompakt makina olsun. Yine lensimiz ne olursa olsun uygun bir adaptör ile bunları kullanıp makro çekimler yapma şansımız var.

Close-up filtreyi bir büyüteç olarak düşünebilirsiniz. Lensimizin önüne bu büyüteci takıp daha yakından çekim yapma imkanına kavuşuyoruz. Close-up filtre takılıyken lensimiz üzerinden odak ayarını değiştirerek büyütme oranıyla oynama şansımız da var.

Farklı markalar altında farklı büyütme seçeneklerine sahip çok sayıda close-up filtre modeli bulabilirsiniz. Aynı markanın ürünleri, birlikte üst üste kullanım imkanı da sunar. Ben Raynox DCR-250 modeli sahibi olarak bundan örnek vereceğim.

Raynox DCR-250 close up filtre ve universal  adaptör
Raynox DCR-250 ve universal adaptörü ayrı olarak

Raynox’lar bir adaptör ile birlikte geliyor. Lens filtre çapına göre farklı adaptörler bulunuyor. Bendeki 52-67mm aralıklarındaki lenslere takılabilen bir universal adaptör.  Bu yeterli olmazsa uygun filtre çaplı adaptörleri kendimiz temin ederek Raynox’ları dijital kompakt makinamız ile de kullanabiliyoruz. Kompakt makinalar zaten oldukça yakına netleme yapabilen, makro çekimleri fena olmayan aletler. Raynox ile bunu daha da geliştirme imkanımız var.

Pentax K serisi 135mm f2.5 ile küçük bir test yaptım. Raynox olmadan bu lens en yakın 1.5m mesafeye netleme yapabiliyor. Raynox takılmadan önceki ve sonraki görüntüleri aşağıdaki şekilde.

Önce lensi en yakın netleme mesafesi olan 1.5m’ye ayarlayarak bir poz çektim. Sonra Raynox’u takarak lensi yine en yakın ve sonra sonsuz netleme ayarına getirerek 2 poz çekim yaptım. Elde ettiğim büyütmeler bu şekilde. Lensimiz artık 1:1 üzeri büyütme yapabilen bir makro lens haline geldi.

Şaşırtıcı gelebilir, bunu sağlayan şey artık lensimizin daha yakına netleme yapması. Yani artık 1.5 metre değil sadece 10-15cm mesafelerden çekim yapabiliyor oluşumuz. Farklı mm değerlerindeki lenslerde farklı sonuçlar alınacaktır. Bunların örneklerini ve ölçümlerini dediğim gibi başka yazılarda vereceğim.

Raynox’un iki farklı modeli, DCR-250 ve MSN-202 için detaylı inceleme yazısına şu adresten ulaşabilirsiniz: 

Makroda Uzatma Tüpü, Körük ve Helicoid

makro uzatma tüpü extension
Kenlock makro tüp. 3 parça birarada

Tüp, körük ve helicoid temelde aynı şey. İçinde optik eleman olmayan boş bir tüp şeklinde olan bu araçlar lensimizi daha yakına netlemeye zorluyor. Tüpler sağlam ama sabit boyda olduğu için kadrajı ve büyütmeyi hassas şekilde değiştiremiyoruz. Neyse o oluyor. Körükler tüpten farklı olarak açılıp kapanabilen esnek yapıdalar. Büyütme ve kadraj ile istediğimiz gibi oynama imkanımız var. Ayrıca körükler uzun açılabildikleri için yüksek büyütmelere çıkabiliyor. Helicoid ise tüpün sağlamlığı ve körüğün esnekliğini birleştiren bir yardımcı. Zoom lenslerimizdeki mekanizmanın aynısı. Döndürdülerek ya da çekilerek boyu değiştirilebilen tüpler.

Close-up filtre gibi bir cam eleman taşımadıkları için resim kalitesine zarar vermiyorlar ancak bir close-up gibi minik bir eklenti değiller.  Açık havada elde çekimde bir Raynox çok daha kompakt ve hafif bir çözüm sağlıyor. Kullanacağımız tüpün ya da körüğün boyunu ayarlarken lensimizin odak değeri ve ne kadar büyütme elde etmek istediğimiz rol oynuyor. Geniş açılarda kısa, teleye doğru yükseldikçe uzun tüpler kullanmak zorunda kalıyoruz.  Tüpler bu yüzden parçalı yapıda yapılıyor, istediğimiz uzunluğu bunları birbirine ekleyerek elde ediyoruz. Taşınabilir, kullanışlı bir boyutta kalabilmek için tüpler ile birlikte genellikle geniş açı lensler kullanılır. Yoksa elde çekim yapamayacak kadar uzun, dengesiz bir tüp kullanmamız gerekebilir. Eğlencesine bunu deneyenler var:

frankenlens_by_canonian
Fotoğraf Canonian! adlı Flickr kullanıcısının galerisinden alınmıştır.

Tüp alımında dikkat edilmesi gereken nokta markalı, kaliteli bir ürün seçmek olmalı. Piyasada çok ucuza Çin malı tüpler bulunuyor. Ben de denemek için almıştım. Ama makinanın gövdesine tam oturmadı. Bayonete sıkışıp zarar vermek ya da üzerindeki lensi düşürmek gibi sorunlar yarattığı için fazla kullanmadım. Biraz tasarruf için girilmeyecek bir risk. Ayrıca bu tüplerin içinde ışık yansıtmayı engelleyecek tasarımlar yok. Netliğe olumsuz etki edecek bir unsur. Bunun ne kadar önemli olduğunu anlatan bir yazımız var:

Kaliteli tüpler genellikle otomatik diyafram ayarı desteği de sunuyor. Böylece otomatik lenslerde düz bağlantı yapmışsak diyaframı gövdeden kontrol etme şansına sahip oluyoruz. Otomatik diyaframlı tüpler ile birlikte kullanılan otomatik lensler vizörde kararma olmadan çekim yapabilmemize imkan tanıyor. Diyafram çekim anına kadar tam açık kalırken, deklanşörle birlikte kapanıyor.

Autofocus destekli tüp modelleri de var ama oldukça pahalı ve makroda gereksiz.

Tüplerin ilginç bir kullanım alanı da tele lensler. Eğer kuş fotoğrafı çekiyorsanız uzun tele lenslerle 4-5m’den yakına netleme yapamayacağımızı bilirsiniz. Her zaman sizden kaçan kuşunuz o gün yanınıza konarsa binlerce dolarlık lensiniz elinizde, bakar kalırsınız 🙂 Bu durumda ince bir tüp takarak lensinizin sonsuza netleme özelliğini feda edip 4m-sonsuz aralığı yerine 2m-50m aralığında çalışmayı tercih edebilirsiniz. Bu aralık bence gayet mantıklı. 50m’den uzaktaki bir kuş en güçlü lenslerle bile yeterince yakın olamayacaktır. Bu tarz bir çekim için tüpte autofocus desteği önemli olacaktır. Yoksa makro çekim için AF desteği önemli değil.

Olympus-65-116
Olympus 65-116 değişken uzantılı tüp uzun ve kısa konumlarda

Helicoid olarak alabileceğimiz en kaliteli ürünlerin başında Olympus 65-116 geliyor. Gövdeyi ve lensi bağlamak için ek adaptörlere ihtiyaç duyacağınız bu ürün “tripod collar” bulundurduğu için yatay-dikey ve ara konumlarda kolayca çekim yapmayı sağlıyor.

Tüp kullanımı üzerine detaylı inceleme yazısına şuradan ulaşabilirsiniz:

Ters Lens Bağlama

Ters bağlı lens ile makro
4X büyütme düzeneği. 2 Set tüp üzerine ters bağlı Nikon El-Nikkor 50mm agrandizör lensi.

Lenslerimiz hiç tasarlanmadıkları şekilde, ters bağlandıkları zaman oldukça yakına netleme yapmaya başlarlar. İlk yazımda söz etmiştim. Ortaokul çağlarında dürbünümün tersinden bakıp her şeyi çok uzak görürken, çok yakına baktığımda mikroskop gibi büyüttüğünü keşfetmiştim. Parmağımdaki bir yaraya bu şekilde yakından bakınca korktuğumu hatırlarım.

Ters bağlantı için lensimizin filtre yivini kullanıyoruz. Normalde buraya vida gibi döndürerek filtre takıyoruz. Bu yuvayı kullanan, bir tarafı filtre ağzı, diğer tarafı da makinamızın bayonetine uyacak adaptörler var. Bunlara ters bağlantı adaptörleri diyoruz. Minik ve ucuz şeyler. Birkaç dolar’a alınabiliyor. Ama siz +$1 verip üzerinde ne olduğu da yazanlardan alın. Yoksa bir süre sonra dolan çekmecelerin içinde “acaba hangi bilezik neyi bağlamak için” diye arar durursunuz.

Ters bağladığımız lensi doğrudan makinaya değil, uzunluğuna önceden karar verdiğimiz bir tüpün önüne bağlıyoruz. Körük veya helicoid de olur tabi ki. Bu şekilde “extreme macro” denen yüksek büyütmeli çekimler yapabiliriz. Ters bağlantıda en çok tercih edilen günlük lensler 28mm ve 50mm olanlardır. Bunun dışında agrandizör lensleri de makroda hemen her zaman ters bağlı kullanılır.

Not: Zoom lensleri ters bağlamayın zoom mekanizması lensi tersten taşıyacak şekilde sağlam yapılmadığı için zarar görebilir. Başımıza geldiği için biliyorum 🙂

Ters bağlantı tekniğininin detaylı incelemesi için şu adrese tıklayabilirsiniz:

Lens üzerine ters lens bağlama

Tamron 90mm 1:1 makro lens üzerine ters bağlanmış Pentax M 50mm
Tamron 90mm 1:1 makro lens üzerine ters bağlanmış Pentax M 50mm
49mm - 52mm filtreden filtreye ters bağlantı adaptörü
49mm – 52mm filtreden filtreye ters bağlantı adaptörü

Kulağa ne kadar garip gelse de, makro çekimler denemelere çok açık bir alan olduğu için böyle şeyler uygulanıyor. Aslında yaptığımız şey close-up filremiz yoksa onun yerine aynı prensipte güçlü bir büyüteç yerine geçecek başka bir lens kullanmak. Önce makinamıza normal bir tele lens takıyoruz. Sonra da yine özel bir adaptör kullanarak, filtreden filtreye bağlantı sağlayan bir bilezik ile 2. lensi bunun üzerine ters bağlıyoruz. Örneğin 52mm filtre çapında 200mm bir tele lensimiz, ve 49mm filtre çapında 50mm bir lensimiz varsa “49mm-52mm filter to filter adapter” adlı ürün ile 50mm lensimizi 200’ün üzerine ters bağlıyoruz. Bu adaptörlerin diğer adı da “macro coupling adapter”.

Ana lens olarak zoom lens kullanırsanız bunun odak değeri ile oynayıp büyütmeyi değiştirerek çok esnek bir kullanım bulabilirsiniz.

Büyütme miktarını bulmak için orijinal lensin büyütmesine ek olarak 2 lensin odak değerlerinin birbirine bölünmesini eklememiz gerektiği söyleniyor. Örneğin 90 mm makro lens ile 1:1 büyütme sağlarken önüne ters olarak 50mm bağladığımızda 90/50=1.8X ile birlikte toplam 2.8X büyütme sağlar gibi. Ancak pratikte, kullanılan lenslerin netleme mesafeleri önemli. Çok emin değilim, ben büyütmeyi ölçerek buluyorum. En alttaki örnekte 90mm ve 50mm kullanıldığında büyütmenin oldukça yüksek olduğu görülüyor.

Bu konuyu da yine ayrı bir yazıda detaylı olarak bulabilirsiniz:

Son söyleyeceğim şey ise şu:

Anlattığım yöntemleri makro olmayan lensler ile makro çalışmak amaçlı diye algılarsak eksik kalır. Tüm bu yöntemler, makroya özel tasarlanmış lenslerde, yani gerçek makro lensler, özel amaçlı makro lensler ve agrandizör lenslerinde kullanılırsa mükemmel sonuç verir. Eğer makro lensiniz varsa, onu bir de bu yöntemlerle deneyin. Pişman olmayacaksınız 🙂

Bunlar da ilginizi çekebilir

34 yorumlar

AYDIN AKSOY 21 Ağustos 2013 - 15:33

Teşekkürler, Raynox’un bir de 500 lüğü var diye biliyorum.Bu arada Canon MP-E65 e epey bir yeşillendikten sonra Nikon’da kullanamıyacağımı üzülerek öğrendim.Zira ayna’nın yeri itibariyla Nikon objektifler bir adaptör ile Canon gövdelerde kullanılabiliyor ama tersi mümkün değilmiş…:(

Reply
admin 21 Ağustos 2013 - 23:05

Raynox’un DCR-150, DCR-250, MSN-202, MSN-505 modelleri var. Sırayla büyütme oranları da yükseliyor. 202 modelini edinmeyi düşünüyorum. Raynox’ların haklı bir şöhretleri var. DCR-250 benim için vazgeçilmez. Başına birşey gelirse aynı gün tekrar sipariş ederim 🙂

mp-e 65’i malesef sadece Canon gövdeler kullanabiliyor. Aslında Sony NEX’ler de kullanabiliyor. Adaptörü biraz pahalı.

Reply
Emre 22 Ağustos 2013 - 20:00

Öncelikle yazınız çok hoşuma gitti sonuna kadar okudum bayağıdır ilk defa sıkılmadan bu kadar uzun bi fotoğrafçılıkla ilgili yazı okuyorum emeğiniz için teşekkürler elinize sağlık benim de bi sorum olacaktı bende canon 600D 18-55 75-300 ve 50mm f1.8 mevcut ve MP-E65 e de o kadar bütçem yok açıkcası acaba diyorum ters bağlama olsun uzatma tüpü olsun bunlarla hiç uğraşmadan Raynox Dcr-250 alsam lenslerime uyarmı ve tatmin edici sonuçlar verir mi ? yoksa uzatma tüpü mü alayım ?

Reply
admin 23 Ağustos 2013 - 00:07

Teşekkür ederim.

Makro’yu ciddi şekilde düşünüp iyi sonuçlar almak istiyorsanız elinizdeki lenslerle bir yere kadar gidebilirsiniz. Raynox özellikle 75-300’de geniş bir büyütme aralığına ve yüksek büyütmelere imkan verecektir. Birlikte geldiği adaptör 52mm-67mm filtre aralığındaki lenslere uyuyor. Sizinkiler de o aralıktadır diye tahmin ediyorum. Taşınması da son derece rahat oluyor.

Ben her makro severin uzatma tüpü edinmesi gerektiğini de düşünüyorum. Raynox mu tüp mü derseniz cevap çok zor. İkisi de derim.

Daha iyi sonuçlar için biraz zorluğa katlanıp tüp ve ters agrandizör lensleri (enlarger) kullanmanızı tavsiye edebilirim… Ve flaş elbette.

Reply
Bora Çatak 26 Ağustos 2013 - 22:47

Merhaba ben de nikon 18-55 ve 55-200 lens var ikisini bağlamak için parçayı neden bulabilirim 55-200 U makineye 18-55 ters olarak 55-200 e bağlıcam fakat o ortadaki ürünü bulamıyorum
İlginiz için teşekkürler

Reply
admin 29 Ağustos 2013 - 22:21

Öncelikle her iki ürünün filtre çaplarını bilmek gerek. Lensin üzerinde yazar, bana bildirirseniz yardımcı olabilirim.

Reply
osman kaan 16 Ocak 2014 - 17:46

hocam bu macro lens önüne başka bir lensi ters olarak eklemede, bende de tamron 90 mm var, önüne ekleyeceğimiz lensin sabit odaklı olması şart mı? değişken odaklı objektifi de ekleyebilir miyiz? bir diyafram açıklıklarının aynı mı olması gerekir çekim yaparken?

Reply
guraydere 16 Ocak 2014 - 20:34

Önüne eklediğiniz lens zoom lens de olabilir. Ama zoom lensler hem görüntü kalitesi açısından tercih edilmez hem de ters bağlantı için fiziksel olarak çok sağlam değillerdir. Zoom mekanizmasına yük biner. Dikkat ederek kullanabilirsiniz tabi ki. Öne bağladığınız lensin diyaframını tam açık tutun. Çekime etki edecek diyafram ayarını arkadaki lensten verin. Öndeki diyaframı kısarsanız fotoğrafta köşe kararması oluşabilir.

Reply
osman kaan 16 Ocak 2014 - 17:55

Hocam bir de bu raynoxu Tamron 90mm macroya taksak ekstra bir büyütme sağlar mı?

Reply
guraydere 16 Ocak 2014 - 20:36

Raynox tüm lenslerde ek büyütme sağlar. Ama ne kadar büyütme sağlayacağı lense göre değişir. Tamron 90mm tek başına 1X büyütme verirken Raynox ile birlikte yaklaşık 1.8X büyütme veriyor. Tabi bu en yüksek büyütme. Tamron’un odak uzaklığı ile oynayarak isteğe bağlı büyütmeyi azaltabilirsiniz.

Reply
osman kaan 16 Ocak 2014 - 23:07

hocam cevaplar için teşekkür ediyorum.tamron 90mm+raynox ile 1.8x büyütme alıyosak ozaman 50 tl alacagım 50mm manuel bır lensi tamronun önüne ekleyerek daha ucuza daha fazla büyütme alırım diye düşünüyorum.haksız mıyım?

Reply
guraydere 17 Ocak 2014 - 02:38

Doğru, olaya sadece büyütme olarak bakarsak haklısınız. Ancak araya ne kadar fazla cam sokarsak netlikten o kadar kaybederiz. Ucuz bir 50mm’nin keskinlik ve geçirgenlik değerleri Raynox kadar iyi olmayacaktır. Amacınız sadece yüksek büyütme ise 28mm ya da 35mm agrandizör lenslerini tüp üzerinde ters olarak kullanabilirsiniz. Bu lensler de Raynox’dan daha ucuzdur. 4X-5X değerlerini rahatlıkla verir. Tabi yüksek büyütmenin başka bir sürü sıkıntısı olduğunu da söylemeliyim.

Reply
EMRE 02 Mayıs 2014 - 19:00

iyi günler hocam bende canon 1100D var 18-55 ve 75-300 lens var raynox 250 dcr bu lenslere uyar mı bilgi verirmisiniz teşekkürler ?

Reply
guraydere 03 Mayıs 2014 - 20:13

Raynox DCR-250 ile birlikte gelen adaptör 52mm ile 67mm aralıkta filtre çapına sahip tüm lenslere takılabilmesini sağlıyor. Sizdeki lensler yanlış bilmiyorsam 58mm çapa sahip. Yani Raynox ile kullanabiliyorsunuz. Bunun dışında o adaptörü kullanmadan da uygun filtre dönüştürücülerle her lensle bağlantı sağlanabilir. Gönül rahatlığıyla satın alabilirsiniz.

Yalnız elde edeceğiniz büyütme miktarını kestiremiyorum. Bunu deneyerek buluyoruz. Özellikle 75-300 ile yüksek büyütmelere çıkacağını tahmin ediyorum.

Elinizde Raynox bulunması her zaman bir artı değer katar. İleride edineceğiniz gerçek makro lensler ile birlikte kullanabilirsiniz. Ben çok yapıyorum. Hatta uygun birleştirici adaptörler ile video kameralara, kompakt fotoğraf makinalarına da bağlayabilirsiniz.

Reply
ümit 11 Mayıs 2014 - 02:32

merhaba hocam kac gündür yazilarinizi okuyorum baya merakliyim makroya suan elimde nikon d7100 var kit lensim var bide 55-200 nikon zoom lens var 55-200 kismen makro cekilebiliyor ayrica,Sigma MAKRO 105mm F2,8 EX DG OS HSM ve Raynox DCR-250 ismarladim iki haftaya kadar elime gecer görüsünüzü almak istedim sigma ile raynox kombinasyonu nasil olur? bir acemi olarak fazlami abarttim 🙂

Reply
guraydere 12 Mayıs 2014 - 00:28

Facebook üzerinden ayrıca görüştüğümüz için kısa cevaplıyorum.

Sigma 105 ve Raynox almakla çok iyi iş yapmışsınız. 2X’e kadar büyütmede çok konforlu bir çözüm sahibi olmuşsunuz. Raynox’u diğer lensler ile de denemeyi unutmayın. Hoş sürprizler ile karşılaşabilirsiniz.

Reply
Hakan Turgut 27 Mayıs 2014 - 22:33

selam hocam bende D5100 ve kit 18-55 var raynox ile makro için azda olsa sonuç alabilir miyim ?

Reply
guraydere 28 Mayıs 2014 - 10:55

Merhaba,

Raynox geniş açılı lenslerde büyütmeye çok fazla etki etmiyor. 18-55’i bu yüzden 55mm’de kullanmaya çalışın. Bu şekilde iş görecek sonuç alabilirsiniz. Raynox’un MSN-202 modeli daha yüksek büyütme sağlar ama DCR-250 kadar net sonuç vermiyor. Linkteki videoda 18-55 lens ve DCR-250 kullanılarak yapılan bir çekim var. Bu şekilde iri böcekler veya çiçekler üzerinde tatmin edici sonuçlar alınabilir diye düşünüyorum.

http://www.youtube.com/watch?v=KIOoeOTe6gY

Reply
ismail 08 Eylül 2014 - 16:29

arkadaşlar 70 300 e dcr 250 takıla biliyormu.

Reply
guraydere 08 Eylül 2014 - 17:29

Merhaba, evet DCR-250 neredeyse tüm lenslere takılabilir.

Reply
mustafa 10 Şubat 2015 - 19:50

17.70 sigma icin dcr 250 mi yoksa baska bir close up mu eger dcr 250 ise ikinci bir lens olarak 70.300 gibi ne önerirsiniz.

Reply
Güray Dere 10 Şubat 2015 - 23:36

17-70 için Raynox MSN-202 daha iyi bir seçim olacaktır. DCR-250 biraz daha teleye yakın lensler için uygun.

Amaç sadece makro ise 70-300 gibi bir lens önermem. Bunun yerine 1:1 makro lens veya tüp/körük üzerinde ters bağlı agrandizör lensi öneririm. Ama 70-300 zaten genel amaç için alınacaksa DCR-250 ile birlikte makro yeteneği oldukça yükseltilebilir. Bu sefer 70-300 ile MSN-202 pek olmaz, fazla büyütür. Onunla DCR-250 tercih edilmeli.

Reply
ali 22 Şubat 2015 - 01:27

Güray hocam merhaba

Bir kampanyadan kendime Nikon D3100 aldım. Üzerinde 18-55 mm lens var (VR değil) .DCR-250 almayı düşünüyorum, acaba lensin VR olmaması elde (tripodsuz) yapacağım makro çekimlerde sıkıntı yaratır mı? Özellikle makro çekimlere yönelik, giriş seviyesi için almamı tavsiye edebileceğiniz ekipmanlar nelerdir.

Reply
Güray Dere 22 Şubat 2015 - 12:43

Merhaba, rahat tartışma ortamı olması için cevabı forum üzerinden verdim. Linkten ulaşabilirsiniz.

http://makrodunyasi.com/forum/index.php?topic=19.0

Reply
Ahmet 16 Temmuz 2016 - 17:40

Ters makroda önereceğiniz en iyi lens hangisi? Teşekkürler…

Reply
Güray Dere 18 Temmuz 2016 - 11:32

Merhaba, en iyi deyince çok pahalı lensler var ama soruyu en mantıklı lens şeklinde değiştirirsek Componon-S ya da Rodagon serilerinden agrandizör lensleri çok iyidir. Bunların APO Componon ve APO Rodagon olanları var ve daha da iyiler. Odak uzunluğu olarak 50mm genel amaç olarak seçilebilir. Ya da bir tane 80mm ve bir tane de 40mm şeklinde olursa düşük büyütmeler için ayrı, yüksek büyütmeler için ayrı lenslerle daha iyi bir set kurulmuş olur.

Reply
hüseyin altunizade 17 Ekim 2016 - 00:40

Hocam, elimde canon 600d 18-55 ve 50mm 1.8 var. Lens üzerine ters bağlama yöntemi yapmak istiyorum. Sizce ters bağlantı mı yoksa lens üzerine ters bağlantı mı. Google da lens üzerine ters bağlantı diye tam bulamadım nasıl aratmam lazım sizce. Bir de hocam öğrenciyim en ucuz olarak bu ikisini seçtim. Görüş ve önerilerinizi paylaşırsanız çok memnun olurum 🙂 Yazınız da harika çookk teşekkür ederimm 🙂

Reply
Güray Dere 17 Ekim 2016 - 11:33

Teşekkür ederim 🙂 Lens üzerine ters bağlama yönteminde kullanılan her iki lensin de kalitesi çok önemli. Optik sistemde cam katmanlarının sayısı arttıkça keskinlikte düşme beklenir. Çift lens yerine tek başına ters 50mm’yi kullanmanız daha verimli olur. Ters lens kullanımında tüp ya da körük ihtiyacı olacak. Özellikle tüp seçiminde iç yansımaların önemi büyük. Ucuz ve kalitesiz tüplerde dikkatli olmak lazım. Körük ise hem daha yüksek büyütmelere çıkabilme, hem de büyütme aralığını esnek olarak değiştirebilme açısından taha kullanışlıdır. Fakat elde çekim yapılacaksa tüp çok daha ergonomiktir.

Çift lensli kullanımda türkçe kaynak pek yok. İngilizce isterseniz “macro reverse coupling” şeklinde arayabilirsiniz.

Reply
Hüseyin Altunizade 18 Ekim 2016 - 19:55

Hocam ilginiz için teşekkür teşekkür ederim . 50mm 1.8 ters bağladım, önceden Diyaframı 22 aldım, ama Netleme noktasına gelince manuel olarak çeviriyorum Ama pek bir şey değişmiyor.Tripota bağladım tabi. Makinenin crop olması ve ters bağlantı sonucu alan bayağı daraldı. Düz misal cafe de sandalye Vs Netleme olmadı. Daha doğrusu ben yapamadım. İnanın cidden araştırdım ama bu konu da sizin kadar detaylı bilgili yazan yok. Birde genelde herkes 18-55 yapıyor 50mm 1 8 pek yok

Reply
hüseyin altunizade 19 Ekim 2016 - 01:14

Hocam 50mm için aldım taktım.Diyafram önceden ayarladım tripoda koydum her şey çok güzel derken. Manuel netleme yapmaya çalıştım. Croplu gövde artı 50mm ters olunca görüş açısı bayağı küçüldü.Açıkçası hocam netlemeyi beceremedim. Hocam çok özür dileri ama misal çiçeğe tutup makro çekemeyecek miyiz veya netleme nasıl olur nerde hata yaptım. Sizden öğrendim bu tekniği 🙂 ve sizden başka bilen ve yardım edecek pek kimse yok :). Google yazıyorum yazıyorum yok :)). Çoğu 18-55 yapıyor oda var tabi

Reply
Güray Dere 19 Ekim 2016 - 15:35

Ben de teşekkür ederim 🙂

Anladığım kadarıyla net alan derinliğinin çok sığ olduğundan şikayet ediyorsunuz. Eğer öyleyse malesef bunu engellemenin bir yolu yok. Çiçeğe tutup bir makro fotoğraf çekmek istediğinizde o çiçeğin yaprağının ucundaki tüy dışında her yer flu görünecek. Tüm yaprağın her bir tüyünü ayrı ayrı netleyip toplam 50-100 fotoğraf çekip bunları birleştirdikten sonra net bir çiçek fotoğrafı ortaya çıkacak. Büyütme arttıkça çekim sayısı artıyor. 18-55 lens ile 50mm lensten daha fazla büyütme elde edilir. Yapılması gereken çekim sayısı da artar.

Tüm bu işlemler için makinenin bir ray üzerine bağlanması ve her çekimde milimetrenin küçük bir kesiti kadar ileri hareket verilip çekime devam edilmesi gerekiyor. Biz de bu şekilde çalışıyoruz.

Soruyu doğru anlayamadıysam tekrar sorun lütfen.

Reply
hüseyin altunizade 19 Ekim 2016 - 22:06

Hocam bugün denedim oldu.Siteniz de yazan focus stacking yöntemini yapmaya karar verdim. Yalnız makro tüplere baktım canonun 230 tl civarı, 40-50 tl ye de var hocam nasıl bir tercih yapmam lazım. Körüklere baktım ama Türkiye de büyük siteler de pek yok gibi. Aliexpress ten mi almam lazım sizce. Bir de model tavsiyeniz varm mı. körük 40 dolar civarı

Reply
hüseyin altunizade 19 Ekim 2016 - 22:24

Hocam netleme halka ile olmuyor, objektifi ileri geri doğru yaparak oluyor bir de. Doğru değil mi bu yöntem. İlgi ve alakanız için çok teşekkür ederim. Ray derken körük veya uzatma tüpü ile beraber galiba. Şimdi hocam en uygun fiyatlı bu işi nasıl yaparım sizce

Reply
Güray Dere 20 Ekim 2016 - 10:55

Netleme halkası ile düşük büyütmelerde kullanılabilir ama ray kullanarak objektifi ileri geri yapmak daha hassas oluyor.

Ben alışverişlerimi yıllarca yurtdışından yaptım. Ama Paypal kapandıktan sonra iş zorlaştı. Yurtiçinde de iyi bir pazar oluştu aslında. 2-3 yıl önce bulması imkansız ürünleri artık aldık, aramızda değişiyoru bazen. Size gerekli parçaların alınmasında http://makrodunyasi.com/forum/ alışveriş bölümünü kullanabilirsiniz. Forum’da çok deneyimli arkadaşlar var, onların yorumlarını da alabilirsiniz. Fiyatlar çok değişken. Çok ucuza kaçarsanız kullanım zorlukları yüzünden bu işten soğuyabilirsiniz.

Reply

Yorum bırakın